Lidovky.cz

Skončí ukrajinská Johanka z Arku také na hranici?

  18:31
Na konci května se národní hrdinka Nadija Savčenková po dvou letech věznění v Rusku vrátila na Ukrajinu. Naděje, že se stane z politického symbolu skutečnou političkou, se však neustále snižuje.

Savčenková se po návratu sešla s prezidentem Porošenkem. foto: AP

Ukrajinská vláda, která je neustále v bojové pohotovosti, prezentovala jako obrovský úspěch „vysvobození“ v Rusku odsouzené Nadiji Savčenkové. Po jejím návratu do vlasti 25. května, doprovázeném velkým humbukem, se však brzy ukázalo, že, mírně řečeno, nevyrovnaná pilotka představuje pro elitu v čele země čím dál větší problém.

Bude ukrajinská Johanka z Arku poslána na hranici, anebo bojovná hrdinka z lidu dokáže dát potichu odumírajícím ideám Majdanu nový impuls? Mohlo-li Johance z Arku něco sebrat odvahu, pak stav Francie v roce 1429, charakterizoval epochu před příchodem „Panny orleánské“ na scénu historik Kelly DeVries.

Předčasné volby

Nadija Savčenková se po dvou letech věznění vrátila na Ukrajinu, jež je podobně jako někdejší Francie v rozkladu zmítána vnitřními mocenskými boji a zároveň pod tlakem vnějších sil. Do země, jež se jako již tolikrát opět zklamala ve svých snech a pomalu začíná mít dost staronové elity, která ji jako mnohokrát zradila. V takovém případě je pravdivá kritika, že je současná vláda nepoctivá a neplní naděje, jež do ní byly vkládány.

Savčenková nedávno v rozhovoru pro agenturu AP přirovnala současnou vládu k potápějícímu se Titaniku a v zájmu nevyhnutelného občerstvení sil požadovala vypsání předčasných voleb

Savčenková, která se od svého propuštění na svobodu neustále vyjadřuje k veřejným tématům, nedávno v rozhovoru pro agenturu AP přirovnala současnou vládu k potápějícímu se Titaniku a v zájmu nevyhnutelného občerstvení sil požadovala vypsání předčasných voleb. Kyjev chce zatím navzdory svému dosavadnímu kurzu jednat přímo se separatisty, ale na návštěvu Donbasu se vydal krajně pravicový Dmytro Jaroš, a Savčenková ani nevylučuje, že by se stala prezidentkou.

„Společnost žádá novou tvář a zároveň je unavena radikálními prohlášeními,“ prohlašuje v této souvislosti moskevský zpravodaj agentury UNIAN Roman Cimbaljuk, který sledoval předchozí dva roky Savčenkové z bezprostřední blízkosti. „Dokud se bude Nadija schopná vyváženě pohybovat mezi těmito dvěma náladami, může zůstat na vlně, ovšem jen na tom, že byla dva roky Putinovou zajatkyní, dlouho stavět nemůže,“ upozorňuje novinář s tím, že její nenadálou popularitu poškozují i protichůdná prohlášení.

Vědomě budované mučednictví

Na rozporná prohlášení, nedostatek zkušeností a často zjevnou neinformovanost i poněkud idealistický přístup k poměrům na Ukrajině upozornil rovněž vedoucí rubriky portálu LB.ua Ihor Solovej. Kyjevský novinář to vysvětluje politickou nezkušeností 35leté Savčenkové a tím, že někdejší pilotka byla dva roky izolována od reálného dění a je zřejmé, že se postupně vžila do informací, které k ní pronikaly v omezeném množství, například, že s ní Ukrajina v budoucnu počítá jako s ministryní obrany či dokonce prezidentkou.

Vědomě budované mučednictví Savčenkové, revoluční nadšení a neústupnost, jež vyniká obzvlášť ve srovnání s vládou, která podle mnohých jedná příliš opatrně, připomínají řadě lidí atmosféru Majdanu

Během svého dvouletého věznění v Rostovu se stala Savčenková symbolem odporu proti Rusku a národní hrdinkou, a proto není divu, že se po návratu do vlasti ocitla v centru politického života. Její vědomě budované mučednictví, které ji pozvedá do role Johanky z Arku, revoluční nadšení a neústupnost, jež vyniká obzvlášť ve srovnání s vládou, která podle mnohých jedná příliš opatrně, připomínají řadě lidí atmosféru Majdanu.

Na druhou stranu zůstává velkým otazníkem, zda se dokáže z politického symbolu změnit ve skutečnou a efektivní političku. Zda dokáže překročit vlastní stín, nebo ji každý poté, co se trochu ohřeje na výsluní její hrdinskosti, odhodí a poté na ni zapomene, takže se ocitne na politické periférii, podobně jako Julija Tymošenková, která zůstala po 2,5 letech ve vězení na holičkách a po svém osvobození byla vypískána.

Vůdkyně nového povstání

„Návrat Savčenkové na Ukrajinu je obrovským PR úspěchem Petra Porošenka, neboť se tím prezidentovi podařilo nejen odvrátit na nějakou dobu pozornost od domácích problémů, ale i zmobilizovat v této věci mezinárodní společenství. Na Ukrajině se mezitím mnozí snaží vytěžit z jejího osvobození politický kapitál.

Někteří vidí v Savčenkové druhou Tymošenkovou, jiní odhodlanou bojovnici proti Porošenkovi a mnozí další dokonce vůdkyni budoucího nového povstání

Někteří v ní vidí druhou Tymošenkovou, jiní odhodlanou bojovnici proti Porošenkovi a mnozí další dokonce vůdkyni budoucího nového povstání. Jelikož však Savčenková neustále porušuje pravidla hry, ani jedna z těchto hypotéz se nesplnila,“ hodnotí její postavení Ihor Solovej.

Proto se nyní všichni dohadují, zda skončí ukrajinská Johanka z Arku také na hranici. Burgunďané se totiž najdou i na Ukrajině.

Autor:
zpět na článek


© 2023 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.