Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

(Skoro)kandidát na předsedu ODS Petr Fiala s vlivnými spojenci v zádech

  23:16

Exministra školství na turné po nominačních sněmech podporují předseda strany Martin Kuba a místopředseda Jiří Pospíšil.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Ačkoli profesor Petr Fiala ještě neřekl, jestli chce kandidovat na předsedu ODS, aktivně objíždí setkání oblastních buněk strany, které v těchto týdnech kandidáty na předsedu občanských demokratů nominují. Fiala ČESKÉ POZICI řekl, že pouze reaguje na pozvání, která na setkání dostává, a že se definitivně rozhodne až v sobotu.

Je však veřejným tajemstvím, že bývalý ministr školství a rektor Masarykovy univerzity v Brně o nejvyšší stranický post stojí. A podle informací ČESKÉ POZICE mu v turné po regionech asistují úřadující předseda Martin Kuba a řadový místopředseda Jiří Pospíšil.

Nominaci Fialy na předsedu doporučil člen místní rady ODS v Jablonci nad Nisou a Mladý konzervativec Jan UllmannFiala, který do ODS vstoupil teprve počátkem listopadu, kupříkladu minulý týden v pondělí zavítal na oblastní sněm ODS v Jablonci nad Nisou. A odvezl si odtamtud i nominaci na předsedu, ačkoli v místě na stejný post kandidoval europoslanec Edvard Kožušník, jenž je členem liberecké ODS. Nominaci Fialy na předsedu doporučil na sněmu člen místní rady ODS v Jablonci nad Nisou a Mladý konzervativec Jan Ullmann. „Myslím si, že se do své pozice dostal hlavně díky dlouhodobému působení v nepolitickém sektoru jako rektor Masarykovy univerzity a díky oblíbenosti u voličů,“ popsal ČESKÉ POZICI Fialův sexappeal mladý straník Ullmann.

A Mladí konzervativci si pozvali Fialu i na setkání, které probíhalo minulý pátek a sobotu v Plzni. „Šlo o tradiční celorepublikovou akci, kam jsme zvali Mladé konzervativce a mladé členy ODS. Proběhlo to pod mojí záštitou. Pomáhal jsem i s organizací. Mezi řečníky se představil Petr Fiala, který hovořil o problematice školství,“ řekl ČESKÉ POZICI místopředseda Pospíšil. Dodal, že přesah, který by souvisel s možnou kandidaturou Fialy na předsedu, v diskusi nepostřehl: „Nešlo o nějakou mocenskou hru, která by měla ambici ovlivnit výsledky kongresu.“

S Kubou v zádech

Profesor Fiala dle informací ČESKÉ POZICE v pondělí navštívil členy ODS v Brno-venkově, v úterý se chystá do Hradce Králové a ve středu zavítá na setkání regionální ODS v jižních Čechách. Výrazným tahákem středeční akce, kterou pořádá šéf tamní organizace a úřadující předseda strany Kuba, je právě vystoupení novopečeného občanského demokrata Fialy. „Petr Fiala je v současnosti jediný možný kandidát na předsedu, jinou smysluplnou variantu nevidím,“ zdůvodnil své angažmá při Fialově roadshow Kuba.

Martin Kuba: „Petr Fiala je v současnosti jediný možný kandidát na předsedu, jinou smysluplnou variantu nevidím“Fialova vazba na Kubu však v ODS vyvolává kontroverze, protože v rámci strany je úřadující předseda považován spíše za symbol starých pořádků, nežli jako představitel „nové“ ODS. Škodí mu též konexe s vlivným jihočeským podnikatelem a členem ODS Pavlem Dlouhým.

Nicméně Fiala se možných negativ nebojí. „Martin Kuba je úřadující předseda strany. Je tudíž logické, že je na podobné akce zván. Kdo vidí dovnitř ODS, co ve straně probíhá, tak nemůže říci, že jsem nějaká tvář či fíkový list, za nímž se někdo skrývá. To bych nepřipustil ani to tak není,“ řekl ČESKÉ POZICI Fiala, který považuje Kubu za velmi pracovitého člověka. Fiala však nechtěl říci, zda Kubu v případě, že se rozhodne kandidovat na předsedu ODS, bude podporovat na post místopředsedy.

Brněnské zázemí

Fiala, který v říjnu uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny na kandidátce jihomoravské ODS, může počítat i se zázemím regionu, v němž dlouhodobě působil. Kromě nominace z oblastního sněmu ODS Brno-střed mu pomáhá i šéf regionu Jiří Kadrnka. Minulý týden rozeslal všem šéfům oblastních organizací ODS e-mail, v němž spolustraníky vyzval, aby mu zasílali usnesení, která se dotýkají podpory profesora Fialy. V dopise, jehož text má ČESKÁ POZICE k dispozici, Kadrnka mimo jiné uvedl:

„K této výzvě (nominace Fialy na předsedu ODS v organizaci Brno-střed – pozn. red.) se v současné chvíli přidává celá řada oblastních a místních sdružení, což mne osobně nesmírně těší, protože považuji prof. Petra Fialu za nejvhodnějšího kandidáta na tuto funkci.“

A právě tuto větu si někteří spolustraníci vykládají jako aktivní podporu Fialy ze strany jihomoravské ODS. Její předseda Kadrnka však tvrdí, že tímto e-mailem se pouze snažil získat přehled o tom, jaká usnesení se v regionech přijímají. „Nebylo to o tom, aby přijímali usnesení na podporu pana Fialy, nýbrž o tom, aby v případě, že bude přijato usnesení, které se ho nějak týká, tak aby to zaslali do jihomoravské regionální kanceláře. Chceme si to monitorovat,“ popsal ČESKÉ POZICI Kadrnka cíl svého snažení.

Rýsující se koalice podporovatelů z jižní Moravy, jihočeské ODS a Plzně dává tušit, že vliv Fialy mezi občanskými demokraty je poměrně výrazný. Pokud tedy Fiala v sobotu kandidaturu na předsedu oznámí, jediný známý kandidát – bývalá volební lídryně a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová – bude mít proti sobě silného soupeře.

  • Tento článek vznikl ve spolupráci České pozice a deníku Lidové noviny.
Autor: