Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Skoronevěsta“ firmy ČEZ nyní pokukuje po Číňanech

  11:33

Francouzská společnost EDF se jevila jako ideální partner pro dostavbu Temelína. Ukazuje se, že bohaté partnery spíše hledají sami Francouzi.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Kdo by si nepřál bohatou francouzskou nevěstu? O společnosti Electricité de France (EDF) se mnohokrát mluvilo jako o možné partnerce české skupiny ČEZ. To se muselo zamlouvat zvláště zastáncům jaderné energetiky – klíčové firmy dvou „nukleárních“ zemí by spojily síly v době, která jádru příliš nepřeje. Aspoň ne v Evropě.

Nyní se ukazuje, že EDF možná není až tak bohatá. List The Wall Street Journal zjistil, že si Francouzi naopak namlouvají jiného partnera, aby měli dost peněz na budování jaderných elektráren ve Velké Británii. EDF podle těchto zpráv jedná s čínskou společností China Guangdong Nuclear Power Holding (CGNPH).

Že by nyní byli Francouzi celí žhaví z vyhlídky investic do dostavby české jaderné elektrárny v Temelíně, vůbec nevypadá pravděpodobně. Nota bene, když z dodavatelského tendru na stavbu dalších dvou jihočeských bloků ČEZ vyřadil další francouzskou firmu – Arevu, která podle některých dohadů ve skutečnosti žádným velkým nadšením pro Temelín také neoplývala.

Že by nyní byli Francouzi celí žhaví z vyhlídky investic do dostavby Temelína, vůbec nevypadá pravděpodobně

Ačkoliv mezi dvěma kohouty na jednom smetišti EDF a Arevou to v minulých letech hodně jiskřilo, stále platí, že jsou tradičními partnery při stavbě elektráren. EDF je podobně jako ČEZ (naposledy v případě prvních dvou bloků Temelína) zadavatelem stavby, elektrárny financuje a provozuje. Areva je u staveb hlavním dodavatelem. Obě firmy většinově ovládá francouzský stát.

Ticho po pěšině

Vraťme se na chvíli do loňského jara. ČEZ tehdy oznámil, že se kromě dodavatelského tendru pustil i do druhého výběrového řízení ohledně partnera pro Temelín. A šéf tuzemské energetické jedničky Daniel Beneš prohlásil, že takovým spojencem by měla být spíše energetická než technologická společnost a že by ČEZ mohl díky partnerství získat know-how v jaderné oblasti.

„Skoronevěsta“ EDF jako by této charakteristice z oka vypadla. Kdyby projevila zájem, těžko by hledala konkurenta. Zvláště v době, kdy německé společnosti jako RWE či E.ON postihl nejen německý odchod od jádra, ale také odchod od atomových plánů v zahraničí – konkrétně právě ve Velké Británii.

Následně se začaly objevovat náznaky toho, že EDF možná nebude tak aktivní, jak by si leckdo přál. Faktem je, že zatímco společnost Areva o sobě přece jen dávala v Praze vědět, podobně jako francouzská ambasáda, která Arevu podporovala, v případě EDF bylo ticho po pěšině.

Bez Číňanů ani ťuk?

Ani ve Velké Británii není dosud o ničem definitivně rozhodnuto. EDF spolupracuje s Číňany mimo jiné na vývoji nových reaktorů, trh Spojeného království však ještě zůstává hodně nejistý. A to v době, kdy se EDF potýká se složitou ekonomickou situací v domovské zemi – Francii.

EDF spolupracuje s Číňany mimo jiné na vývoji nových reaktorů, trh Spojeného království však ještě zůstává nejistýEDF by se navíc teprve musela s britskou vládou dohodnout na výši garantované ceny elektřiny z budoucí elektrárny Hinkley Point. A to bude hodně složitý oříšek, navzdory obecné ochotě Londýna takovou garanci poskytnout.

Především se ale ukazuje, že bez součinnosti s Číňany to začíná být v dnešním světě jaderné energetiky hodně složité. Čína je zemí s největšími plány ohledně výstavby atomových bloků, její firmy mají zájem o rozvoj know-how, zahraniční zkušenosti i expanzi do světa. A Číňané nejspíše budou schopni najít peníze.

S Číňany se budou snažit držet krok Rusové z Rosatomu, kteří v temelínském tendru také soutěží. A vazba americké společnosti Westinghouse na Čínu spočívá v tom, že právě tam začala stavět nové reaktory AP1000.

Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška, jehož úkolem je podobné souvislosti sledovat, má každopádně stále dost nových podnětů. Koneckonců – bylo by spíše překvapivé, kdyby v současné situaci taková či onaká jednání s Číňany nevedl také ČEZ.

Autor:

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč