Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skupina PPF chce změnit sportovní letiště v Letňanech v novou čtvrť

Vizualizace části parku pro sport a relaxaci v řešeném území. foto: QARTA ARCHITEKTURA

Namísto sportovního letiště v Letňanech by měla vyrůst pražská čtvrť a rozlehlý park rozkládající se na 15 hektarech. Vlastník pozemků počítá s tím, že součástí nové čtvrti budou byty, obchody, služby, kanceláře i prostory pro výzkum a vývoj v oblasti letectví. Dle skupiny PPF by se měl projekt uskutečnit „během příštích desetiletí“.
  10:51

Sportovní letiště Letňany, kde koncertovaly největší světové hvězdy včetně Rolling Stones, se má změnit v novou pražskou čtvrť s rozsáhlým parkem. Vlastníkem areálu je skupina PPF patřící nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Kvůli výskytu ohroženého sysla obecného je letiště národní přírodní památkou. Jenže populace sysla mizí. To otvírá cestu skupině PPF změnit pozemky na stavební parcely. Návrh na změnu územního plánu již podala na pražský magistrát a nyní záměr projednává s městskou částí, kde se pozemky nacházejí, tedy s Prahou 18.

Na místě sportovního letiště v Letňanech by měla vyrůst městská čtvrť a rozlehlý park rozkládající se na 15 hektarech. Vlastník pozemků počítá s tím, že součástí nové čtvrti budou byty, obchody a služby, kanceláře i prostory pro výzkum a vývoj v oblasti letectví. Skupina PPF uvádí, že projekt by se měl uskutečnit „během příštích desetiletí“.

Inspirace vídeňským Aspernem

Areál letiště zabírá více než 75 hektarů. Jejich zástavbě zatím brání, že pozemky jsou kvůli výskytu sysla obecného národní přírodní památkou. Poslední monitoringy ochránců přírody ale naznačují, že se počty syslů blíží nule. Pokud by se ukázalo, že sysel již v Letňanech není, mohla by být ochrana z parcel sejmuta. O tom, že syslů v Letňanech rapidně ubývá, již informovalo ministerstvo životního prostředí Evropskou komisi. Pro odstartování stavebních prací je kromě sejmutí ochrany nutná také změna územního plánu. V tom bude mít hlavní slovo magistrátní zastupitelstvo.

Na přípravě studie budoucího využití letňanského letiště pracoval ateliér Qarta Architektura, který se mimo jiné podílel na oživení pražského Karlína. PPF se při návrhu nové čtvrti inspirovala vídeňskou částí Aspern, jež též vyrůstá na místě bývalého letiště.

Možnost vyjádřit se k případné změně využití parcel má i městská část, v níž se pozemky nacházejí, tedy Praha 18. Ve středu 17. června se odehrála veřejná prezentace záměru. „Poté se bude podnět v několika krocích, v rámci standardního procesu, diskutovat na naší městské části,“ sdělil starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera. Celý proces schvalování změny, k němuž se bude kromě magistrátu vyjadřovat i Institut plánování a rozvoje, prý může trvat i několik let.

„Vzhledem k tomu, že areál letiště Letňany byl v roce 2005 prohlášen za národní přírodní památku z důvodu výskytu sysla obecného, který patří k nejohroženějším živočichům v České republice, je toto území stále chráněno a nelze na něm stavět,“ dodává Zdeněk Kučera. Na přípravě studie budoucího využití letňanského letiště pracoval ateliér Qarta Architektura, který se mimo jiné podílel na oživení pražského Karlína. PPF se při návrhu nové čtvrti inspirovala vídeňskou částí Aspern, jež též vyrůstá na místě bývalého letiště.

Investice do dopravní infrastruktury

Dle harmonogramu by měl v první fázi vzniknout rozsáhlý park pro sport a relaxaci, který naváže na Lesopark Letňany. Teprve ve druhé fázi odstartuje budování městské zástavby. „Naší ambicí je navrhnout fungující městskou čtvrť, která bude vyváženým souborem všech městotvorných funkcí,“ popisuje Vladislav Minář, jednatel společností, které vlastní pozemky pod Letištěm Praha Letňany a které patří do skupiny PPF. Dodává, že lidé budou v lokalitě nejen žít, ale také pracovat, nakupovat i trávit volný čas, aniž by museli trávit čas dlouhými přesuny z místa na místo.

Lidé budou v lokalitě nejen žít, ale také pracovat, nakupovat i trávit volný čas, aniž by museli trávit čas dlouhými přesuny z místa na místo. Investor je připraven po dohodě s městem investovat do dopravní infrastruktury včetně vybudování koridoru pro městskou hromadnou dopravu.

Investor je připraven po dohodě s městem investovat do dopravní infrastruktury včetně vybudování koridoru pro městskou hromadnou dopravu. „Již nyní jsou diskutovány také technologie, které zajistí efektivní hospodaření s užitkovou a dešťovou vodou, stejně jako smart systémy schopné optimalizovat toky dopravy, intervaly MHD i svozy odpadů nebo solární stěny se schopností zachytit energie a následně ji využít,“ tvrdí Minář.

Letiště v Letňanech je v provozu již téměř sto let a bylo jedním z prvních civilních letišť v zemi. V září 2017 se jediným majitelem letiště stala společnost Prague Entertainment Group ze skupiny PPF. Jeho hodnota je dle účetnictví zhruba 900 milionů korun. Pokud však bude z pozemků sejmuta ochrana a pokud projde změna územního plánu, hodnota parcel může přesáhnout deset miliard korun.

Mohlo by vás zajímat