Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavia bude zachráněna!

  6:09

Blíží se konec Sisáka a spol. ve fotbalové Slavii? Do pražského klubu míří vážný a silný investor, který odvrátí hrozbu neudělení licence.

Fanoušci Slavie už dali všem tajemným v pozadí svého klubu červenou kartu. Nyní se chystá udělat pořádek ve vršovickém chlívě silný investor. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Fanoušci fotbalové Slavie si mohou vydechnout (a Jiří Paroubek ušetří až 250 tisíc korun, které v případě potřeby sešívaným jako pomoc přislíbil). Zástupce vážného a silného investora příští týden finančně pomůže klubu natolik, aby mohl splnit požadavky Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) pro získání licence na příští sezonu. Půjde o stabilizační mezikrok, po kterém budou následovat další směřující k ovládnutí firmy SK Slavia Praha – fotbal. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE, které získala od důvěryhodného zdroje zastupujícího budoucího investora.

Jméno investora ČESKÁ POZICE zná, vzhledem ke složitosti situace ho zatím nezveřejníme. Slávistický kotel ale může být klidný: nejedná se o firmy či osoby, které v roli údajného majitele akcií SK Slavia Praha – fotbal stínuje někdejší řidič Františka Chvalovského a Petra Sisáka.

Dluhy a zamlžená struktura

Úkol to ale nebude lehký. Nový zájemce o Slavii by měl zaplatit některé závazky klubu, které hoří a brání získání licence na příští sezonu – jde o zhruba deset milionů korun. Pak je tu dluh ve výši zhruba 3,7 milionu liber (více než 100 milionů korun). Tuto pohledávku vůči společnosti ENIC, někdejšímu majiteli Slavie, převzala společnost Debt Collect London Ltd. Peníze jsou od konečného rozhodnutí britského nejvyššího soudu, které padlo letos 24. března, splatné. Tedy nikoli až v listopadu, jak dříve uváděly některé zdroje. Pokud se nový investor s držitelem této pohledávky nedohodne, může Slavia velmi rychle skončit v exekuci či insolvenci. Podle informací ČESKÉ POZICE je nicméně majitel pohledávky ochoten přistoupit na uhrazení dluhu ve splátkách, pokud by jednal se seriózním partnerem.

Zachránce klubu však především svádí těžký boj s nepřehlednou strukturou firem a osob, která se v posledních dvou letech kolem klubu vytvořila. Jedná se především o E Side Property (majitele stadionu v Edenu, kde Slavia hraje) a záhadné vlastníky společnosti Key Investments, za kterými údajně stojí kontroverzní podnikatelé Petr Sisák a Vladimír Kroužecký.

Zástupce investora, který se chystá vstoupit do Slavie, napadl u soudu – jak v České republice, tak ve Velké Británii – některé kroky související s aktivitami E Side Property a založením společnosti SK Slavia Praha Limited, za kterým podle některých zdrojů stojí Kroužecký. Obě firmy sídlí na stejné adrese v Londýně.

Londýnská transakce

Počátkem roku proběhla v Londýně zajímavá majetková transakce. Dle výpisu z britského obchodního rejstříku bylo 14. ledna navýšeno základní jmění E Side Property o 21,1 milionu liber, zhruba 611 milionů korun. Předtím činilo základní jmění pouhých 100 liber! To vzbudilo otázku, kdo je aktuálně majitelem E Side Property, protože se mimo jiné spekuluje, že právě tato společnost by mohla usilovat o vlastnické ovládnutí Slavie.

Ještě vloni v květnu držela v E Side Property 70 procent akcií společnost Key Oak, po patnácti procentech měli bývalý předseda představenstva Slavie Tomáš Rosen (rezignoval koncem února) a Antonín Rovenský, jehož společnost ROTO patřila k dlouholetým partnerům Slavie.

Základní jmění E Side Property bylo dle informací ČESKÉ POZICE navýšeno o pohledávku. Na otázku, kdo navýšil jmění v ESP a jaká je aktuální výše jeho podílu ve firmě, Antonín Rovenský odpověděl, že o tom nic neví: „Zeptejte se kolegy Rosena, ten to měl na starost, ale on vám k tomu asi nic neřekne.“ Ani Rosen, ani Kroužecký na podobné dotazy prostřednictvím SMS nereagovali.

Kdo základní kapitál navyšoval a o jakou pohledávku mělo jít, nechtěl komentovat ani nový ředitel (od letošního března) E Side Property Pavel Kuka. „V době transakce jsem ještě nebyl ve firmě. Navýšení základního kapitálu není v žádné firmě nic neobvyklého,“ uvedl pro ČESKOU POZICI.

Kuka: Slavii nechceme

E Side Property kromě toho ve čtvrtek informovala fotbalový svaz, že má vůči Slavii pohledávku. „Jedná se o dluh z běžného provozu, který vyplývá ze smlouvy o nájmu stadionu,“ potvrdil informaci ČESKÉ POZICI Kuka. Výši pohledávky nicméně odmítl specifikovat. V každém případě je E Side Property věřitelem Slavie a mohla by být účastníkem případného insolvenčního řízení.

E Side Property se objevila na scéně v souvislosti s hledáním nového investora Slavie koncem února, kdy se stala plnohodnotným členem ČMFS. Spekulace, že by E Side Property usilovala prostřednictvím členství v ČMFS o ovládnutí Slavie, Pavel Kuka odmítl. „Převzít klub není v našich silách. Firma není vůbec připravena na vedení profesionálního klubu, to není jednoduchá záležitost,“ tvrdí Kuka. E Side Property má uzavřené smlouvy o pronájmu stadionu se dvěma subjekty ČMFS – Slavií a Bohemians 1905 – a snaží se dostat do Edenu co nejvíce reprezentačních utkání. „Chceme být co největším partnerem ČMFS, členstvím ve svazu se nám také s jednotlivými subjekty bude lépe vyjednávat a bude snazší řešit případné spory,“ dodal Kuka.

Na článku spolupracoval: David Kasl

Starší články o situaci SK Slavia Praha – fotbal:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat