Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Složité makroekonomické modely jsou k ničemu

Je smutným faktem, že nejsledovanější ekonomické a finanční statistiky bývají zpravidla nejméně spolehlivé, například HDP či nezaměstnanost. Ekonomie a finance jsou zhruba na úrovni medicíny před objevem krevního oběhu. Definice základních veličin se často mění a podléhají propagandě. Ekonomie není radostná věda. Píše Pavel Kohout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Goeg 8440847859959

Vyborny clanek

Pane Kohoute, vyborny a velice uzitecny a poucny clanek! Dekuji. Vysoce ocenuji, kdyz je ekonom ochoten takto otevrene popsat situaci v "ekonomicke vede", cimz si asi nedobudete uznani mezi kolegy akademiky, kteri maji na ekonometrickem modelovani zalozenou svoji karieru. Clanek by mel byt povinnou cetbou pro studenty prvniho rocniku na VSE. Zaver je jasny: ekonomove a ekonomie by meli zacit daleko vice pouzivat selsky rozum a jednoduche logicke mysleni namisto vymysleni neustale slozitejsich matematickych modelu, kterym stejne nikdo nerozumi, a ktere nefunguji. Jejich jedinym cilem je vytvareni dojmu, ze ekonomie je velice slozita a sofistikovana veda podobna fyzice a chemii.

0/0
22.9.2014 16:00

R. Jackl

skutecna ekonomika

Clanek o nicem od nekoho kdo tvrdi ze ekonomika je veda!!  Skutecna veda je exaktni, kdez to ekonomika je jen promenliva velicina s celou radou neznamych podkladu kdy se na zaklade minulych vysledku ODHADUJE vysledek v budoucnosti. v nejlepsim pripade 50/50........ Samotny ekonomicky system postaveny na nekrytych FIAT menach se soukromym tiskem penez s urokem ma v samotnem zakladu fatani chybu, ktera v podstate vytvari Ponziho schema s potrebou nikdy nekoncici expanze ekonomiky. V opacnem pripade nastava deflace /banky prodelavaji/ s nasledujici krizi a valkou...... vytvoreny urok z tisku niceho je NESPLATITELNY ! a tedy vsechny teorie  o vzajemnych vztazich ekonomie jsou tedy postaveny na hlavu a plavou na vode....tedy se da pouzit:Motto: Benjamin Franklin kdysi řekl: “Když se      narodíte, dvě věci máte jisté: že umřete a  že budete platit daně.“ To neni tak uplne pravda, protoze Ekonomika zcela jinak: paradigma třetího milénia,  namísto krize a stamiliardových ztrát třetí cesta

0/0
21.9.2014 10:46

Re: skutecna ekonomika

Nemyslím, že by příčinou "potřeby nikdy nekončící expanze ekonomiky" byl "systém postavený na nekrytých FIAT měnách se soukromým tiskem peněz s úrokem", a to i když souhlasím s tím, že celkový požadovaný úrok je nesplatitelný. Ale to je jiná záležitost.

Myslím, že příčinou "potřeby nikdy nekončící expanze ekonomiky" je kapitalistický ekonomický systém volného trhu. A to proto, že tento ekonomický systém nedrží v chodu sociální vztahy, jako systém předkapitalistický, ale tento systém drží v chodu touha po zisku, kde ovšem peníze a jejich tok hrají, na rozdíl od předkapitalistické ekonomiky, zásadní roli.

Rozvedl bych to víc, ale nejde mi sem zkopírovat co mám v Libre Office, protože mi to tady hlásí, abych zkrátil příspěvek o 55 odstavců, ačkoli jich tam mám jen 5.

To je zároveň dotaz na redakci a žádnost o nápravu.

0/0
11.10.2014 8:49

Re: skutecna ekonomika

Nemyslím si, že by příčinou "potřeby nikdy nekončící expanze ekonomiky", byl "system postaveny na nekrytych FIAT menach se soukromym tiskem penez s urokem", a to i když souhlasím s tím, že celkový požadovaný úrok je z podstaty finančního systému nesplatitelný. Ale to je jiná záležitost. Myslím, že příčinou "potřeby nikdy nekončící expanze ekonomiky" je kapitalistický ekonomický systém volného trhu.  A to proto, že tento ekonomický systém pohání touha po zisku, kde ovšem peníze a jejich tok hrají, na rozdíl od předkapitalistické ekonomiky, zásadní roli.

K tomu je třeba vysvětlit v čem spočívá zásadní rozdíl mezi ekonomikou volného trhu - kapitalistickou, a ekonomikou předkapitalistickou - ekonomikou ponořenou v sociálních vztazích. V předkapitalistické ekonomice získal jedinec to co potřeboval ke svému životu buď vlastní prací na poli, nebo převážně díky svému zařazení do sociálních vztahů (někoho znal, a někdo znal jeho, ať už to byl otrok, sedlákův pohůnek, králův stavitel, či švec), zatímco v

0/0
11.10.2014 9:23

Re: skutecna ekonomika

zatímco v kapitalistické ekonomice volného trhu získává jedinec to co potřebuje k životu tak, že si to koupí na trhu za peníze, které získá opět na trhu v soutěži s ostatními účastníky soutěže. Už z tohoto popisu je zjevné, že kapitalistická ekonomika volného trhu nenahradila netržní ekonomiku zcela, ale postupně si dobyla a dobývá větší a větší díl. Jistě od vás dostane „zakázku“ na oplocení zahrady někdo koho znáte, než někdo cizí, kdo se nabídne „na trhu“. Na druhé straně vás ale nezajímá kdo vyrobil pletivo, které jste koupil na trhu, a kterým si zahradu oplotíte.

Nejdůležitější jsou zde ovšem pocity účastníků ekonomické soutěže na trhu, jimiž jsou v kapitalistické ekonomice nejen podnikatelé, ale i zaměstnanci.

Pokud jsou očekávání převážné většiny účastníků ekonomické soutěže na trhu ohledně budoucího příjmu-zisku pozitivní, každý jedinec vydá svoje peníze na nákup – investice s klidem, neboť žije v pocitu, že zítra zase nějaké bez problémů získá. Pokud jsou ovšem tato očekávání nega

0/0
11.10.2014 9:27

Re: skutecna ekonomika

Pokud jsou ovšem tato očekávání negativní, tak jedinec váhá vydat peníze na nákup tak „lehkovážně“ jako dřív, protože má obavy, že zítra žádné nezíská, a tak si peníze co má radši ponechá, což má za následek, že další účastník trhu nezrealizuje svůj zisk a jeho budoucí očekávání se tak také změní z pozitivního na negativní.

Samozřejmě ani v době konjunktury nemají pozitivní očekávání všichni, ale jak už jsme řekli, má ho většina. Pokud ovšem většinu účastníků zasáhne negativní očekávání, sníží se možnost jiných účastníků dobýt zisk a nastává krize. Celý tento proces se v podstatě řídí tím kolik peněz se „pustí“ do ekonomiky, protože zisk na volném trhu se realizuje v penězích (ať už mají jakoukoli podobu). A zde je zádrhel ekonomiky volného trhu. Je totiž problém udržet očekávání v mezích mezi takovou pozitivní mírou, aby nedošlo k euforii nákupů a následné bublině s nebezpečím prasknutí, a takovou mírou, kdy účastníci váhají s nákupy – investicemi a přichází naopak krize.

Je tedy po

0/0
11.10.2014 9:28

Re: skutecna ekonomika

Je tedy pro kapitalistickou ekonomiku volného trhu naprosto nutné, aby očekávání účastníků trhu ohledně budoucích příjmů byla mírně – opatrně pozitivní. A pozitivní očekávání lidé mají pouze tehdy, když se dostavuje mírný hospodářský růst. Roste totiž objem transakcí a s tím o objem toku peněz v ekonomice.

0/0
11.10.2014 9:28

B. Rudolf

Staří Číňani a věštby

Staří Číňani říkali: "Žák studuje poučky, jeho učitel se zabývá podmínkami jejich platnosti". Ekonomům to asi zapomněli říci.

V selhání ekonomů při ignoranci příznaků blížící se krize 2008 sehrála podstatnou roli známá spřízněnost vlivu ekonomických předpovědí s vlivem propagandy. Věštci nejsou placeni podle správnosti věštby, ale podle její líbivosti (nebo užitečnosti) pro toho, kdo platí. Potom je věštecká praxe užitečná jen pro schopnost zakrýt skutečný obsah věštby.

0/0
21.9.2014 10:02