Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sobotkova čínská mise: Bývalý premiér pomáhá skupině BTL

  12:52
Letos v březnu Bohuslav Sobotka oznámil konec v politice. Svou další cestu nechtěl prozradit. Pouze naznačil, že stojí na křižovatce, vybírá si z několika směrů a rozhodnout by se chtěl po Novém roce. Možná už si vybral. Před několika dny se v Číně představil coby poradce světového výrobce medicínských přístrojů.

Bohuslav Sobotka na sjezdu ČSSD. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Česká republika se zatím nenaučila starat o své bývalé vysoce postavené politiky. Jde zejména o premiéry, kteří často po konci v politice nacházejí uplatnění ve světě byznysu. Takto se například v roce 2011 dal expremiér Mirek Topolánek do služeb miliardáře Daniela Křetínského podnikajícího v energetice či médiích. Jiní bývalí předsedové vlády zkusili štěstí v Číně, jejíž trh je perspektivní a lákavý.

Funkce bývalého šéfa vlády či ministra má mezi čínskými úředníky, podnikateli a funkcionáři zvuk. Expremiéři Petr Nečas a Jiří Paroubek, ale i exministři obrany či zahraničí Jaroslav Tvrdík a Jan Kohout se dokázali v Číně prosadit a například radit tuzemským firmám, jak uspět na dynamickém čínském trhu. Teď se na podobnou cestu může vydat i expremiér Bohuslav Sobotka, který se z politiky stáhl po loňské drtivé prohře ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny.

To jsem já, Sobotka

Podle důvěryhodného zdroje LN blízkého vedení Černínského paláce bylo cílem cesty Bohuslava Sobotky připomenout se a potenciálně si otevřít dveře pro případ, že by se chtěl například uchytit na podnikatelském poli. Sobotka si v Číně udělal jméno během své vlády, kdy spolu s prezidentem Milošem Zemanem stanuli v čele proudu vítajícího movité čínské investory přicházející na český trh. Hlavním hráčem se na podzim roku 2015 stala finanční skupina CEFC, která koupila například fotbalový klub Slavia Praha.

Podle důvěryhodného zdroje LN blízkého vedení Černínského paláce bylo cílem cesty Bohuslava Sobotky připomenout se a potenciálně si otevřít dveře pro případ, že by se chtěl například uchytit na podnikatelském poli.

Sobotkova nynější cesta však podle informací LN s aktivitami CEFC či státní společnosti Citic Group, jež evropskou zadluženou pobočku CEFC v mezičase ovládla, nesouvisela. O své misi zpravil ministerstvo zahraničí a s českou ambasádou v Pekingu cestu konzultoval. „Mohu potvrdit, že naše ambasáda v Pekingu byla skutečně s panem Sobotkou v kontaktu při jeho cestě do Čínské lidové republiky. Cesta byla jeho osobní iniciativou a náš úřad pan Sobotka požádal pouze o konzultaci k některým aktuálním otázkám česko-čínských vztahů. Jako bývalému premiérovi jsme samozřejmě tuto asistenci poskytli,“ řekla LN mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Sobotka se během výpravy setkal například s bývalým starostou hlavního města Pekingu či náměstkem ministra zahraničí.

Nová role poradce

Podle tří na sobě nezávislých zdrojů blízkých české ambasádě v Pekingu a ministerstvu zahraničí bylo jedním z hlavních bodů Sobotkova programu téma společnosti BTL, jež je předním světovým výrobcem a vývojářem medicínských přístrojů. Na pražském Břevnově sídlí její česká pobočka BTL zdravotnická technika. Její ředitel Zdeněk Kubeš LN sdělil, že Sobotku zná jen z televize, tudíž expremiérova poradenská role se má týkat nadnárodní struktury společnosti BTL. Ta funguje ve více než 55 zemích na pěti kontinentech a vyrábí přístroje pro lázně, kardiologii, využití najdou i v estetické medicíně či gynekologii.

Podle tří na sobě nezávislých zdrojů blízkých české ambasádě v Pekingu a ministerstvu zahraničí bylo jedním z hlavních bodů Sobotkova programu téma společnosti BTL, jež je předním světovým výrobcem a vývojářem medicínských přístrojů.

Česká větev BTL dodává výrobky do tuzemských nemocnic, rehabilitačních ústavů, univerzit či na ministerstvo vnitra. Server Hlídač státu, který monitoruje kontrakty státních institucí a podniků, u firmy BTL zdravotnická technika eviduje 199 smluv. Provozovnu má firma na pražském Břevnově, sídlo si však dle obchodního rejstříku drží v Brně, tedy v domovské oblasti expremiéra Sobotky, který žil v nedalekém Slavkově. Právně firmu zastupuje pražská kancelář Peterka & Partners. Na dotaz, jak se Sobotka k firmě dostal, expremiér neodpověděl.

Sobotka ve vysoké politice strávil bezmála 25 let. Po loňské prohře ČSSD se z ní postupně stahoval, až ji definitivně opustil. Zůstal pouze řadovým straníkem.