Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotkův protikorupční recept pro ČSSD: Pečlivě sledovat média

  12:18

Šéf nejsilnější opoziční strany navrhl způsob, jímž by se mohla zbavit skandálů á la David Rath. Sám se však zatím dle svého návrhu neřídí.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka připravuje recept, jenž by měl jeho straně pomoci zbavit se korupčních skandálů. V rozhovoru pro časopis Respekt Sobotka prohlásil, že stranické vedení by mělo klást větší důraz na časté informace médií o netransparentním jednání sociálnědemokratických politiků. A to ještě před tím, než policie začne případ prověřovat, jako tomu bylo v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Sobotka dále uvedl, že je připraven řešit situaci ve středních Čechách, jež zasáhla aféra Davida Ratha, silou. Pokud do 17. června neobmění středočeská organizace kandidátku do krajských voleb, na níž jsou lidé spjatí s bývalým hejtmanem, udělá to prý vedení ČSSD.

Jako předseda strany se však Sobotka probudil trochu pozdě. V čele ČSSD je totiž už druhý rok a za tu dobu měl možnost si o působení Davida Ratha přečíst řadu článků, které kritizovaly netransparentní zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Nic ale proti tomu neučinil.

Sobotkovy představy o tvrdším dozoru

„Co se bude týkat praktických stránek fungování sociální demokracie v místech, kde má odpovědnost, jakékoli signály, byť i mediální povahy, budeme analyzovat mnohem pečlivěji, než jsme to činili v minulosti.“

„Ve vedení strany prosazuji, abychom už nebyli ve fázi, kdy budeme jenom čekat na případná policejní obvinění nebo policejní vyšetřování, ale budeme už mnohem více analyzovat jakékoli předběžné signály.“

„Bude to vyžadovat mnohem větší zásahy vedení strany do dění v regionech.“

Na otázku, jak bude postupovat v případu údajné korupce s eurodotacemi v severních Čechách, na nějž upozornil bývalý úředník Leo Steiner a ve kterém figuruje hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD), se však Sobotka dle svých tezí nezachoval: „Já si nemyslím, že Jana Vaňhová je nějakým způsobem spojena s kriminalizací eurozakázek... Ale znovu opakuji, pokud se ukážou indicie, které budou ukazovat ke kterémukoli našemu kandidátovi, budeme jednat. A budeme, pravděpodobně, jednat nejen na základě kroků policie.“

V obsáhlém rozhovoru však nezazněla otázka, jež by se týkala podstaty kauzy Davida Ratha: zda exhejtman získával „cinklými“ losovačkami ve Středočeském kraji peníze pro stranickou pokladnu s vědomím vedení ČSSD, což Rath minulý týden naznačil v projevu před poslanci. Dokud se totiž nerozptýlí pochybnosti právě v této věci, těžko může sociální demokracie získat nazpět ztracenou důvěru voličů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!