Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sokolovská uhelná: Odešli první z tisíce lidí, kteří přijdou o práci

  13:55
Ministerstvem průmyslu a obchodu připravená novela čtyři roky starého nařízení vlády by měla umožnit, aby se příspěvky, původně například na podporu propuštěných horníků, vztahovaly i na propouštěné zaměstnance Sokolovské uhelné. Pokud bude schválena, budou moci čerpat od státu 5,3 tisíce korun měsíčně, zpravidla tři až 36 měsíců.

Paroplynová elektrárna Vřesová, která patří do portfolia společnosti Sokolovská uhelná. foto: GE Power

Nebude to pro stovky zaměstnanců Sokolovské uhelné radostný podzim. Největší zaměstnavatel na Karlovarsku potvrdil, že poslední den srpna ukončí provoz zplyňování vlastního uhlí pro svou elektrárnu Vřesová. Část zaměstnanců už o práci přišla, ostatní skončí v následujících týdnech a měsících. Vedení těžební firmy drasticky omezuje provoz kvůli výraznému růstu nákladů, zejména cen emisních povolenek. Už koncem loňska proto rozhodlo o konci plynárny. Elektrárnu v areálu napojí na přívod zemního plynu. O práci přijde přímo ve Vřesové na 800 lidí, dalších 200 v dole.

Celkem Sokolovská uhelná zaměstnávala na konci roku přes 2800 lidí, společně s dceřinými společnostmi 3500. Vedení firmy uvedlo, že celkově avizovaný počet propuštěných odchází a bude odcházet postupně. „K poslednímu dni srpna neskončí 800 zaměstnanců. Proces uvolňování je postupný a v některých činnostech byl zahájen už ve druhém čtvrtletí. Netýká se jen zaměstnanců provozů tlakového zplyňování, ale i navazujících provozů a dotkne se také těžební části společnosti z důvodu výpadku spotřeby uhlí,“ vyjádřil se předseda představenstva Zbyšek Klapka.

Do prvního čtvrtletí 2021

Nejvíc zaměstnanců podle Klapky odejde ze společnosti v období srpen až listopad. A k celkovému avizovanému počtu propuštěných lidí dojde do prvního čtvrtletí 2021. Místní úřady práce, kraj i obce v okolí se už měsíce připravují na nápor nezaměstnaných. Hospodářská komora pořádá školení pro zájemce, kteří by chtěli začít podnikat. Situace je ale o to tíživější, že počet volných míst v celém regionu se v souvislosti s neočekávanou koronakrizí výrazně propadá. Propouštějí i další firmy, hotely, lázně.

Vedení těžební firmy i její odbory se upínají k dohodě s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), podle které by propuštěným mohla pomoci novela čtyři roky starého nařízení vládyo „příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem činnosti právnických osob zabývajících se těžbou uhlí nebo uranu“. Ministerstvem připravená novela by měla umožnit, aby se příspěvky, původně myšlené například na podporu propuštěných horníků při útlumu těžby, vztahovaly i na právě propouštěné zaměstnance Sokolovské uhelné.

Nejvíc zaměstnanců odejde ze společnosti v období srpen až listopad. A k celkovému avizovanému počtu propuštěných lidí dojde do prvního čtvrtletí 2021. Místní úřady práce, kraj i obce v okolí se už měsíce připravují na nápor nezaměstnaných. Hospodářská komora pořádá školení pro zájemce, kteří by chtěli začít podnikat.

Pokud bude změna legislativy schválena, budou moci čerpat od státu příspěvek 5,3 tisíce korun měsíčně, zpravidla po dobu tří až 36 měsíců. „Novela je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Poté, co MPO došlé připomínky vypořádá, materiál pošle k projednání vládě. Kdy se dostane na program, je na rozhodnutí vlády,“ uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Dle Filipové i šéfa odborů v Sokolovské uhelné Jana Smolky, pokud materiál vláda schválí, budou příspěvky vypláceny zpětně. „A to od 1. července, kdy firmu opustila první skupina zaměstnanců. My bychom všechny propuštěné zpětně oslovili a pomohli jim s vyplněním žádosti o vládní podporu,“ řekl Smolka.

Roky vydělávala Sokolovská uhelná stamiliony korun, loni se však propadla do ztráty 331 milionů. Musí totiž platit výrazně rostoucí částky za emisní povolenky, jejichž cena od roku 2017 vylétla z pěti na 30 eur za tunu. Loni za povolenky firma zaplatila téměř dvě miliardy korun, což je víc, než kolik činily veškeré mzdové náklady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat