Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud navrhuje 3,5 roku vězení pro exguvernéra Banca d’Italia Fazia

  10:16

Italská justice se marně snaží dostat na kobylku Berlusconimu, ale jinak tam pravidlo „padni komu padni“ platí i pro nejvyšší manažery.

Italskou soudní mašinérii nesmíme posuzovat jen na základě toho, jak se nedokáže vypořádat s četnými kauzami premiéra Silvia Berlusconiho. Tento týden například soud v Miláně navrhl trest 3,5 roku vězení a pokutu 700 tisíc eur pro bývalého guvernéra italské centrální banky Antonia Fazia (74) kvůli jeho roli v převzetí Banca Nazionale del Lavoro (BNL). Rozsudek by mohl padnout do konce dubna.

Fazio na konci roku 2005 rezignoval pod tlakem podezření z nelegálního nadržování domácím subjektům v soubojích o BNL a Banca Antonveneta. Centrální banka pod vedením Fazia tehdy upřednostňovala nabídku na převzetí BNL od italské pojišťovny Unipol. Kvůli finančním machinacím souvisejícím s nabídkou rezignoval v lednu 2006 i předseda správní rady Unipolu Giovanni Consorte. Pro něho nyní žádá milánská prokuratura trest čtyři roky a sedm měsíců vězení a pokutu 1,2 milionu eur. Banku BNL nakonec koupila francouzská BNP Paribas za devět miliard eur.

Fazio i Consorte obvinění odmítají. V soudní při, která začala v únoru 2010, figuruje dalších čtrnáct obviněných.

V případě převzetí Banca Antonveneta musela v prosinci 2005 dokonce zakročit Evropská komise na základě stížnosti nizozemské banky ABN Amro. Ta si stěžovala, že italská centrální banka dává v boji o italskou Banca Antonveneta přednost domácímu zájemci Banca Popolare Italiana. Nizozemci nakonec uspěli a šlo o první ovládnutí italské banky zahraničním subjektem. Fazio je kvůli této kauze obviněn ještě v jiném procesu, který se táhne už od roku 2008.

Nejen Berlusconi

Několik příkladů, jak také dokáže pracovat italská justice:

  • Letos 16. dubna byl v Turíně vynesen rozsudek nad generálním ředitelem filiálky německé ocelářské firmy ThyssenKrupp v Itálii za smrt sedmi dělníků v továrně v Turíně v prosinci 2007. Soud v Turíně ho poslal do vězení na šokujících 16,5 roku za úmyslné zabití.
  • Letos 2. března podala římská prokuratura návrh na odsouzení předsedy správní rady pojišťovny Generali Cesare Geronziho na osm let vězení. Geronzi je obviněn za údajnou roli v bankrotu potravinářské firmy Cirio zhruba před osmi lety.
  • Loni 9. prosince soud v Parmě odsoudil zakladatele a bývalého generálního ředitele potravinářské skupiny Parmalat Calista Tanziho do vězení na 18 let za podvody s následným bankrotem podniku.

Dovedete si představit, že by se podobného trestu dočkali manažeři tohoto druhu i u nás? Nesuďme Itálii jen podle cirkusové manéže Silvia Berlusconiho.

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...