Italskou soudní mašinérii nesmíme posuzovat jen na základě toho, jak se nedokáže vypořádat s četnými kauzami premiéra Silvia Berlusconiho. Tento týden například soud v Miláně navrhl trest 3,5 roku vězení a pokutu 700 tisíc eur pro bývalého guvernéra italské centrální banky Antonia Fazia (74) kvůli jeho roli v převzetí Banca Nazionale del Lavoro (BNL). Rozsudek by mohl padnout do konce dubna.
Fazio na konci roku 2005 rezignoval pod tlakem podezření z nelegálního nadržování domácím subjektům v soubojích o BNL a Banca Antonveneta. Centrální banka pod vedením Fazia tehdy upřednostňovala nabídku na převzetí BNL od italské pojišťovny Unipol. Kvůli finančním machinacím souvisejícím s nabídkou rezignoval v lednu 2006 i předseda správní rady Unipolu Giovanni Consorte. Pro něho nyní žádá milánská prokuratura trest čtyři roky a sedm měsíců vězení a pokutu 1,2 milionu eur. Banku BNL nakonec koupila francouzská BNP Paribas za devět miliard eur.
Fazio i Consorte obvinění odmítají. V soudní při, která začala v únoru 2010, figuruje dalších čtrnáct obviněných.
V případě převzetí Banca Antonveneta musela v prosinci 2005 dokonce zakročit Evropská komise na základě stížnosti nizozemské banky ABN Amro. Ta si stěžovala, že italská centrální banka dává v boji o italskou Banca Antonveneta přednost domácímu zájemci Banca Popolare Italiana. Nizozemci nakonec uspěli a šlo o první ovládnutí italské banky zahraničním subjektem. Fazio je kvůli této kauze obviněn ještě v jiném procesu, který se táhne už od roku 2008.
Nejen Berlusconi
Několik příkladů, jak také dokáže pracovat italská justice:
- Letos 16. dubna byl v Turíně vynesen rozsudek nad generálním ředitelem filiálky německé ocelářské firmy ThyssenKrupp v Itálii za smrt sedmi dělníků v továrně v Turíně v prosinci 2007. Soud v Turíně ho poslal do vězení na šokujících 16,5 roku za úmyslné zabití.
- Letos 2. března podala římská prokuratura návrh na odsouzení předsedy správní rady pojišťovny Generali Cesare Geronziho na osm let vězení. Geronzi je obviněn za údajnou roli v bankrotu potravinářské firmy Cirio zhruba před osmi lety.
- Loni 9. prosince soud v Parmě odsoudil zakladatele a bývalého generálního ředitele potravinářské skupiny Parmalat Calista Tanziho do vězení na 18 let za podvody s následným bankrotem podniku.
Dovedete si představit, že by se podobného trestu dočkali manažeři tohoto druhu i u nás? Nesuďme Itálii jen podle cirkusové manéže Silvia Berlusconiho.