Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Soud osvobodil Martina Knetiga

  15:44

Aktualizováno. Soud zprostil obžaloby bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila. Knetig čelil obžalobě z nepřímého úplatkářství.

Aktualizováno. V úterý 28. srpna odpoledne proběhl soud s Martinem Knetigem obviněným z nepřímého úplatkářství. Případ se týká údajné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP), jíž se měl Knetig dopustit ve snaze pomoci v politické kariéře svému šéfovi Pavlu Drobilovi (ODS), exministru životního prostředí. Kauza Drobil se dostala na veřejnost díky bývalému šéfovi SFŽP Liboru Michálkovi, který si z jednání s Knetigem a Drobilem pořídil tajné nahrávky.

Obvodní soud pro Prahu 1 nakonec Knetiga zprostil obžaloby. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, státní zástupce se proti němu odvolal.

Martin Knetig dle obžaloby spáchal trestný čin tím, že před dvěma lety požadoval po členu představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby výměnou za miliardovou úložku Státního fondu životního prostředí banka sponzorovala ODS. U soudu Jeřábek v úterý prohlásil: „Po úvodních zdvořilostních větách mi pan Knetig řekl, že disponuje velkou částkou asi 20 miliard. Ta má být uložena do několika bank, a že Komerční banka by mohla mezi ty banky patřit. Pak se mě zeptal, zda KB sponzoruje. Řekl jsem ano, ale do vzdělání, kultury, zdravotnictví. Jednání skončilo, pak už jsem Knetiga neviděl.“

Soudkyně Šárka Šantorová nakonec konstatovala, že Knetig nežádal úplatek a o politické straně se nemluvilo. Nebylo možné použít ani tajně pořízené nahrávky Libora Michálka, jenž na nestandardní praktiky při vyjednávání o uložení peněz fondu upozornil. „Nahrávky jsou nepoužitelné. Ani z výpovědí dalších svědků nelze vyvodit Knetigovu vinu. Prokázalo se jen to, že schůzka opravdu proběhla. Co se tam dělo, vědí jen její dva aktéři,“ uvedla Šantorová.

Tím však naštvala účastníka procesu Michálka: „Pokud bych měl najít na dnešku něco pozitivního, pak je to fakt, že se státní zástupce odvolal. Vystoupení paní soudkyně bylo tragické. Nebrala vůbec v potaz kontext schůzky,“ řekl ČESKÉ POZICI Michálek.

Michálek u soudu vystupoval nejen v roli úředníka, jenž poukázal na nepravosti, ale i úloze kandidáta lidovců, zelených a České pirátské strany do senátních voleb. A soudní líčení komentoval on-line na Twitteru. Piráti připustili, že tento nápad vzešel ze spolupráce Michálka a jejich strany, tuto aktivitu však pojali zdrženlivě, nesnažili se z ní vyrobit předvolební show, například záměrně nevydali ani tiskovou zprávu. „Michálek je v tomto případě svědek. Věříme, že bude svědčit pravdivě a ceníme si ho právě za odvahu, že do toho sporu šel,“ uvedl pro ČESKOU POZICI ještě před začátkem přelíčení Mikuláš Ferjenčík, místopředseda České pirátské strany. „Michálek se v první řadě se soustředí na to, aby byl připraven u soudu. Nechce rozehrávat žádné mediální přestřelky. Jeho působení na Twitteru vyplývá z naší nové spolupráce. Budeme se snažit, aby pan Michálek byl zastoupený na všech relevantních internetových kanálech,“ dodal Ferjenčík.

Komentáře Libora Michálka na Twitteru.

Kauze Drobil se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

Autor: