130 let
ČEZ

ČEZ | foto: ČTK

Spekulativní obchodování energetickému gigantu vynáší miliardy ročně

  •   15:09
Obchodníci společnosti ČEZ přeprodávají elektřinu, plyn i emisní povolenky na zahraničních trzích. Mezi obchodníky pracují i týmy meteorologů a dalších specialistů, kteří se snaží odhadovat další vývoj na trzích. Pomáhají tak společnosti lépe prodávat vyrobenou elektřinu i lépe nakupovat energie pro zákazníky.

Čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu pracuje zhruba 130členný tým obchodní divize společnosti ČEZ, který nakupuje a prodává plyn, elektřinu, emisní povolenky či ekologické certifikáty na velkoobchodních trzích. Spekulativní obchodování loni energetickému gigantu vyneslo rekordní tři miliardy korun. Jeho zájmy se proto rozrůstají do dalších a dalších evropských zemí.

„Naší strategií je počet trhů a produktů organicky rozšiřovat a expandovat na nová teritoria,“ říká člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani, který šéfuje obchodu a strategii. Vysvětluje, že když už obchodníci sledují situaci s energiemi v jedné zemi, musí vnímat i trhy v okolí. O to snadnější je pak začít obchodovat i tam.

Letos ČEZ vstoupil na trh s plynem ve Francii, Itálii, Belgii, Maďarsku nebo Dánsku. Už dříve začal s tímto byznysem ve Spojeném království, Německu a Rakousku. Obchod přitom není jen virtuální, dochází u něj i k fyzické dodávce plynu.

ČEZ plánuje, že brzy expanduje i do Skandinávie, kde zatím obchoduje jen s elektřinou. V celkem sedmnácti evropských zemích ČEZ obchod s elektřinou i fyzicky vypořádává. Jde o celou střední Evropu a například o Chorvatsko, Řecko, Švýcarsko či Itálii.

Důležitá opora

Obchodníci nepřinášejí firmě jen další peníze vydělané na úspěšných spekulacích. Celé oddělení je nezbytně nutné i pro samotný chod energetického gigantu, který vyrábí velké množství elektřiny a zároveň má hodně zákazníků. Mezi obchodníky pracují i týmy meteorologů a dalších specialistů, kteří se snaží odhadovat další vývoj na trzích. Pomáhají tak ČEZ lépe prodávat vyrobenou elektřinu i lépe nakupovat energie pro zákazníky.

Když se například v Německu očekává vítr, a tedy velká výroba z větrných parků, dá se předpokládat nadbytek elektrické energie na trhu. Její ceny pak mohou být dokonce záporné, tedy platí se za to, že elektřinu někdo spotřebuje.

Odhadují, jak nejlépe plánovat výrobu a jak obchod. Když se například v Německu očekává vítr, a tedy velká výroba z větrných parků, dá se předpokládat nadbytek elektrické energie na trhu. Její ceny pak mohou být dokonce záporné, tedy platí se za to, že elektřinu někdo spotřebuje.

V takovém případě nemá například smysl, aby české uhelné elektrárny spalovaly drahé uhlí, když by za vyrobenou elektřinu nic neutržily.

Zelené doklady

Na zahraničních trzích se ale neobchoduje jen s energiemi. Důležitou „surovinou“ jsou emisní povolenky a nově i různé ekologické certifikáty.

Nakupují a prodávají se potvrzení o tom, že je elektřina z obnovitelných zdrojů, jde o takzvané záruky původu. Některé firmy chtějí potvrzení, že odebírají zelenější elektřinu. Tyto certifikáty jsou pak vyžadovány například u dobíjecích stanic na elektromobily. Poptávka po zelené elektřině se ale vyvíjí jinak než její skutečná výroba, proto se cena certifikátů na trhu mění.

ČEZ obchoduje i s doklady o tom, že došlo k úspoře energie. Firmy, které se například před svými akcionáři zavázaly, že sníží spotřebu energie, respektive sníží emise oxidu uhličitého, ale nedaří se jim to, si v některých zemích mohou potvrzení o úspoře koupit od někoho, kdo sice uspořil, ale lejstro k tomu nepotřebuje. Obchodníci z Prahy spekulují i na trhu s ropou, uhlím a s různými finančními produkty. Celý obchod je řízen hlavně z našeho hlavního města, kanceláře má firma zatím jen ve Vilniusu v Litvě a zaměstnance má i v Rumunsku. I přímo v Praze ale pracují Francouzi, Italové, Maďaři, Rusové a další národnosti, ti pomáhají s jazykem jednotlivých národních trhů i s místními pravidly.

Autor: Roman Šitner
  • Vybrali jsme pro Vás