Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SPOZ tají životopis svého místopředsedy Nejedlého

  15:43

Sekretariát Zemanovců údajně nemá k dispozici detailní údaje o svém místopředsedovi a pravé ruce prezidenta Miloše Zemana.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Martin Nejedlý je v současnosti bezpochyby vlivným politickým hráčem, který má přístup do nejbližšího okolí prezidenta. Je proto nanejvýš s podivem, že o něm nejsou dostupné kompletní životopisné údaje. K dispozici jsou jen dílčí informace na různých internetových stránkách typu Wikipedie. ČESKÁ POZICE oslovila přímo sekretariát Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ), jejímž je Nejedlý prvním místopředsedou, se žádostí o jeho curriculum vitae.

Výsledkem bylo překvapivé sdělení místopředsedy SPOZ Vladimíra Kruliše, že tento dokument strana vůbec nevlastní. „Máme k dispozici pouze životopisy lídrů kandidátek,“ zněla stručná odpověď. Jinými slovy, o oficiálně druhém nejvýše postaveném funkcionáři strany se nelze ze stranických zdrojů oficiálně dozvědět nic podrobnějšího.

Jak již dříve upozornila ČESKÁ POZICE, Nejedlý se stal součástí týmu poradců prezidenta Zemana, po jehož boku vystupoval i při prezidentské kampani. Ani tiskový odbor Hradu však Nejedlého životopis neposkytl. Na zaslanou žádost reagoval protiotázkou, „k jakému účelu redakce ČESKÉ POZICE tyto informace potřebuje“. Když jsme na tento dotaz odpověděli, že shromažďujeme podkladové údaje k profilovému článku o Martinu Nejedlém jakožto ekonomickém poradci prezidenta, komunikace již nepokračovala. Mimochodem, Nejedlého jméno na oficiálním webu Kanceláře prezidenta republiky v seznamu prezidentových spolupracovníků nefiguruje.

Sám Martin Nejedlý nezvedá telefon a neodpověděl ani na zaslanou sms zprávu.

Z veřejně dostupných zdrojů lze zjistit, že se Nejedlý narodil v roce 1966 v Kunovicích. V mládí se věnoval vrcholově volejbalu a později cestoval kvůli obchodům po Evropě a Rusku. Je předsedou představenstva firmy ENE Investment a od roku 2007 jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech. (Jméno Martina Nejedlého se v posledních dnech skloňuje v médiích v souvislosti právě s touto firmou, která má za nedodaný letecký petrolej zaplatit Správě státních hmotných rezerv pokutu. ČESKÁ POZICE o dalších souvislostech případu informovala v článku Senátor Dryml hrozí trestním oznámením kvůli Nejedlého obchodům se SSHR.)

Zní to až neuvěřitelně, ale veřejnost tedy nezná podrobně základní profil jednoho z nejvyšších funkcionářů strany, jež se uchází o přízeň voličů v nadcházejících sněmovních volbách. A také strany, jejíchž pět kandidátů zastává ministerské posty v současné vládě.

Pro srovnání: zveřejňovat curriculum vitae členů vedení stran je ve většině případů zavedenou praxí tuzemské politické scény. Namátkou ODS, ČSSD i TOP 09 mají k dispozici strukturované životopisy přímo na oficiálních webových stránkách, popřípadě se k nim lze snadno „proklikat“ na osobních stránkách politiků.