Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stane se Ivo Rittig premiérem?

  6:34

Sázková kancelář vypsala kurzy na to, kdo bude premiérem po Petru Nečasovi. Rittigovi, Bémovi či Bártovi se příliš nevěří.

foto: © repro webové stránky sázkové kanceláře FortunaČeská pozice

Před několika dny mě u jednoho facebookového přítele na jeho „zdi“ zaujal odkaz na zajímavou sázkovou příležitost. Kancelář Fortuna vypsala v kategorii Politika kurzy na to, kdo by se mohl stát premiérem po Petru Nečasovi (akce skončila v pátek večer). Podle Fortuny měl dle kurzu největší šanci na „premiérování“ šéf ČSSD Bohuslav Sobotka (2,5:1), po něm současný ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (3,5:1) a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (5,3:1), oba z ODS.

Nejvíc mě rozesmála možnost vsadit si na takové persóny, jako jsou kmotr Ivo Rittig, pražský exprimátor a kolibřík Pavel Bém, na čtyři roky odsouzený člen severočeské ODS Alexandr Novák nebo nepravomocně odsouzený poslanec Vít Bárta. Jejich kurz na vítězství byl shodný 5000:1. Takže kdybyste si vsadili na Rittiga-premiéra sto korun, v případě naprostého zešílení českého politického systému byste vyhráli půl milionu korun. To by se někomu čeští kmotři docela vyplatili. V celkovém výčtu jmen, na která se dalo sázet, mně chyběla možnost vsadit si na Václava Klause, který by měl nejspíš velmi nízký kurz…

V celkovém výčtu jmen, na která se dalo sázet, mně chyběla možnost vsadit si na Václava Klause, jenž by měl nejspíš velmi nízký kurz…

Kam se hrabou volby na ligu

Kurzy na příštího premiéra se objevily v době, kdy hrozí pád vlády a na blížícím se kongresu strany Nečas může přijít i o post předsedy ODS. Zajímalo nás, z jakých informací bookmakeři při vytváření politických kurzů vycházejí. „Bookmakeři vždy primárně pracují s veřejně dostupnými informacemi. Sledují vyjádření zainteresovaných osob v mediích, průzkumy, statistiky atd. Případně ověřují vlastní názory u odborníků na danou problematiku – napříkad u politologů,“ řekl ČESKÉ POZICI tiskový mluvčí Fortuny Pavel Šrain.

Politické sázky jsou podle Šraina mezi těmi společenskými (nesportovními) jednoznačně nejoblíbenější. „Například na uplynulé krajské a senátní volby jsme přijali vklady za 3,5 milionu korun, na poslední volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 více než 10 milionů a zájem sázkařů se zvyšuje,“ doplnil mluvčí Fortuny. Podle Šraina jsou však společenské sázky spíše doplňkem v nabídce.

A nabídl porovnání: zmiňovaný objem vkladů sázkařů na krajské a senátní volby (3,5 milionu korun) prý zhruba odpovídá jednomu utkání nejvyšší české fotbalové ligy. „Sázky na politiku (talentové soutěže, České slavíky atd.) jsou rozptýlením pro naše zákazníky, které je má pobavit (ne nadarmo se říká, že fotbalu a politice rozumí každý:-) a jejich prostřednictvím můžeme oslovit i ty, kteří by si jindy na sport vsadit nepřišli,“ napsal pak Šrain.

Dostali jsme nápad. V rámci ještě většího pobavení se a rozptýlení pro sázkaře by nebylo na škodu, kdyby příště bookmakeři některé ze sázkových kanceláří vypsali kurzy na to, kdo „zorchestruje“ vysokou politiku – například „umí“ prosadit svého premiéra či prezidenta. Tam by už ale kurzy na pány typu Rittiga či Oulického letěly strmě dolů.

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...