Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Startuje aukce kmitočtů, verze 2.0. Co čekat tentokrát?

  23:05

Výsledkem opakované aukce kmitočtů pro vysokorychlostní internet může být buď další blamáž, nebo revoluce v telekomunikacích.

4G LTE (ilustrační obrázek). foto: Alessandro CanuČeská pozice

Startující aukci kmitočtů bude ostřížím zrakem sledovat řada významných skupin. Předjímat výsledek přebíjené o části spektra, které jsou klíčové pro široké zavedení vysokorychlostního mobilního internetu v síti LTE, je věštěním z křišťálové koule. Zkusme spíše rozebrat motivy zainteresovaných skupin s ohledem na to, co pro ně aukce znamená.

Připomeňme, že první pokus Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o aukci proběhl již na přelomu loňského a letošního roku, ale skončil neúspěchem – tehdejší předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák aukci zastavil, protože nabízené částky se mu zdály příliš vysoké.

ČESKÁ POZICE analyzovala první aukci kmitočtů v těchto článcích:

Spotřebitelé: Dočkají se nižších cen?

Aukce je důležitá především pro spotřebitele. Hraje se totiž o to, z kolika operátorů na trhu si budou moci vybírat, jaké služby budou moci dostat a za jakou cenu. Jestliže výsledkem aukce bude pět mobilních operátorů na trhu místo současných tří, jak lze teoreticky usuzovat z počtu přihlášek, může jít o výrazné posílení konkurenčního prostředí, které má tendenci tlačit ceny dolů.

Oproti prvnímu pokusu o aukci tentokrát ČTÚ vyhradil část spektra v pásmu 800 MHz (klíčového pro budování sítí LTE) pro nového operátora. Od tohoto kroku si slibuje vyšší motivaci nových hráčů k příchodu na český trh. Opatření se pochopitelně nelíbí současným operátorům, kteří již tento postup napadali u českých soudů a T-Mobile se obrátil i na Evropskou komisi. Stížnosti byly nicméně neúspěšné.

Rozšíření vysokorychlostního mobilního internetu, o který jde v této aukci především, by navíc přineslo řadu nových možností. Fakticky vzato totiž používání internetu na síti LTE funguje tak, že jakmile například připojíte svůj telefon k počítači, můžete po webu surfovat stejně rychle jako doma nebo v kanceláři s připojením přes kabel. Něco takového je se současnými 3G sítěmi jen těžko představitelné. Otázkou pochopitelně zůstává cena těchto služeb, ale ta úzce souvisí se zmíněným konkurenčním prostředím.

ČTÚ: Napraví si reputaci?

Klíčovým hráčem celé aukce je samozřejmě její vyhlašovatel, tedy Český telekomunikační úřad a jeho výrazně obměněná rada, která jde s kůží na trh. I první aukce kmitočtů, respektive pokus o ni, byla pečlivě sledována. Kvůli jejímu fiasku je zcela pochopitelně na druhý pokus upřená ještě vyšší pozornost.

Svědčí o tom i fakt, že když jsme se po jmenování Jaromíra Nováka na místo předsedy Rady ČTÚ (v postu vystřídal Pavla Dvořáka) ptali různých expertů na trhu na možný vývoj chování ČTÚ pod novým vedením, nejčastější odpověď zněla: „Nejprve musíme počkat, jak zvládne novou aukci kmitočtů. Pak teprve bude mít smysl něco hodnotit.“

Že je nové složení rady zřejmě leckomu trnem v oku, napovídají i některá celkem evidentně účelová obvinění, která se v poslední době objevujíVýměna předsedy nastala mimo jiné právě kvůli nezdaru prvního pokusu o aukci kmitočtů. Krátce poté navíc v radě přibyla další nová tvář – výkonný ředitel správce domény .cz CZ.NIC Ondřej Filip. Kromě těchto dvou jmen byla rada z rozhodnutí vlády Petra Nečase obměněna ještě v roce 2012, kdy v ní usedl bývalý novinář Ondřej Malý.

Že je nové složení rady zřejmě leckomu trnem v oku, napovídají i některá celkem evidentně účelová obvinění, která se v poslední době objevují. V předminulém týdnu byli jejich cílem Ondřej Filip i Ondřej Malý. Drtivá většina lidí z oboru i některá odborná médiase však za oba členy rady postavili (viz rovněž komentář ČESKÉ POZICE O útoku na ČTÚ aneb Jak nepracovat s informacemi).

Zkouškou ohněm nicméně bude teprve odstartovaná aukce kmitočtů. Členové rady mohou mít z odborného hlediska kredit, jaký chtějí, ale pokud se ani tentokrát nepodaří nově rozdat karty a Česko se vysokorychlostního mobilního internetu nedočká, přijde již skutečně pádný důvod ke kritice úřadu. A přihodit se během aukce může ledacos.

Operátoři: Kolik jich nakonec bude?

Zajímavé bude v aukci sledovat počínání Telefóniky O2, která nyní narychlo mění majiteleA co lze očekávat od samotných účastníků aukce? U Vodafonu a T-Mobilu je situace vcelku jasná – jde o zavedené operátory, s nimiž už mají zákazníci řadu dobrých i špatných zkušeností. Jejich cílem tedy zřejmě bude s využitím nových možností zvýšení tržního podílu cestou rozšíření nabídky služeb. A k tomu bezpodmínečně potřebují v aukci získat „svůj“ příděl dražených frekvencí. S ohledem na pravděpodobný vstup minimálně jednoho nového hráče na trh a na nedávnou „cenovou revoluci“ lze následně zřejmě uvažovat i o změnách cenové politiky.

Zajímavé bude v aukci sledovat počínání Telefóniky O2, která nyní narychlo mění majitele, což může vyústit v ledacos. Zdaleka ne všechny podmínky obchodu mezi španělskou Telefónikou a skupinou PPF Petra Kellnera jsou známé, takže budoucí směřování tohoto telekomunikačního gigantu není vůbec zřejmé.

Co se týká nováčků na českém trhu, mnozí by jistě uvítali, kdyby se o místo čtvrtého či pátého operátora přihlásil například francouzský Orange, o němž se spekulovalo před první aukcí. Jenže místo zavedených zahraničních operátorů přišly finanční skupiny.

Když vyšlo najevo, že se do aukce přihlásily Revolution Mobile a Tasciane, přišel lehký zmatek – nikdo o nich nikdy neslyšel. Pak se ukázalo, že Revolution Mobile je vlastně bývalá PPF Mobile Services, kterou od PPF odkoupil její ředitel Tomáš Budník (firma ve své první tiskové zprávě uvedla, že za ní stojí dva silní investoři; jen nikdy neprozradila, o koho jde). A Tasciane se přejmenovala na Sazka Telecommunications, tudíž bylo evidentní, že stopy vedou k investiční skupině KKCG miliardáře Karla Komárka.

Když vyšlo najevo, že se do aukce přihlásily Revolution Mobile a Tasciane, přišel lehký zmatek – nikdo o nich nikdy neslyšelJinými slovy, dva nové subjekty ve hře nejsou docela čitelné. Byť například u Sazka Telecommunications o zkušenosti nebude nouze – firmu povede Robert Chvátal, který před časem vedl rakouský a ještě dříve i slovenský T-Mobile. Ani Tomáš Budník z Revolution Mobile není v oboru žádným nováčkem.

Jednou z podmínek aukce je, že ten, kdo vysoutěží část frekvencí, na nich musí nabízet služby. Navíc nejsou povoleny budoucí fúze, což prakticky vylučuje, aby se například Revolution Mobile v případě úspěchu v budoucnosti spojil například právě s Telefónikou O2, kterou nyní kupuje PPF. To by teoreticky nahrávalo tomu, že by se Revolution Mobile mohl (pokud v aukci uspěje) skutečně stát plnohodnotným hráčem na trhu.

Stát: Kolik přiteče do rozpočtu?

Poslední „skupinou“, pro niž je výsledek aukce důležitý, jsou veřejné finance. Aukce totiž mimo jiné znamená potenciálně nezanedbatelný příjem pro státní rozpočet. Podle neschváleného návrhu rozpočtu, který předložila vláda Jiřího Rusnoka, se počítá s příjmem deseti miliard korun. Jinými slovy, kdyby se dosud naprosto nečitelná Poslanecká sněmovna shodla, že rozpočet předložený vládou v demisi je vlastně fajn a rozhodla se jej schválit, a aukce by zároveň neproběhla, znamenalo by to navýšení deficitu z plánovaných 112 na 122 miliard korun.

Otázkou zůstává i využití výnosu z aukce. Vládní strategie Digitální Česko 2.0 a další dokumenty obsahují záměr na budování optických sítí se státní podporou. V jednom vládním usnesení se hovoří i o tom, že by se na tyto účely měly použít právě prostředky z aukce. Problém je v tom, že ministerstvo financí, které má rozpočet na starosti, k tomuto postupu nikdy nebylo zrovna vstřícné. A zmínky o něm nejsou ani v předloženém návrhu rozpočtu současné udržovací vlády.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...