Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát koupí budovu bývalé Economie. Bez tendru!

  23:29

V objektu za bezmála 300 milionů korun bude sídlit Úřad práce ČR. Co z toho plyne pro Prahu 7, která koupi této budovy rovněž zvažovala?

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Hotovo. Vláda ve středu schválila nákup administrativního objektu v Praze 7, v blízkosti Letenské pláně. Stát má tedy o jednu kancelářskou budovu více. Běžná transakce? Ne tak docela. Deal, který ČESKÁ POZICE pozorně sledovala, si zaslouží několik poznámek.

Do objektu, v němž dříve sídlilo vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly, se nastěhuje Úřad práce ČR spadající pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Bez zajímavosti není fakt, na který ČESKÁ POZICE mnohokrát upozorňovala: poté, co se z domu v blízkosti Letenské pláně odstěhovali novináři do Karlína, se nový vlastník snažil nemovitost udat státu, nejprve Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ), následně městské části Praha 7, a poté i ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

Soutěž netřeba

Jak se k bývalému sídlu Economie dopracovalo MPSV, se dočteme v předkládací zprávě, kterou mají k dispozici ministři spolu s usnesením o koupi budovy. V ní se mimo jiné píše: „K výběru vhodné nemovitosti Úřad práce ČR částečně využil seznam objektů vytipovaných NKÚ (ten loni hledal kancelářskou budovu pro své sídlo – pozn. red.). Z tohoto seznamu pak následně vybral objekty, které vyhovovaly především svou dostupností, vnitřním uspořádáním, parkovacími prostory, poskytovaly možnost flexibilního uspořádání vnitřních prostor pro klientská pracoviště apod.“

Na dotaz ČESKÉ POZICE, proč nebylo vypsáno otevřené řízení, v němž by se mohlo utkat více nabídek vlastníků administrativních budov, mluvčí (nyní již bývalá) MPSV Štěpánka Filipová odpověděla: „Postup MPSV je v souladu s platnými právními předpisy i evropskou legislativou. Je vždy na uvážení zadavatele, jakou zákonnou cestu zvolí.“

Nelze než souhlasit. S transparentností si MPSV hlavu příliš neláme. Záhadou stále zůstává, proč musí Úřad práce ČR sídlit právě v Praze 7. Dodejme, že v budově bude umístěno také kontaktní pracoviště pro Prahu východ a západ. Počkejme, co řeknou klienti těchto pracovišť, až se budou na Letnou dopravovat.

Dnes, nebo nikdy...

Vláda odhlasovala, že objekt bývalé Economie odkoupí za 299 milionů korun. Premiér v demisi Jiří Rusnok po jednání vlády konstatoval, že kabinet schválil transakci po zevrubné diskusi jednomyslně. Dle jeho prohlášení představuje nákup bývalé Economie unikátní možnost, jak vyřešit problém dislokace a přesunout agendu Úřadu práce do jedné budovy, kterou bude navíc možné zaplatit z osmdesáti procent z evropských peněz. Pokud by vláda nákup nemovitosti neschválila dnes, peníze, jak tvrdí premiér, by propadly. K otázce ceny Rusnok poznamenal, ze není pochyb o férovosti. Jeho kabinet má prý k dispozici pět posudků, z nichž některé byly zadány již za bývalé vlády.

Ceny obvyklé stanovené ve znaleckých posudcích se pohybují od 300 milionů do 310 milionů korun. (Připomeňme, že to nejsou jediné posudky. Další dva zadala Praha 7. Ty znějí na 255 milionů korun, respektive na 301,6 milionu korun.) Vládou odsouhlasená kupní cena je sice pod cenou obvyklou figurující v pěti posudcích, vlastník Economie se však nemusel o vítězství utkat s konkurenčními nabídkami, a nebyl tedy tlačen k tomu, aby své požadavky co možná nejvíce snížil.

Od koho stát kupuje?

Vlastníkem budovy Economie je společnost Alkatria, která má akcie na majitele. Jejím pětinovým vlastníkem je společnost s anonymními akciemi Lagheta, zbývajících 80 procent patří kyperské firmě Stelleri Holding Limited. ČESKÁ POZICE obdržela od společnosti Alkatria dopis, v němž se konstatuje, že vlastníkem všech akcií společnosti Lagheta je Filippo Giacomo Bianchini Scudellari a konečným vlastníkem Stelleri Holding Limited je trust, který je zřízen ve prospěch pana Cyruse Babaka Samii a jeho rodinných příslušníků.

Tuto informaci ale z otevřených zdrojů nevyčteme. Na dotaz redakce, zda MPSV ví, kdo jsou vlastníci Alkatrie, mluvčí Filipová odpověděla: „MPSV má k dispozici informace z veřejně dostupných zdrojů.“ Pokud tomu tak skutečně je, povědomí ministerstva o konečných majitelích Alkatrie končí kdesi na Kypru. Pro MPSV informace zřejmě dostačující.

Co na to Praha 7?

Opusťme nyní MPSV. O budovu Economie měla zájem také Praha 7, která do ní chtěla přesunout sídlo radnice. Jenže aniž by to městská část tušila, zástupci Alkatrie se za jejími zády dohodli s ministerstvem. Možná i kvůli tomu, že jednání s Prahou 7 vypadala „na dlouhé lokte“. Část zastupitelů totiž obchod s Alkatrií kritizovala, a to hlavně kvůli neprůhlednému vlastnictví firmy a rozdílu mezi kupní cenou budovy a prvnímu znaleckému posudku, který stanovil cenu obvyklou na 255 milionů.

Pro městskou část plyne z celého příběhu jediné: pokud se dohodne s Generálním finančním ředitelstvím, tak vlastně žádnou budovu nepotřebujeTím, že se nakonec Alkatrie dohodla s MPSV, musí Praha 7 hledat jiné řešení, kam po vypršení nájmu v roce 2015 umístí svou radnici. Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková poslala starostovi Prahy 7 Marku Ječménkovi 14. října dopis, v němž mimo jiné konstatuje, že ministr práce a sociálních věcí František Koníček podporuje snahu městské části, aby sídlo radnice i nadále zůstalo v budově, která patří Generálnímu finančnímu ředitelství, a v níž je radnice Prahy 7 již dvacet let. Pan ministr, píše v dopise Bílková, přislíbil podporu u ministra financí.

Paradoxní je, že o odkup či prodloužení pronájmu v budově na nábřeží Kapitána Jaroše, kde dnes pracují nejen úředníci Prahy 7, ale také zaměstnanci Finančního úřadu pro Prahu 6 a 7, již starosta Ječmének v minulosti žádal. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se ale k tomuto požadavku stavěl odmítavě. Nyní jsou vyjádření Generálního finančního ředitelství k prosbám Prahy 7 vstřícnější. „Čekáme na nějaký vstřícný krok Prahy 7. Měla by nám něco nabídnout, nějakou možnost, kam přesunout naše úřady. Ve hře je prodej i pronájem budovy,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí Jitka Ježková.

Shrňme si tedy fakta: MPSV, přesněji Úřad práce ČR, si pořídilo nemovitost bez soutěže. A pro Prahu 7 plyne z celého příběhu jediné: pokud se dohodne s Generálním finančním ředitelstvím, tak vlastně žádnou budovu nepotřebuje.