Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Stavaři se s korupcí setkávají zcela běžně

Mezi stavebními firmami a jejich dodavateli fungují věrnostní programy nápadně připomínající uplácení. Zkušenost s takovýmto korupčním jednáním má bezmála polovina tuzemských stavařů. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research mezi 265 stavebními firmami v Česku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Medek

Jsem šťasten, že o tom někdo něco napsal. Děkuji

Jako architekt už pár let projektuji. Za použití konkrétní střešní tašky v projektu mi bylo nabídnuto 10kč/m2, za použití cihelného zdiva na rodinném domě mi bylo nabídnuto zdarma vyhotovení Průkazu en. nároč. budovy (stojí u menšího RD tak 3000kč), konkurenční firma zase vyhotovení Požárně bezp. řešení stavby (stálo by tak 3-4 tis.), jiná firma nabízí víno a kvalitní paštiku... A to se o většině nabídek ani nedozvím, pač se mne většinou dopředu na možnost benefitů zeptají a po odmítnutí se už jejich nabídku nedozvím.

Ale je jasné, že je to zcela běžná praxe, která křiví podnikatelské prostředí, poškozuje profesi i investora, protože takový architekt/projektant nenabídne investorovi ten nejvhodnější materiál či výrobek, ale ten, za který nejvíc dostane benefitů. Přijde mi to jako zavedený systém, který vznikl už předtím, než jsem dostudoval. Nad příčinami se dá spekulovat, obligátní je touha po penězích, ale podle mého je zásadní i důraz investorů na minimální cenu projektu. Bohužel s

0/0
6.10.2017 19:22

To bude nejaka blbost

Kdyz jsem stavel plot, tak se me nikdo nesnazil zkorumpovat. A ani nevim, jestli by se mu to povedlo. Je dost pravdepodobne, ze bych s nim vybehnul. Ne, ze bych byl tak cestnej, ale co je mi platny uplatek 10.000, kdyz pak navysi cenu o 20.000.

0/0
5.10.2017 8:32

Z. Meisner

No to je objev

Paní Menzlová popisuje tu nejjemnější, soft formu korupce ve stavebnictví.

Natvrdo ji popsal již před skoro dvaceti (!!!) Petr Casch, selfmademan a majitel nadprůměrně solidní a prosperující stavební firmy. (autor projektu Veřejný audit) Ta pak přestala dostávat zakáxky, zmizela z výběrových řízení veřejné správy a nakonec i z trhu, i přesto, že Czasch firmu věnoval svým zaměstnancům a sám se stahl do ústraní. Mafie neodpouští.

Jako Pražák aktuálně vidím větší průšvih než nějaké navýšení finální ceny stavby a tím je privatïzace celého procesu plánování města pod zástěrkou tvorby tzv."metropolitního plánu".

Doporučuji autorce jako příští téma. . .

0/0
5.10.2017 7:11