Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Středočeští radní ruší sporné zakázky. Dříve ale pro ně zvedali ruku.

  17:03

Středočeský kraj znovu vypíše zrušené zakázky – kromě opravy buštěhradského zámku. Soutěže budou otevřené pro všechny uchazeče.

Můžeme rušení veřejných zakázek ve Středočeském kraji považovat za dobrou zprávu? Jak se to vezme.

Začněme fakty. Vedení kraje oznámilo, že ruší sporné zakázky v celkové hodnotě bezmála dvě miliardy korun. Stopka se dotkne oprav silnic, dostavby nemocnice v Mladé Boleslavi či rekonstrukce buštěhradského zámku, kvůli které je stíhán bývalý hejtman tohoto kraje David Rath.

Dle krajského náměstka pro dopravu Robina Povšíka (ČSSD) zrušila rada Středočeského kraje téměř 20 tendrů vyhlášených formou užších výběrových řízení, při nichž se počet uchazečů v prvním kole zužuje losováním nebo na základě hodnot výběrových kritérií. Povšík tvrdí, že kraj nechce, aby na jakoukoli z investičních akcí padl stín pochybnosti. Kromě opravy buštěhradského zámku budou vypsány zakázky znovu. A to formou otevřených výběrových řízení.

Připomeňme, že před vypuknutím „kauzy Rath“ rozhodovala o veřejných zakázkách rada. Radní, kteří dnes vehementně ruší zakázky, aby „nepadl ani stín pochybnosti“, ale pro ně dříve zvedali ruku. Přitom kritika užších výběrových řízení s losovačkami plnila alespoň od podzimu loňského roku média.

A co zakázky, které se již odehrávají, a proto není možné je zrušit, ale jejichž finalisté byli také vylosováni? Ty sporné nejsou?

Protikorupční policie totiž tehdy zabavila čtyři losovací zařízení s upraveným softwarem, takže zařízení mohlo vylosovat předem vybrané finalisty. Opakovaně byly zveřejňovány statistiky, které dokazovaly, že ceny dosažené v užších řízeních jsou vyšší než ty z otevřených soutěží. Nic z toho rozhodování středočeských radních neovlivnilo a zvedali ruce pro nové a nové losovačky. Do finále tendrů na stavební zakázky postupovalo pět finalistů. Vyšší počet soutěžících byl výjimkou.

David Rath je nyní ve vazbě a rada ruší podezřelé zakázky. Proč vlastně? Získali v nedávných dnech středočeští radní informace, že zakázky byly zmanipulované? Nebo o takových skutečnostech věděli, ale kvůli autoritativnímu Rathovi je stejně odhlasovali? Nebo prostě odhlasovali vše, aniž by pořádně věděli, pro co zvedají ruku, a nyní se obávají, co by mohlo vyplavat na povrch? A co zakázky, které se již odehrávají, a proto není možné je zrušit, ale jejichž finalisté byli také vylosováni? Ty sporné nejsou? Odpovědi můžeme jen hádat.

Rozhodnutí rady je pozitivní v tom, že budou vypsány nové, otevřené soutěže, při kterých je manipulace obtížnější než v užších řízeních. Jenže toto rozhodnutí přichází pozdě. Radní Středočeského kraje odmítli kvůli kauze Davida Ratha rezignovat. Spoluodpovědnost necítí. Rušení některých tendrů proto lze vnímat především jako populistické gesto. Prostě zachránit, co se dá.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!