Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střet o daně vrací do sněmovní politické diskuse obsah

Alena Schillerová (za ANO) doufá, že se rozpočet podaří schválit. foto:  Petr Topič, MAFRA

Senát bude projednávat zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňových sazeb 15 a 23 procent, jež prosadily ANO a ODS s pomocí SPD, proti čemuž se zvedl odpor ostatních politických stran. Jejich návrhy reflektují jejich priority a jsou legitimní. Zároveň vypovídají o světě, jaký budeme mít, dostanou-li se k vládnutí. Píše Milan Feranec.
  11:01

Senát bude v nejbližších dnech projednávat daňový balíček. Především zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňových sazeb 15 a 23 procent, jež prosadily ANO a ODS s pomocí SPD. Proti novým daňovým sazbám se zvedla vlna odporu ostatních politických stran, které představily vlastní návrhy úpravy daní. Jejich návrhy reflektují jejich priority, jejich vidění světa.

Žijeme v demokracii, jejich názory jsou legitimní. Zároveň vypovídají o tom, jaký budeme mít svět, když se dostanou k vládnutí. Jakou filozofii, vidění světa představují jednotlivé oponentní návrhy? ČSSD prosazuje dvě sazby – 19 a 23 procent, komunisté navrhli v rámci snah o progresivní zdanění dokonce čtyři sazby, nejvyšší až 35 procent. Jde o standardně levicové vidění světa. Stát musí vybrat co nejvíce daní, potom je bude moudře rozdělovat podle potřeb. Potřeby určí pochopitelně politici. Moudře a spravedlivě.

Budoucnost dle vidění světa

U komunistů nejde o nic nového, starého psa novým kouskům nenaučíš. Asi nemůžeme být překvapeni ani postojem ČSSD, které nevadí, že zavedením sazby daně na 19 procent se zvedne daň více než půlmilionu OSVČ. Ti totiž nikdy nebyli voliči ČSSD. A slova o parazitech nebo o potřebě vrátit živnostníky k soustruhům v myšlení socialistů stále žijí. Politikům STAN a KDU-ČSL nejvíce na nových daňových sazbách vadí, že se sníží příjmy krajů a obcí z takzvaných sdílených daní. Jejich vidění světa je následující.

Není větší politikum než výše daní. Je dobře, že voliči mohou už dnes plasticky vidět, jaká budoucnost je čeká, když zvítězí to nebo jiné vidění světa.

Stát má vybrat co nejvíce daní, následně je předat obcím a krajům. Moudří starostové a hejtmani rozhodnou, jakým způsobem je rozdělí lidem, neboť starostové jsou nejblíže lidem, a navíc jsou ze STAN a KDU-ČSL, takže nejlépe vědí, co lidé potřebují. Není důležitý občan nebo stát, důležitý je starosta, respektive starosta ze STAN a KDU-ČSL. Je otázkou, zda se tento pohled změní, pokud se tyto strany dostanou do příští vlády. U lidovců to víme jistě. Změní se. Jako vždy, když se dostanou do vlády.

Návrhy České pirátské strany ve zkratce. Nesnižovat daně lidem, kteří je platí. Rozšířit počet lidí, kteří daně neplatí (razantní navýšení odečitatelné položky na poplatníka). A „bohatým“, již vybudovali firmu a chtějí ji prodat, napařit daň ve výši 23 procent. I toto vidění světa je legitimní. Je to pohled nové, digitální levice. Jde o snahu vybudovat nový, sociálně spravedlivý svět. Svět, kde nejsou chudí ani nemocní, a kde všichni všechno sdílejí.

V tomto světě není místo ani pro bohaté. Neb jsou podezřelí, jak k majetku mohli přijít. Ať tuto levici nazveme jakkoli, vždy bude především extrémní levicí. V každém případě je dobře, že se tato politická diskuse vede. Není větší politikum než výše daní.A je dobře, že se do sněmovní politické diskuse vrací obsah. A především je dobře, že voliči mohou už dnes plasticky vidět, jaká budoucnost je čeká, když zvítězí to nebo jiné vidění světa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat