Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti by měli mít u maturit a učňovských zkoušek větší komfort

Příchod studentů k maturitní zkoušce. foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ministr školství Robert Plaga oznámil, že u maturit budou zrušeny písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků, ale ústní zkoušky zůstanou ve školách povinné, neruší se ani didaktické testy, tedy vyplňování odpovědních archů. Změní se jen čas, který maturanti dostanou.
  11:37

Už podruhé se studenti vypraví k závěrečným zkouškám ze svých domácích židlí, covid dusí prezenční výuku druhý rok v řadě. Proto i na letošek ministr školství Robert Plaga (za ANO) připravil upravenou verzi maturit a učňovských zkoušek, aby děti měly o něco vyšší komfort v nepohodlné situaci. „U maturit se zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky zůstanou ve školách povinné,“ oznámil Plaga. Stejně se neruší didaktické testy, tedy vyplňování odpovědních archů.

Za jejich vypuštění plédoval premiér Andrej Babiš (ANO), ale představitelé středních škol takovou cestu odmítli. Třeba už proto, že matematika se osvědčuje jenom testem. Navíc by zmizela jediná část společných státních zkoušek a výsledek by ztratil na objektivitě. Některé vysoké školy přitom vybírají uchazeče podle jejich výsledků, případně dle složení obtížnější úrovně matematiky. Změní se jen čas, který maturanti dostanou, na počty jim přibude čtvrthodina, na jazyky deset minut.

Mimořádné opatření

Státní část maturit se odehraje od 3. do 7. května, školní začnou 16. května a protáhnou se do 25. června, to je o dva týdny déle oproti původnímu plánu. Maturanti, kteří pomáhali v nemocnicích a sociálních službách, dostanou tři opravné termíny na didaktický test místo běžných dvou. Opravné termíny na didaktické testy se odehrají mezi 14. a 16. červnem, vedle těch, co vypustili studium, aby ulevili přetíženým zdravotníkům či pečovatelům, je budou moci využít rovněž studenti, které řádný květnový termín zastihne v karanténě.

Cermat, který zajišťuje didaktické testy, má zajistit, aby se v nich vyskytovalo minimum otázek z látky, která se má dle osnov probírat v době, kdy covid odstavil děti k počítačům. A jestli se ukáže, že některý z bodů na většině škol nestihli pořádně nebo vůbec probrat, validační komise to zohlední ve finalizaci výsledků. Mění se také završení učňovských oborů. Normálně sestává ze tří částí – praktické, ústní a písemné.

Změny vyhlásí ministr školství Robert Plaga mimořádným opatřením, loni se v tomto smyslu upravoval zákon, aby podobu maturit nemusela schvalovat sněmovna se Senátem. Tak je to rychlejší a ředitelům i studentům to dává větší klid, že bude platit, co se s resortem vyjednalo jako optimální podoba.

Osvědčení dovedností zůstane nezbytným pro každého, ale každá škola si určí, jestli k tomu bude chtít znalosti doložit při projevu psaném, či mluveném. Půjde-li to testem, přibude učňům půlhodina k obligátním čtyřem na vyplnění. Praktická část maturity se musí odehrát do 27. srpna, u učňů, vyšších odborných škol a konzervatoří platí termín posledního srpnového dne.

Příprava se bude moci konat i v létě, což má společně s posunutými daty dát podle Plagy studentům možnost, aby si praktické zkušenosti zvládli osvojit, přestože nyní se příprava konat nemůže, protiepidemické tabulky ji neumožňují. Společná didaktická část zůstane jediným lakmusovým útržkem, přes nějž půjde srovnávat, jak si děti vedou v nasávání vzdělání ve všech školách.

Praktická část maturity je na řediteli, může libovolně nastavit její formu, délku i hodnocení. „Místo praktické zkoušky může zvolit například vypracování maturitní práce s obhajobou nebo zkoušku písemnou,“ ozřejmil Plaga. Změny vyhlásí ministr mimořádným opatřením, loni se v tomto smyslu upravoval zákon, aby podobu maturit nemusela schvalovat sněmovna se Senátem. Tak je to rychlejší a ředitelům i studentům to dává větší klid, že bude platit, co se s resortem vyjednalo jako optimální podoba.

Jarní termín

Součástí doprovodných metodik bude i doporučení, aby školy druhé pololetí věnovaly u absolventských ročníků výhradně přípravě na zkoušky, nemá cenu ztrácet čas další dílčí klasifikací: na potítko bude puštěn každý student nebo učeň, který prospěl v prvním pololetí. Podávání přihlášek ke zkouškám už mají děti za sebou, probíhalo do 1. prosince.

K jarnímu termínu maturit se přihlásilo skoro 73 tisíc studentů, z toho až na dva tisíce budou všichni skládat i státní didaktický test, z češtiny všichni a pak podle vlastní volby buď z počtů, nebo z cizího jazyka. Osvědčení praktického umu v rámci maturity čeká na 37,5 tisíce absolventů. Učňů má letos vyjít ze škamen 27 tisíc.

Databáze Cermatu říká, že k jarnímu termínu maturit se přihlásilo skoro 73 tisíc studentů, z toho až na dva tisíce budou všichni skládat i státní didaktický test, z češtiny všichni a pak podle vlastní volby buď z počtů, nebo z cizího jazyka. Osvědčení praktického umu v rámci maturity čeká na 37,5 tisíce absolventů. Učňů má letos vyjít ze škamen 27 tisíc.

Studenti se musejí při přípravě vypořádat vedle tradiční trémy i se zcela novými učebními návyky, ne každý si je osvojil. Na dálku a přes obrazovku autorita pedagoga trpí, není tolik prostoru věnovat se vysvětlování, individuálnímu koučování. Výrazně se liší i přístup pedagogů. Jsou takoví, kteří se neuměli s virtuální výukou vypořádat jinak, než že rozešlou úkoly e-mailem a na hodině látku strojově oddrmolí.

Druhou svízel představuje nerovnoměrný přístup k technickému vybavení, a především klidovým podmínkám. Ne každá rodina může dopřát svým dětem vlastní pokoj, kde nejsou další učící se sourozenci; podle České školní inspekce jej nemá asi třetina čtvrťáků, případně nároky na prostor kolidují i s rodiči na home office.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat