Lidovky.cz

Šumava: Divoké srdce Evropy dostalo další zásah

  21:58

Vláda schválila návrh zákona o Šumavě, který umožňuje ohrožování tamní přírody, a mohl by i zpochybnit smysl národního parku v srdci Evropy.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto parlamentnilisty.czČeská pozice

Středeční souhlas vlády s návrhem zákona o Národním parku Šumava, který jí předložil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, je vyjádřením rezignace současné vlády na odpovědnou péči o ochranu české přírody. Jak jinak si vysvětlit, že členové kabinetu byli ochotni odhlasovat návrh postavený i na několika lžích?

důvodové zprávě se členové kabinetu dočetli, že se Chalupa při tvorbě návrhu opíral o jednání u kulatého stolu. Zdůraznil, že v nich „byly zastoupeny i dotčené obce a kraje, akademická sféra, zástupci takzvané stínové rady a podobně“. Jenže kulaté stoly byly jen od toho, aby se účastníci vypovídali. Žádné závěry z nich nebyly vypracovány, a když se vědci dožadovali odpovědi na své připomínky, Chalupa se odmlčel a kulaté stoly zrušil. Vědcům se u kulatého stolu nepodařilo s ministrem věcně diskutovat ani o jedné jediné připomínce. Všechny spadly pod stůl.

Nestandardní postup

Nejvíc ovšem zaráží přístup k právnímu hodnocení, které 28. srpna minulého roku zpracoval proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí katedry práva životního prostředí profesor Milan Damohorský. Damohorský Chalupovi sdělil, že tehdy předložený návrh zákona trpí četnými závažnými právními nedostatky a jako takový je podle něj nezpůsobilý pro další projednávání v legislativním procesu. A napsal: „Naše katedra doporučuje jeho stažení z dalšího řízení a zásadní přepracování, na čemž jsme připraveni v případě zájmu participovat.“ Do jaké podoby se návrh od té doby změnil, Damohorský nemá zprávu. Navzdory nabídce se ministr na něj už neobrátil. Přestože právě o tom tehdy ujišťoval novináře.

Co návrhu tehdy scházelo? „Je jednostranně zaměřený na rozvoj podnikatelských aktivit, je v rozporu s obecnými zásadami ochrany přírody, krajiny a biodiverzity,“ napsal Damohorský a zdůraznil: „Je v rozporu s ustanoveními českého ústavního práva, normami práva unijního či dále i s ustanoveními práva správního a životního prostředí.“

Místo projednání legislativní radou získal Chalupa pouze doporučení jejího předsedy, ministra Petra MlsnyPodařilo se vše, co expertní posudek vytýkal, v návrhu odstranit? Čekali bychom, že po takovémto „zhodnocení“ by měla předkládanou verzi o to důkladněji posuzovat Legislativní rada vlády. Jenže co se nestalo? Místo projednání legislativní radou získal Chalupa pouze doporučení jejího předsedy, ministra Petra Mlsny. To je u návrhu zákona, který se víc než rok na ministerstvu překládá z kupičky na kupičku, velmi nestandardní krok.

Souhlas ostatních ministrů bez posudku Legislativní rady vlády překvapí, zejména když nebyly předem vypořádány námitky některých ministerstev, které se Chalupovi nepodařilo v meziresortním řízení odstranit.

Pro Šumavu je to velice riskantní zákon, který by v případě schválení umožnil ohrožování zdejší přírody, a nakonec by mohl i zpochybnit smysl národního parku v srdci Evropy. Spíš než hledání způsobu, jak ochránit vzácný kus přírody, tak schvalování zákona připomíná spíš politické hrátky.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.