Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šumavská mise „ropáka“ Jana Stráského končí

  9:59

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že kontroverzní ředitel Správy Národního parku Šumava odejde z funkce nejpozději do konce srpna.

Odejde ještě před začátkem kácení? Každopádně Jan Stráský vyklidí kancelář ve Vimperku nejpozději do konce srpna. foto: © ČTKČeská pozice

Jan Stráský skončí v čele Národního parku Šumava nejpozději v srpnu, ale spíše již v závěru června. Spekulaci, kterou zveřejnila MF Dnes 11. května, ve čtvrtek potvrdilo ministerstvo životního prostředí. Naplňuje se tím prohlášení ministra Tomáše Chalupy, že Stráský „je řešením“ na rok až rok a půl.

„Slova pana ministra platí. Přesné datum, kdy by měl pan Stráský ve funkci ředitele Správy NP Šumava skončit, ale stanoveno ještě není,“ informoval mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Samotný Stráský Deníku potvrdil, že o termínu ukončení jeho působení ve funkci dosud s ministrem nejednal.

Nabízejí se dvě varianty jeho odchodu: buď ještě v červnu, než začnou případné střety s ekologickými aktivisty kvůli opětovně plánovanému kácení, nebo až na konci srpna, kdy uplyne lhůta daná ministrem Chalupou.

Jasno zatím není ani o nástupci Stráského, kterého jmenuje ministr životního prostředí. Nicméně, jak píše MF Dnes, když bývalý federální premiér do funkce na Šumavě loni nastupoval, měl si z tehdejšího výběrového řízení vybrat jednoho uchazeče, udělat z něj svého náměstka a pravou ruku a nechat jej po svém boku vyrůst tak, aby se z něj stal ředitel. Stráský si tehdy vybral Jiřího Mánka. Deník jej favorizuje jako kandidáta číslo jedna.

Jméno Stráského se před třemi týdny objevilo v médiích v souvisloti s anticenou Ropák, jejímž se stal vítězem za rok 2011.

K tématu si přečtěte redakční komentář Čestmíra Klose.