Je rozhodnuto. Jak s předstihem informovala ČESKÁ POZICE, nejvýkonnější superlaser světa Extreme Light Infrastructure (ELI) vznikne v Česku. Po schválení všech kroků Evropské komise se již jen čekalo na podpis eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna, který tak dnes učinil. „Ano, ELI bylo dnes oficiálně a definitivně schváleno,“ řekl ČESKÉ POZICI Jaroslav Kuba, vrchní ředitel sekce EU fondů na ministerstvu školství.
Na Hahnův podpis se čekalo dlouho. Už před týdnem byli o zamýšleném kroku informováni čeští zástupci; mělo tak být učiněno v „řádu jednoho dne“. Prodlužující se čekání vedlo odborníky ke spekulacím, že Evropská komise nechce o ELI rozhodnout kvůli nestabilní politické situaci v Česku a s přihlédnutím k tomu, že neví, kterého ministra školství bude s rozhodnutím seznamovat, protože odvolání Josefa Dobeše (VV) leželo na Hradě.
Související článek: Brusel rozhodl: Nejvýkonnější superlaser světa ELI vznikne v Česku
Zbudování laseru za 6,7 miliardy korun tak již nestojí nic v cestě. Po bruselském schválení bude následovat rozhodnutí ministerstva školství o financování projektu ELI Beamlines, jenž je placen z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). ELI má po roce 2015 přinášet zásadní poznatky pro fyziku, optiku, fotoniku či nanovědy. Kromě základního výzkumu by mělo nabízet i prostor pro aplikace a spolupráci s hi-tech průmyslem.
„Nesporně dojde ke skokovému posílení a rozvoji laserové fyziky, materiálového výzkumu, molekulární biologie nebo lékařské diagnostiky,“ míní profesor Vlastimil Růžička, ministerský exnáměstek pro vědu, jenž je od 1. listopadu náměstkem ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR odpovědným za projekty ELI a navazujícího centra HiLASE a vládním zmocněncem pro zbudování laseru v Česku.