Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Superlaser ELI podepsal i eurokomisař, světové centrum míří do Česka

Evropa

  10:51

Evropská komise definitivně rozhodla: stavbě nejvýkonnějšího laseru světa ELI za 6,7 miliardy v Dolních Břežanech už nestojí nic v cestě.

V Akademii věd ČR už běží laserový systém PALS, do několika let dostane silnějšího kolegu jménem ELI. foto: © Akademie věd ČRČeská pozice

Je rozhodnuto. Jak s předstihem informovala ČESKÁ POZICE, nejvýkonnější superlaser světa Extreme Light Infrastructure (ELI) vznikne v Česku. Po schválení všech kroků Evropské komise se již jen čekalo na podpis eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna, který tak dnes učinil. „Ano, ELI bylo dnes oficiálně a definitivně schváleno,“ řekl ČESKÉ POZICI Jaroslav Kuba, vrchní ředitel sekce EU fondů na ministerstvu školství.

Na Hahnův podpis se čekalo dlouho. Už před týdnem byli o zamýšleném kroku informováni čeští zástupci; mělo tak být učiněno v „řádu jednoho dne“. Prodlužující se čekání vedlo odborníky ke spekulacím, že Evropská komise nechce o ELI rozhodnout kvůli nestabilní politické situaci v Česku a s přihlédnutím k tomu, že neví, kterého ministra školství bude s rozhodnutím seznamovat, protože odvolání Josefa Dobeše (VV) leželo na Hradě.

Související článek: Brusel rozhodl: Nejvýkonnější superlaser světa ELI vznikne v Česku

Zbudování laseru za 6,7 miliardy korun tak již nestojí nic v cestě. Po bruselském schválení bude následovat rozhodnutí ministerstva školství o financování projektu ELI Beamlines, jenž je placen z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). ELI má po roce 2015 přinášet zásadní poznatky pro fyziku, optiku, fotoniku či nanovědy. Kromě základního výzkumu by mělo nabízet i prostor pro aplikace a spolupráci s hi-tech průmyslem.

„Nesporně dojde ke skokovému posílení a rozvoji laserové fyziky, materiálového výzkumu, molekulární biologie nebo lékařské diagnostiky,“ míní profesor Vlastimil Růžička, ministerský exnáměstek pro vědu, jenž je od 1. listopadu náměstkem ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR odpovědným za projekty ELI a navazujícího centra HiLASE a vládním zmocněncem pro zbudování laseru v Česku.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...