Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Švejnar: Lidé budou díky robotizaci pracovat méně a mít více času

Česko-americký ekonom Jan Švejnar vystudoval v USA ekonomii a zabýval se i pracovním trhem. A právě o něm, práci českých zaměstnanců a také o odměně, kterou za ni dostávají, jsme si s ním povídali.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pan Švejnar je hodně mimo mísu.

Pracuji s robotizovanými pracovišti od roku 1985. Zodpovědně mohu prohlásit, že roboty a automaty jsou iiž nasazeny všude, kde je to možné.Ve výrobních linkách, v hornictví a těžbě a v medicíně. Jejich další nasazování ve stavebnictví, zemědělství a jinde nepředpokládám, tam se nehodí. Robotizace je již na 99% možného. To co si pan Švejnar myslí jsou nesmyslné teorie.

0/0
26.11.2017 14:11

Re: Pan Švejnar je hodně mimo mísu.

To už je tak, když se ekonom montuje do robotizace. Ta má s ekonomií velmi málo společného. On se pan Švejnar vůbec montuje do věcí, jimž nerozumí. Třeba do politiky.

0/0
26.11.2017 14:26

Re: Pan Švejnar je hodně mimo mísu.

presne tak ... mozna ze myslel ze so to bude jeste "zhorsovat"

0/0
26.11.2017 19:19

Re: Pan Švejnar je hodně mimo mísu.

Obávám se, že jste trochu zaspal dobu. Ano, hloupé roboty/automaty narážejí na limit použitelnosti, protože jednoduše algoritmizovatelných prací odehrávajících se v plně kontrolovatelném prostředí není zase tolik, ale v posledních letech se prudce rozvíjí slabá AI, zvyšuje se "inteligence" strojů, které se dokonce umí v omezené míře samy "učit". To, co se nám ještě před nedávnem zdálo jako hudba vzdálené budoucnosti, se dnes zdá už téměř na dosah. Ano, ještě tam nejsme, ale stojí za to se připravit, protože ta změna přijde. Taková samořiditelná auta jsou jen začátek...

0/0
27.11.2017 9:39

Dát peníze studentům ?

...co kdyby stát vzal peníze, jež dává vysokým školám na výuku studentů, a dal je přímo studentům, aby je použili na studium, ať již na Karlově univerzitě, nebo na Oxfordu, či kdekoli jinde?

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/svejnar-lide-budou-diky-robotizaci-pracovat-mene-a-mit-vice-casu-pwt-/tema.aspx?c=A171124_105246_pozice-tema_houd#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

Takže jestli tomu dobře rozumím, stát by přispěl studentovi na studium v zahraničí, a ten student by tam zůstal nadlouho ? Tam by pracoval a odváděl daně ? Nebylo by lepší jim ty peníze spíše půjčovat za výhodných podmínek, aby je časem vrátil ?

0/0
26.11.2017 10:41

Přísloví

Ne nadarmo se již dávno říká :"Ševče, drž se svého kopyta". Kdyby se pan Švejnar držel svého řemesla (ekonomie) a nepletl se do politiky, určitě by udělal lépe. Platí to pro něj stejně jako pro Václava Klause.. Kdyby nebylo toho, možná bychom byli stále ČSFR. Je pravdou, že "díky"robotizaci ubude práce, to však neznamená, že lidé budou pracovat méně. Aby se uživili, budou asi muset pracovat stejně. Mluvím o práci jako fenoménu, nikoliv jen o zaměstnání. To si dnešní ekonomové levicového zaměření asi záměrně pletou.

0/0
26.11.2017 9:38

Re: Přísloví

A Vy se domníváve, že pokračování československé federace by bylo terno?

0/0
26.11.2017 18:26

Re: Přísloví

Co se domnívám či nedomnívám já zde není vůbec důležité. Důležité je, že stát, který se vehementně prohlašuje za demokratický připustí, dokonce iniciuje porušování a sám (parlament) nectí ústavní zákony. Jde konkrétně o to, že dohoda, podepsaná ve vile Tugendhat vlastizrádci v srpnu 1992 a následná činnost parlamentu ČSFR byla v zásadním rozporu s čl.1, odst.2 ústavního zákona č. 327/1991 sb. O referendu. To nikdo neddiskutuje. To je prostě fakt. A můj názor na Vaši otázku? Zda by to bylo či nebylo terno dnes již nikdo nedokáže posoudit. Každopádně ovšem není nikde k užitku, když se státní celky rozpadají na menší a menší. Zvláště když se tak děje na nějakém národním a národnostním principu. Pokud totiž státy jsou a budou postaveny na národních a ne občanských principech, nejen že nebude možno hovořit o jakékoliv demokracii, ale bude stále docházet k národnostním třenicím uvnitř těchto států. Můj názor podkládám politickým systémem, který již více než 200 let efektivně funguje ve Švý

0/0
27.11.2017 8:06

Z. Meisner

Pan Švejnar překvapuje

jak je mimo mísu.

1930 - architekt pracuje s tužkou a příložníkem, jeden kreslič. Počítá ručně a na logáru, v knihovně papírové katalogy.

Projektuje domy, obchoďáky...

V 5 hodin to zapíchne a jde s přáteli na volejbal, navštěvuje fotbal a kulturu.

2017 - architekt má s několik PC, od každého pvku firemní know how, v kanceláři tucet kresličů s tuctem AutoCADů, nasmlouvaného právníka.

Projektuje obytné a kancelářské bedny.

Pracuje do 10 večer. Navštěvuje psychologa a psychiatra.

Tak nevím, pane Švejnare.

0/0
26.11.2017 7:05

Jak to vidím já.

Lidé budou pracovat méně a budou mít více času. Více času na co? Na aktivity, vedoucí k jejich rozmnožování. Počet obyvatel planety Země roste geometrickou řadou a nikdo neví, kde je ona hranice, po jejímž překročení začnou lidé degenerovat, pokud se nesežerou navzájem.. Mám za to, že robotizace opravdu není tou smysluplnou cestou k zachování lidského druhu. Jedinou cestou, která vede k racionální budoucnosti přežití lidského druhu je zásadní snižování jeho populace.. Pokud si toto lidé neuvědomí, jsou osouzeni k zániku.

0/0
25.11.2017 18:42

J. Křivan

Re: Jak to vidím já.

Pane Čech tam kde technický pokrok lidem vytváří prostor pro volný čas je natalita cca 1,5. Takže spíš platí, že robotizace v Evropě zase jen zdecimuje již tak moderním životem v ohroženou konzumní společnost.

0/0
25.11.2017 21:26

Re: Jak to vidím já.

Nemluvím jen o Evropě. Mluvím obecně o celé planetě Zemi. Že se na jistých místech Země porodnost snižuje (také jako důsledek oné robotizace) nepopírám. Na velmi významné části souše však nekontrolovatelně roste. A tady je ten problém!

0/0
26.11.2017 8:45

J. Křivan

Re: Jak to vidím já.

Pan Čech a kde myslíte, že ta robotizace bude probíhat když ne v civilizaci "bílého muže" , v Senegalu, v Pakistanu.

PS. Jinak máte pravdu, údajně denně na celém světě umře 60 tisíc lidí a 140 tisíc se narodí. Jde ovšem také o strukturu těchto čísel.

0/0
26.11.2017 12:05

Re: Jak to vidím já.

Mám za to, že je tomu naopak. Jde o ta čísla, která o něčem vypovídají. Na rozdíl od té robotizace. Robotizace vypovídá o stupni technického pokroku a s ní spojeném úbytku pracovních míst. A nebo, chcete-li, pracovních hodin na jednu operaci. Hlavně však jde o nekontrolovaný a zatím bohužel nekontrolovatelný živelný nárůst populace.

0/0
26.11.2017 12:48

No nevim

Zatim se spolecnost rozvrstvuje tak ze dost lidi pracuje stale a hodne lidi nepracuje vubec.

Toto zmenit, se da podle mne, jen navratem ke komousum kde se muselo pracovat. Je autor srdcem komous?

0/0
25.11.2017 18:40

Re: No nevim

a není lepší, když každý pracuje podle svých schopností a možností, než se doma válet a nechat se živit ? Jak to asi působí na psychiku lidí, co pracují, aby se uživili, když vidí,že i bez práce se dá slušně žít ?

0/0
26.11.2017 10:55

P. Klíma

Bolševické řízení hospodářství podle Švejnara, ach jo...

0/0
25.11.2017 14:25