Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světlík možná dostane nový úvěr. Pomoc nabízí Hubáčkova Creditas

  14:36
Až 120 milionů korun má zadluženému holdingu půjčit banka Creditas rostoucí hvězdy české investiční smetánky Pavla Hubáčka. To se ale nelíbí menšinovému akcionáři Vítkovic a nesmiřitelnému rivalovi Jana Světlíka, skupině KKCG Karla Komárka.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. foto: MAFRA – Jan Zatorsky

Strojírenský magnát a miliardář Jan Světlík získal v boji o zadlužený holding Vítkovice dalšího spojence. Tím není nikdo jiný než rostoucí hvězda české investiční smetánky Pavel Hubáček. Jeho banka Creditas podpoří Vítkovice nemalým úvěrem. Dle dvou na sobě nezávislých zdrojů probíhají jednání o půjčce ve výši 120 milionů korun.

Pro holding, který je jedním z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji a v poslední době bojuje s obtížnou finanční situací, nejde o zásadní částku. Vzhledem k situaci celé skupiny, jejíž čtyři dceřiné firmy se momentálně nacházejí v úpadku, může ale spojenec v podobě mladého a poměrně silného bankovního domu znamenat zásadní zlom.

Třaskavé zástavy

Jednání s Creditas má však i svou odvrácenou stránku. Na valné hromadě zastřešující společnosti Vítkovice, a. s., svolané na 2. května mají akcionáři hlasovat mimo jiné také o „zastavení majetku společnosti“. Má se jednat i o zástavách, které mají Vítkovice poskytnout jako protihodnotu k Hubáčkové půjčce. „Bude se jednat o různých zástavách pro různé instituce. Firma získává a standardně zajišťuje své financování,“ říká poměrně neurčitě mluvčí Vítkovic Eva Kijonková, která informaci o 120milionové půjčce nepopřela.

Už teď je jasné, že menšinový akcionář skupiny, totiž KKCG miliardáře Karla Komárka, bude proti zastavení majetku společnosti protestovat.

Už teď je ovšem jasné, že menšinový akcionář skupiny, totiž KKCG miliardáře Karla Komárka, bude proti zastavení majetku společnosti protestovat. „Jde o zástavy, které dalece převyšují hodnotu oné půjčky,“ hovoří zdroj z okruhu Komárkových spolupracovníků, který si nepřál být jmenován. Komárkova skupina KKCG drží ve Vítkovicích 11,25 procenta, a to od roku 2010, kdy byl navýšen základní kapitál skupiny. Do té doby se Komárek mohl chlubit vlastnictvím 45 procent.

Jde o jeden z hlavních důvodů, proč je KKCG Světlíkovým nesmiřitelným rivalem. Ostatně většina médií dnes Komárka spojuje se společností Wetag, která skupovala pohledávky Vítkovic a podávala na ně insolvenční návrhy. A ve svém tažení byla víceméně úspěšná. Dnes se v úpadku nacházejí čtyři dceřiné společnosti skupiny, včetně zcela zásadní firmy Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta se podílela i na problematické stavbě turecké elektrárny Adularya, kterou nyní řeší i vláda.

VPE získala od soudu povolení k reorganizaci, což znamená, že může nadále fungovat a postupně umořovat dluhy. V tom klíčovou firmu, za níž u soudu přihlásili věřitelé pohledávky ve výši neuvěřitelných 74 miliard korun, podržely především tuzemské banky. Ty půjčily nejen VPE, ale vůbec celým Vítkovicím v minulosti nemalé částky, a navíc za ně ručí bankovními garancemi.

Rozprodej pokračuje

Je stále pravděpodobnější, že VPE nakonec spadne do konkurzu. Můžeme jen hádat, co by to udělalo s druhou a nepoměrně důležitější větví skupiny sdruženou pod Vítkovice Heavy Machinery. Ta má stále dostatek zakázek, vzhledem k nemalému zadlužení však nadále potřebuje financování od bank. A to je další bod. v němž se může Světlíkovi vyplatit spojenec jako Hubáčkova Creditas.

Je stále pravděpodobnější, že VPE nakonec spadne do konkurzu. Můžeme jen hádat, co by to udělalo s druhou a nepoměrně důležitější větví skupiny sdruženou pod Vítkovice Heavy Machinery

Má sice mocnou podporu v podobě miliardáře a lobbisty Martina Ulčáka, ale ani to možná nestačí. Ulčák v posledních letech podpořil Vítkovice třeba tím, že odkoupil pohledávku od Raiffeisenbank v hodnotě převyšující 800 milionů korun. Za nezveřejněnou částku se nyní chystá od Vítkovic koupit dceřinou společnost Hutní montáže, což znamená další zdroje pro Světlíka. Ulčákovy kapsy ale nejsou bezedné. Navíc podle některých informací LN začíná mít jeho přátelství se Světlíkem trhliny.

Na prodej je i společnost Vítkovice Gearworks. I tu měl podle některých médií koupit Ulčák, z prodeje ale nakonec sešlo. Teď Světlík hledá nového investora. Prodej, který budou muset odsouhlasit věřitelé firmy, má být dokončen v průběhu léta.

Spojenci a rivalové kolem Vítkovic

Jan Světlík

Miliardář a filantrop, většinový vlastník holdingu Vítkovice. Právě on je architektem současné podoby strojírenské skupiny, která by bez něj patrně dnes již neexistovala, také by ale nejspíš nemusela neustále válčit s menšinovými akcionáři a neřešila by vážné finanční potíže, které vyústily v insolvenci čtyř firem holdingu.

Martin Ulčák

Hlavní Světlíků v spojenec, miliardář a lobbista. Současnému majiteli Vítkovic pomáhá, kde může. Odkoupil například dluhy strojírenského holdingu vůči Raiffeisenbank nebo pohledávku za pražskou firmou Modřany Power. Kupovat má podle zdrojů LN i dceřinou firmu Hutní montáže.

Pavel Hubáček

Investor a vlastník firmy Unicapital, která od svého založení před čtyřmi lety raketově roste. Spadá do ní i banka Creditas, která se v příběhu Vítkovic objevuje poprvé.

Karel Komárek

Jeho jméno se pravidelně objevuje v první pětici nej bohatších Čechů. Je vlastníkem skupiny KKCG, která zaměřuje své aktivity na oblast ropy a zemního plynu. Zároveň už roky bojuje se Světlíkem. Ve Vítkovicích nyní KKCG vlastní 11,25 %. Před sporným navýšením kapitálu šlo o 45 %.

David Beran

Majitel nadnárodní finanční skupiny Profireal Group,též jeden z nejbohatších Čechů. Vítkovice původně budoval po Světlíkově boku, pomáhal na jejich rozvoj shánět peníze. Svůj podíl chtěl ale později prodat Komárkovi a od té doby bojuje ve vleklé právní bitvě na jeho straně.

Karel Pražák

Role bývalého manažera PPF je dost možná zcela okrajová, přesto může Vítkovice ještě potrápit, především v záležitosti její dcery Vítkovice Power Engineering. Od ní odkoupil Martin Ulčák pohledávku za pražskou společností Modřany Power. Pražák ale výběrové řízení na prodej pohledávky rozporuje.

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...