Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcaři vydají Tomáše Pitra

  15:34

Švýcarský Nejvyšší federální soud pravomocně zamítl odvolání českého podnikatele.

Švýcarský Nejvyšší federální soud jako konečná instance zamítl odvolání podnikatele Tomáš Pitra proti vydání do České republiky. Informovala o tom mluvčí ministerstva spravedlnosti ČR Tereza Palečková. „Ministerstvo nyní vyčká na sdělení švýcarské strany ohledně realizace vydání odsouzeného Pitra do Česka,“ uvedla mluvčí.

Tomáš Pitr, souputník zastřeleného bosse podsvětí Františka Mrázka v minulosti ovládal například společnost Setuza. V České republice byl dvakrát pravomocně odsouzen. V roce 2006 na pět let za krácení daní, letos na šest let kvůli machinacím s akciemi Setuzy a společnosti Milo Surovárny. Tresty nenastoupil, naopak se od roku 2007 skrýval, i když zasvěcení naznačovali, že svůj byznys nadále řídí. Loni v červenci byl na základě mezinárodního zatykače zadržen ve švýcarském Svatém Mořici.

Ještě téhož roku švýcarské ministerstvo spravedlnosti povolilo jeho vydání, Pitr se však odvolal. K důvodům odvolání prohlásil, že „dlouhodobě namítá, že trestní řízení proti němu byla a jsou vedena nikoliv z toho důvodu, aby byl postižen za případně spáchané delikty, ale proto, aby na něj byl vyvíjen nátlak ohledně záležitostí jeho majetku a jeho obchodních aktivit, a dokonce ohledně poskytnutí důvěrných informací, z jejichž držení je podezříván.“

Existují domněnky, že v Pitrovově držení se nachází takzvaný Mrázkův archiv, který obsahuje informace nepříjemné pro řadu vlivných osob v české politice a byznysu.

Pronájem obchodního prostoru
Pronájem obchodního prostoru

Tržní, Litvínov - Horní Litvínov, okres Most
10 000 Kč/měsíc