Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Technologická agentura se brání trestnímu oznámení

  9:43

Na vědce, jenž naznačil korupci v přidělování grantů, už předsedkyně TA ČR Rut Bízková podala trestní oznámení pro pomluvu.

Zkušený vědec Richard Pospíšil z Akademie věd ČR podal krátce před Vánocemi na Technologickou agenturu ČR (TA ČR) trestní oznámení, neboť se domnívá, že agentura, jež má letos rozdat na podporu aplikovaného výzkumu 2,5 miliardy korun, „rozkrádá veřejné finance“. Konkrétně hovoří o osmi projektech, jež jsou spojeny s osobou Vladimíra Viklického staršího, a v nichž jde údajně o podporu v celkové výši 314 milionů. Na ojedinělý případ upozornila minulý čtvrtek ČESKÁ POZICE.

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. „Trestní oznámení (pro pomluvu – pozn. red.) jsem již na pana doktora Pospíšila podala. Nejsem korupčník a ani nejsem připravena dělat ,fíkový list‘ nějakému korupčnímu jednání. Proto opakovaně prověřujeme naše procesy na odolnost vůči vnějším vlivům a budu vděčná za každé poukázání na nedokonalost našeho systému, případně nápravu nebo úpravu. Na druhé straně nehodlám snášet osočování našich spolupracovníků a odrazování kvalitních odborníků od spolupráce s agenturou,“ sdělila v neděli ČESKÉ POZICI předsedkyně TA ČR Rut Bízková.

Bízková připomíná, že všech osm projektů ze třetího kola programu ALFA, které zmiňuje Pospíšil, mělo velmi dobré hodnocení. Navíc rezolutně odmítá jakékoli ovlivnění výběru ze strany docenta Viklického. „Každý žadatel si může zjistit na webu TA ČR členy rad programů a podprogramů, základem systému tak, jak je u nás nastaven, je ovšem naprostá anonymita oponentů. Jak už jsem ale uvedla, procesy v TA ČR jsou nastaveny tak, aby se riziko korupce minimalizovalo,“ dodává šéfka agentury s tím, že Viklický nefiguruje ani v databázi hodnotitelů či oponentů projektů a není ani v žádné radě podprogramu nebo programu.

Všechny projekty ze třetího kola programu ALFA, které vědec zmiňuje v trestním oznámení, měly dle šéfky TA ČR velmi dobré hodnoceníOponenti sice vědí, koho posuzují, jsou však „vázáni mlčenlivostí o skutečnostech, které se při hodnocení dozvědí“. A jak připomíná Bízková, „žadatel může v návrhu projektu označit tři hodnotitele, u kterých si nepřeje, aby jeho projekt hodnotili, a to z důvodu podjatosti, jakékoli zaujatosti nebo konkurence v daném oboru. Ti pak v žádném případě projekt k hodnocení nedostanou.“

Bízková neví, co přesně trestní oznámení doktora Pospíšila obsahuje, informace čerpala z článku ČESKÉ POZICE. Vyzývá jej proto, aby na protikorupční adresu protikorupci@tacr.cz poslal kopii svého podání, aby Technologické agentuře nebránil „efektivně konat v případě, že trestní oznámení obsahuje reálná podezření a důkazy, které by mohly vést k případnému zásahu dříve, než budou podepsány smlouvy na podporu projektů ze třetí soutěže programu ALFA“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!