Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tendr na ocenění Pražských služeb vyhrála Patria

  16:30

Po dokončení ocenění mohou začít jednání hlavního města s Natland Group o odkoupení jejího minoritního podílu v Pražských službách.

Ocenění tržní hodnoty Pražských služeb, které objednal magistrát hlavního města, zpracuje společnost Patria. Nabídka této firmy byla v rámci výběrového řízení vyhodnocena jako nejkvalitnější a nejvýhodnější. ČESKÉ POZICI to sdělil náměstek primátora Pavel Richter z TOP 09 s tím, že po dokončení ocenění mohou začít jednání s finanční skupinou Natland Group o koupi minoritního podílu v Pražských službách. Tržní hodnota tohoto podílu se může pohybovat lehce nad 500 milionů korun.

Hlavní město Praha chce koupit od Natlandu 18,85 procenta akcií Pražských služeb proto, aby v této společnosti získala stoprocentní kontrolu. Ve výběrovém řízení na znalce bylo osloveno sedm společností, nabídku podaly čtyři z nich. Podle informací ČESKÉ POZICE se jednalo o firmy Patria, PricewaterhouseCoopers, UniCredit CAIB a Znalecký a oceňovací ústav Prostějov. Obálky s nabídkami včetně cenových se otevíraly v pondělí 2. dubna a vítězem se stala společnost Patria. Cena zakázky není vysoká, nabídka Patrie se údajně pohybovala lehce pod 150 tisíc korun.

Cena zakázky není vysoká, nabídka Patrie se údajně pohybovala lehce pod 150 tisíc korun

Investiční skupina Natland Group poslala 20. února letošního roku primátorovi Bohuslavu Svobodovi dopis, v němž avizuje, že chce svůj podíl v Pražských službách prodat. Podle informací ČESKÉ POZICE dopis dostali i jiní potenciální investoři, avšak je otázkou, zda se kromě Prahy najde vážný zájemce o menšinový podíl. Nová pražská koalice údajně v příštích letech nepočítá s výplatou dividend, tudíž jakýkoli jiný investor nemůže kalkulovat s krátkodobou návratností investice. A kdo by si v době finanční krize pořizoval minoritní podíl v jakékoliv firmě, aniž by měl od majoritního vlastníka záruku vyplácení dividend?

I když šance na to, že minoritu koupí někdo jiný než hlavní město, není příliš vysoká, neznamená to automaticky, že vedení pražského magistrátu má na vyjednávání s Natlandem spoustu času. Podle informací ČESKÉ POZICE Natland již vyjednává s dvěma seriózními zájemci o podíl v Pražských službách.

Stroj na peníze

Hlavní město drží v Pražských službách, které se zabývají nakládáním s komunálním odpadem, akciový podíl 76,92 procenta. Firma zajišťuje až 80 procent svozu komunálního odpadu v Praze, je vysoce zisková (za léta 2007 až 2010 vydělala v souhrnu 374 milionů korun čistého) a patří do ní i spalovna v Malešicích.

Anabáze minoritního podílu

Minoritní podíl v Pražských službách vystřídal v uplynulých dvou letech několikrát majitele. První změna nastala v říjnu 2010, kdy finanční skupina PPF svůj podíl, který dlouhá léta držela, prodala firmě Soranus Limited. Vedení pražského magistrátu i po této transakci žilo několik měsíců v přesvědčení, že této kyperské firmě vládne opět finančník Petr Kellner, jenže to byl velký omyl. „Soranus Limited není součástí skupiny PPF a ani nepatří do private equity fondu PPF Partners,“ sdělil loni ČESKÉ POZICI mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Stoprocentním akcionářem Soranus Limited byla v té době společnost Nettrubino Limited, která sídlí v Londýně. Kdo byl skutečným konečným vlastníkem této firmy, nelze z veřejných zdrojů zjistit. Mohl by ho prozradit prodávající, tedy většinový majitel skupiny PPF Petr Kellner. Jenže k tomuto kroku ho žádný zákon nedonutí.

Začátkem června 2011 se ČESKÁ POZICE jako první začala pídit po tom, kdo je skutečným vlastníkem firmy Soranus Limited. A dále – komu patří ještě tajemnější majitel Soranus Limited, britská kastlíková firma Nettrubino Limited. Jenže čtyři dny před červnovou valnou hromadou Pražských služeb vydala tiskovou zprávu společnost Natland Group: firmu Soranus Limited koupila, čímž získala i podíl v Pražských službách.

Autor: