Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ti praví klokani do toho pravého Ďolíčku

  6:01

Vrchní soud rozhodl, že název Bohemians a klokana ve znaku smí používat pouze klub Bohemians 1905. A Praha 10 chce koupit stadion.

Vítězný klokan: Bohemians 1905. foto: © Bohemians 1905Česká pozice

Dvě zprávy pro klokany z tohoto týdne: na fotbalové mapě zůstane jen jedna Bohemka a stadion v Ďolíčku by mohla koupit Praha 10.

Příběh 1.: Spor o název

Vrchní soud v Praze ve středu rozhodl, že název Bohemians smí mezi fotbalovými kluby používat pouze vršovický Bohemians 1905 (momentálně na 11. místě první ligy). Druholigový tým FK Bohemians Praha se tak musí okamžitě přejmenovat (pravděpodobně se dle agentury ČTK vrátí k názvu Střížkov, což si žádají i fanoušci). Totéž platí pro FC Bohemians Praha (původní Bohemians), který je od roku 2005 v konkurzu a hraje druhou pražskou třídu.

Ač je rozhodnutí Vrchního soudu pravomocné, dle právních zástupců Bohemians Praha soud závažně pochybil a okamžitě na něj podali žalobu pro zmatečnost. Domnívají se, že Vrchní soud nezákonně odmítl jako opožděná jejich odvolání proti verdiktu soudu první instance.

Stručná historie souboje o klokana

V téměř šestiletém sporu požadovalo Družstvo fanoušků Bohemians, které stojí za Bohemians 1905, odškodné za to, že Střížkov dle nich od roku 2005 užívá název a logo s klokanem neoprávněně. Žalovaná strana tvrdila, že logo získala počátkem roku 2005, kdy ho na ně se souhlasem TJ Bohemians převedl majitel FC Bohemians Michal Vejsada. Ten nechtěl, aby byly ochranné známky zahrnuty  v konkurzu.

Krátce poté vzniklo Družstvo fanoušků Bohemians, které ve spolupráci s klubem AFK Vršovice koupilo od správce konkurzní podstaty FC Bohemians práva k soutěžím a historickou kontinuitu. Koncem června 2005 Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) povolil přejmenování AFK Vršovice na Bohemians 1905. V létě 2005 ČMFS uznal za nástupce Bohemians 1905 a Bohemians Praha zakázal pod tímto názvem působit v soutěži. Civilní soud následně rozhodnutí ČMFS zrušil a umožnil hrát oběma klubům pod názvem Bohemians a s klokanem v logu.

Letos v červenci rozhodl Úřad průmyslového vlastnictví, že práva na ochrannou známku v podobě klokana v dvojkruží a nápisu Bohemians Praha pro provozování činnosti oddílu kopané náleží Bohemians 1905.

Poznámka: Komu by se tři Bohemky zdály málo, tomu doporučujeme článek S.K. Kotva Vršovice 1895? Fotbalový tým navazující na Bohemians.

Příběh 2.: O stadionu v Ďolíčku

Od loňského května mají Bohemians 1905 v první lize jako domácí hřiště stadion v Edenu, o který se dělí se Slavií. O možnost hrát ligu na historicky domácí půdě ve vršovickém Ďolíčku přišli loni v květnu, protože stadion nesplňuje prvoligová kritéria. Ve středu dali vršovickým fanouškům naději na návrat radní Prahy 10, kteří jednomyslně schválili záměr Ďolíček odkoupit a zrekonstruovat. O materiálu bude 12. prosince hlasovat zastupitelstvo.

Kupní cena by dle záměru radních neměla přesáhnout odhad soudního znalce, který činí 84,5 milionu korun. Vlastníkem stadionu je společnost Bohemians Real, předseda představenstva firmy Ondřej Oravec pro Lidové noviny ve středu uvedl, že k jednání o prodeji stadionu nemá souhlas společníků: „Nebudu proto vytvářet jakákoliv očekávání. Na začátku příštího roku proběhne valná hromada, a ta se k tomu vyjádří,“ dodal Oravec.

Jen připomeňme, že záměr Prahy 10 stadion koupit není na pořadu dne poprvé. Za 50 milionů ho chtěla koupit již v roce 2003. Naposledy vloni v dubnu zástupce starosty Prahy 10 Bohumil Zoufalík prohlásil, že „městská část má zájem Ďolíček odkoupit, ale míč je teď na druhé straně. Jde nám o to, aby zde Bohemka a fotbal pokračovaly.“ Tehdy Oravec reagoval: „Možnost stadion koupit tu byla už v roce 2007. Tehdy jsme ho koupili my, jednání probíhala poměrně dlouho a neobjevil se žádný jiný zájemce. Otázka je, za kolik akcionáři budou ochotni stadion prodat. Nemám mandát, abych to mohl momentálně říct. Pokud někdo přijde, jsme ochotní jednat o jakémkoliv obchodu.“

Poznámka: Kdo už se těší na nový stadion v Ďolíčku, může si ukrátit čekání třeba zhlédnutím několika studií rekonstrukce stadionu, které se od roku 1995 objevily.

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...