Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Titul Ropák 2013 získal... Ing. Miloš Zeman, prezident České republiky

  17:01
Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňského roku dostal prezident Miloš Zeman. Jeho tragikomickou sestru, Zelenou perlu roku, si vysloužil ministr financí Andrej Babiš. Vítězům blahopřejeme.

Ropák 2013 foto: Děti zeměČeská pozice

Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňského roku dostal prezident Miloš Zeman. Vysloužil si ji zejména za podporu výstavby asi 380 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. O vítězi 22. ročníku ankety pořadané spolkem Děti země rozhodlo 90 ze 113 porotců.

Zemanovi dále vyčítají podporu prolomení územních limitů schválených českou vládou, kácení kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava a podporu výstavby dvou jaderných bloků v JE Temelín a pátého bloku v JE Dukovany.

V 19. ročníku ankety „Zelená perla roku“ pak nejvíce zabodoval ministr financí Andrej Babiš, který ještě jako předseda představenstva společnosti Agrofert Holding napsal v článku, který publikovaly Palamentní listy 11. května 2013:

„My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd...“

Další medailisté Ropáka 2013:

2) Tomáš Chalupa (ODS), bývalý ministr životního prostředí

Mimo jiné za návrh nové vyhlášky o ochraně mimolesních dřevin, která ve městech snižuje jejich ochranu před vykácením, neboť rostou-li na oplocených zahradách, pak povolení nebude nutné

3) Martin Kuba (ODS), bývalý ministr průmyslu a obchodu

Například za předložení návrhu usnesení vlády, kterým se snažil obejít standardní proces schvalování aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040.

Další pořadí Zelené perly 2013:

2) Milan Chovanec (ČSSD), ministr vnitra

„Kdyby to šlo, všechny vlaky bych hned zrušil a nahradil bych je autobusem.“

(z článku Vlaky, nebo autobusy? Kraje i stát šetří, vlakům ale dávají přednost, ihned.cz, 23. září 2013)

3) Jaroslav Foldyna (ČSSD), poslanec

„Na dostavbu dálnice D8 mám radikální názor. Je třeba ji okamžitě dostavět, třeba i speciálním zákonem lex D8 a na opakované sabotáže ze strany ekologických iniciativ se vykašlat.“

(z článku Foldyna: Lékem na nezaměstnanost jsou prospěšné práce, vyšel v Ústeckém deníku 7. října 2013)

Jak šel ropácký čas

Nejstarší ekologická anketa Ropák roku, určená největším ničitelům přírody, zakořenila ještě v česko-slovenské federaci, ale od druhého ročníku je už pouze českým žebříčkem. A nejspíš i českým vynálezem, protože nápad se zrodil mezi členy Dětí Země. Povídka o fiktivním zakladateli ze Spolku krušnohorských ropáků Miloši W. Mlčochovi už dnes nudí. Nicméně inspirace pochází právě z této lokality, odkud vzešel i dnes už legendární film Jana Svěráka Ropáci (1988), který získal studentského Oscara.

První podobu ropáka zachytila v roce 1987 výtvarnice filmu Barbara Šalamounová. Obé, film i figurka, byly bezprostřední inspirací pro založení ankety. Rok co rok se měnící držitelé anticeny Ropák roku nenechávají na nic z toho zapomenout. Ani na stále aktuální a vtipný film, který se při vyhlašování Ropáků často znovu a znovu promítá, ani na figurku a samozřejmě ani na samu anticenu.

Stálý pořadatel ankety Miroslav Patrik z Dětí Země k tomu před dvěma lety při jublilejním 20. ročníku připomněl: „Jen stěží by tehdy někdo mohl předvídat, že slovo ropák bude tak zpopularizované (najdeme ho i v křížovkách), takže se stane synonymem pro bezuzdné ničení přírody. Ačkoliv existuje několik pozitivních ekologických ocenění, včetně státních, tato anticena se stala v rámci oboru nejznámější.“

Tragikomická sestra Zelená perla

O dva roky mladší než Ropák je soutěž o nejhloupější výrok v ekologické problematice, která svůj název dokonce dostala až během let, co odrostla z plenek. Bývávaly časy, kdy vítězné výroky spíš rozesmávaly než hrozily, takže jim název soutěže opravdu padnul. Trend posledních roků i ve výrocích značně přitvrzuje.

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...