130 let

| foto: © ReutersČeská pozice

Topolánek přednáší o korupci aneb Pro koho je otevřený Občanský institut

  •   17:28

Aktualizováno. Vlastně to nemusel být jenom hloupý vtip. Naopak možná událost sezony. Co řekl expremiér o korupci?

Aktualizováno. Tak to je síla. Mirek Topolánek má přednášet o korupci. Ano, je to on – bývalý předseda vlády ČR, senátor a předseda ODS. Dnes pracuje v energetickém průmyslu, jak uvádí pozvánka Občanského institutu. Ctihodné organizace, která současného šéfa dozorčí rady společnosti Elektrárny Opatovice a předsedu Teplárenského sdružení k přednášce na středeční podvečer pozvala.

Téma je chytlavé. Byrokracie a korupce: Proč všechny vlády boj s nimi prohrávají? O tom by skutečně Topolánek mohl vědět ledacos. Dovoluji si citovat z webu Občanského institutu čtenáře „Mareše“, který v komentáři pod anoncí na Topolánkovu přednášku napsal:

„Za Topolánka a Dalíka se korupční a zlodějské akce mafiánů a politiků rozjely do miliard. Ještě dál než za ČSSD. Topolánkova vláda proti tomu nic neudělala. Nevydala žádný protikorupční zákon. Neprověřila podezřelé miliardy a majetky. Otázky na této diskuzi musí pana Topolánka přeci usmažit ve vlastní vině. A ve vlastní politické odpovědnosti. Tak jsem zvědavý, jak tento výslech ustojí. To zas bude kliček a frází. Pozvat jej nemusí být tedy jenom hloupý vtip.“

Občanský institut (jeho ředitelem je premiérův poradce pro otázky lidských práv a zahraniční politku Roman Joch, jedním ze zakladatelů bývalý politik Pavel Bratinka) vskutku zvolil neotřelý přístup. Očekávala tato „nestátní, nestranická, nevýdělečná kulturně-vzdělávací instituce konzervativního zaměření, jejímž cílem je podpora, šíření a rozvíjení myšlenek a hodnot nezbytných pro fungování svobodné společnosti“ od „praktika“ Topolánka, že v debatě vyjeví, jak to „v té politice skutečně chodí“? A je na takovou diskusi a konkrétní grilování připraven sám Topolánek?

V případě, že ano, patří Občanskému institutu poklona. Konzervativní instituce mohla být svědkem coming outu jednoho bývalého politika. To zní skoro jako událost sezony.

Také však lze na událost nazírat skepticky. Lze od hlavního aktéra čekat podrobný popis korupčního prostředí a hodnověrné důvody, proč se je za jeho vlády nepodařilo omezit? Nebo účastníci spíše shlédli roztodivný kabaret, kde už chybí pouze atraktivní host, což by mohl být třeba Marek Dalík?

Z tohoto druhého pohledu pak poskytnutí prostoru Mirkovi Topolánkovi, aby vyprávěl o tom, jak bojovat s korupcí, může skutečně vyznít jako vtip. Legitimizovalo by se tím jednání Topolánka a dalších politiků, kteří ve svém protikorupčním snažení selhali a ještě o tom chtějí mluvit na veřejnosti.

P.S.

O tom, jaké poselství Topolánkova přednáška přinesla, bohužel čtenáře ČESKÉ POZICE informovat nebudeme. Reportáž jsme chtěli publikovat po skončení akce. Jenže místo potvrzení účasti našeho reportéra přišlo od výzkumného pracovníka Občanského institutu Matyáše Zrna sdělení, že zástupci ČESKÉ POZICE nejsou na akcích Občanského institutu vítáni. Nechť si na tuto informaci každý čtenář udělá názor sám.

Aktualizace: Co řekl Mirek Topolánek?

Zakladatel Občanského institutu Pavel Bratinka poskytl ČESKÉ POZICI rozhovor, v němž o pozvání Mirka Topolánka mimo jiné říká: „Pan Topolánek je osoba, jejíž jméno se často zmiňuje s tématem korupce, ať už v tom či onom smyslu. (...) Byl ministerským předsedou v období, které je dnes označováno jako období veliké korupce. (...) To nemůže být pan Topolánek pozván do institutu, aby veřejně promluvil?“

Pan Bratinka dále vysvětluje, že ČESKÁ POZICE byla z účasti diskvalifikována kvůli staršímu článku o kompetencích v zahraniční politice státu, který se o Občanském institutu zmiňoval.

Rozhovor s Pavlem Bratinkou naleznete v článku: Pavel Bratinka o tom, proč se ČESKÁ POZICE nemohla zúčastnit vystoupení Mirka Topolánka

O vystoupení pana Topolánka ovšem projevila zájem i jiná média. Poskytujeme tedy svým čtenářům alespoň několik citací z vystoupení bývalého premiéra České republiky.

Server iDNES:

  • „S mrdkama nespolupracuju. Vítám lidi, ne novináře, to nejsou pro mě lidi.“
  • „Restrikce korupce neřeší podstatu problému. Je potřeba zmenšit stát a přerozdělování. Zájem politiků a byrokratů není na tom, aby se to vyřešilo.“
  • O obvinění bývalého ministra obrany Martina Bartáka kvůli korupci při nákupu vozů Tatra: „To by museli obvinit i mě. Je to směšné, kvůli tatrám měli obvinit někoho jiného. Korupce byla evidentně na straně Američanů, pokládám to za nesmysl. To, co vím, nesvědčí o tom, že Barták se u tatrovek dopustil korupce.“
  • O iniciativě podnikatele Andreje Babiše, který Topolánkovu éru kritizovat jeko korupční: „Uráží mě, když se světlonošem boje s korupcí stal Andrej Babiš. Je to směšné a měli bychom to odsoudit.“ (Lidovky.cz tuto pasáž rozšiřují o Topolánkův výrok o Babišovi: „Ten by měl být poslední, kdo o tom může mluvit. Jen za mé vlády se pokusil ukrást Setuzu a ČEPRO.“)

Lidovky.cz:

  • O tom, kdo je největší hrozba české demokracie: „Čtyři B – Bárta, Bátora, Bobošíková, Babiš.“
  • O vývoji v pražském zastupitelstvu: „Když čtu v novinách, jak je to výborné, zlo bude potrestáno a kmotři dostali na frak, tak se musím smát.“

Parlamentní listy:

  • „Míra korupce je dána množstvím rozdělovaných peněz a počtem razítek po cestě.“
  • „Největší riziko demokracie je, když strany plní volební programy. Naštěstí je neplní, takže demokracie může nějak fungovat.“ Podle Topolánka strany vždy před volbami naslibují hory doly, ale kdyby splnily vše, stát by zbankrotoval již dávno.

Expremiér představil osm bodů, kterými lze bojovat proti byrokracii a korupci:

  1. platit výstupy, nikoli vstupy, tedy nedávat bianco šeky, ale platit až za služby,
  2. zrušit tabulky a zavést manažerské platy,
  3. zrušit tarifní mzdy a zastropovat výdaje ministerstva, ušetřenými prostředky úředníky odměnit,
  4. ne definitivě ve státní správě,
  5. zrušení monopolu činnosti státu a privatizace některých veřejných služeb,
  6. oddělení moci, například Energetický regulační úřad v sobě ukrývá de facto jak legislativní, kontrolní i exekutivní moc, což je špatně,
  7. omezení korupce tím, že se odosobní a zautomatizuje veřejná správa a zmenší regulace,
  8. redukce veřejného sektoru a státu.
Autor: Pavel Pokorný
  • Vybrali jsme pro Vás