Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánkův přítel Marek Dalík byl obviněn kvůli pandurům

  20:55

Případ vyšetřuje protikorupční policie a dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aktualizováno. Protikorupční policie zadržela a posléze obvinila z trestného činu pokusu o podvod Marka Dalíka, jenž v minulosti působil jako jeden z nejbližších spolupracovníků bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) a patří k jeho nejlepším přátelům. Informaci, kterou v pondělí krátce po desáté hodině dopolední přinesly Týden.czči iDNES, potvrdila médiím pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, později upřesnila trestný čin, z něhož je Dalík obviněn.

Dle Bradáčové souvisí Dalíkovo zadržení s vyšetřováním nákupu kolových obrněných transportérů Pandur, o kterém Topolánkova vláda rozhodla v březnu 2009. Další podrobnosti však vrchní státní zástupkyně odmítla sdělit, z jiných zdrojů pronikla informace, že policie podezřívá Dalíka z podvodu. Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec iDNES řekl, že právo informovat o Dalíkově případu si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Lenka Bradáčová ČESKÉ POZICI sdělila, že o dalších procesních krocích, včetně případného návrhu na vzetí do vazby, bude vrchní státní zastupitelství informovat během pondělka.

Obavy z útěku do ciziny

Zdroje ČESKÉ POZICE z prostředí policie uvádějí, že Dalík byl zatčen v neděli 7. října v noci (objevila se informace, že se stalo krátce poté, co opustil vyhlášenou pražskou restauraci SaSaZu). „Bez Bradáčové by se to nedotáhlo,“ uvedl náš zdroj. „Vrchní státní zastupitelství v minulosti vyšetřování případu už dvakrát zablokovalo (v době, kdy zastupitelství šéfoval Vlastimil Rampula - poznámka redakce).“

Podle informací ČESKÉ POZICE měla na průběh vyšetřování vliv skutečnost, že se Dalík chystal dlouhodobě přestěhovat do zahraničí, prý si měl dokonce i vyjednávat zajištění cizího státního občanství. Podle jiných zdrojů zase čeští vyšetřovatelé vyčkávali na právní pomoc ze zahraničí. „Byl zadržen, jelikož jak policie, tak státní zástupce spatřovali u jeho osoby důvody vazby, mimo jiné i ty, o nichž píšete,“ sdělila ČESKÉ POZICI Bradáčová.

Případ pandurů

Na roli Dalíka v kauze Pandur upozornilo důležité svědectví zbrojaře Stephana Szücse, jenž zastupoval při jednáních s Českou republikou rakouskou společnost Steyr, jež obrněnce dodala. Szücs loni před vyšetřovateli uvedl, že si bývalý poradce expremiéra Topolánka řekl na podzim roku 2007 o částku 480 milionů korun za pokračování kontraktu na nákup pandurů. Podle informací MF Dnes se schůzek se zbrojaři z General Dynamics - vlastníka Steyru - zúčastnil kromě Dalíka i Martin Barták, jenž byl v letech 2006 - 2009 prvním náměstkem ministra obrany.

Jak uvedl web Aktuálně.cz, obvinění je postaveno na tom, že Dalík slíbil za peníze pomoc v zakázce, i když věděl, že nemůže slibované zařídit. Dalíka bude hájit advokát Tomáš Sokol.

Deník E15 v pondělí večer uvedl, že inkriminované podzimní schůzky roku 2007 se zúčastnil ještě Victor Jackovich – bývalý diplomat USA v Bosně a Hercegovině a pozdější poradce společností General Dynamics a Steyr. Ten prý dosud mlčel a právě jeho svědectví mohlo dle E15 překlopit misku vah v Dalíkův neprospěch. Dosud totiž proti sobě stála tvrzení Szücse a Dalíka.

O nákupu 199 pandurů (plus opci na 35 dalších vozidel) za celkovou cenu 20,8 miliardy korun rozhodla už v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Na konci roku 2007 však kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouské firmy. O půl roku později se však rozhodl jednat o nové zakázce. Topolánkova vláda nakonec s firmou Steyr uzavřela smlouvu za 14,4 miliardy korun na dodávku 107 obrněnců.

Připravujeme další podrobnosti.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!