Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánkův přítel Marek Dalík byl obviněn kvůli pandurům

  20:55

Případ vyšetřuje protikorupční policie a dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aktualizováno. Protikorupční policie zadržela a posléze obvinila z trestného činu pokusu o podvod Marka Dalíka, jenž v minulosti působil jako jeden z nejbližších spolupracovníků bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) a patří k jeho nejlepším přátelům. Informaci, kterou v pondělí krátce po desáté hodině dopolední přinesly Týden.czči iDNES, potvrdila médiím pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, později upřesnila trestný čin, z něhož je Dalík obviněn.

Dle Bradáčové souvisí Dalíkovo zadržení s vyšetřováním nákupu kolových obrněných transportérů Pandur, o kterém Topolánkova vláda rozhodla v březnu 2009. Další podrobnosti však vrchní státní zástupkyně odmítla sdělit, z jiných zdrojů pronikla informace, že policie podezřívá Dalíka z podvodu. Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec iDNES řekl, že právo informovat o Dalíkově případu si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Lenka Bradáčová ČESKÉ POZICI sdělila, že o dalších procesních krocích, včetně případného návrhu na vzetí do vazby, bude vrchní státní zastupitelství informovat během pondělka.

Obavy z útěku do ciziny

Zdroje ČESKÉ POZICE z prostředí policie uvádějí, že Dalík byl zatčen v neděli 7. října v noci (objevila se informace, že se stalo krátce poté, co opustil vyhlášenou pražskou restauraci SaSaZu). „Bez Bradáčové by se to nedotáhlo,“ uvedl náš zdroj. „Vrchní státní zastupitelství v minulosti vyšetřování případu už dvakrát zablokovalo (v době, kdy zastupitelství šéfoval Vlastimil Rampula - poznámka redakce).“

Podle informací ČESKÉ POZICE měla na průběh vyšetřování vliv skutečnost, že se Dalík chystal dlouhodobě přestěhovat do zahraničí, prý si měl dokonce i vyjednávat zajištění cizího státního občanství. Podle jiných zdrojů zase čeští vyšetřovatelé vyčkávali na právní pomoc ze zahraničí. „Byl zadržen, jelikož jak policie, tak státní zástupce spatřovali u jeho osoby důvody vazby, mimo jiné i ty, o nichž píšete,“ sdělila ČESKÉ POZICI Bradáčová.

Případ pandurů

Na roli Dalíka v kauze Pandur upozornilo důležité svědectví zbrojaře Stephana Szücse, jenž zastupoval při jednáních s Českou republikou rakouskou společnost Steyr, jež obrněnce dodala. Szücs loni před vyšetřovateli uvedl, že si bývalý poradce expremiéra Topolánka řekl na podzim roku 2007 o částku 480 milionů korun za pokračování kontraktu na nákup pandurů. Podle informací MF Dnes se schůzek se zbrojaři z General Dynamics - vlastníka Steyru - zúčastnil kromě Dalíka i Martin Barták, jenž byl v letech 2006 - 2009 prvním náměstkem ministra obrany.

Jak uvedl web Aktuálně.cz, obvinění je postaveno na tom, že Dalík slíbil za peníze pomoc v zakázce, i když věděl, že nemůže slibované zařídit. Dalíka bude hájit advokát Tomáš Sokol.

Deník E15 v pondělí večer uvedl, že inkriminované podzimní schůzky roku 2007 se zúčastnil ještě Victor Jackovich – bývalý diplomat USA v Bosně a Hercegovině a pozdější poradce společností General Dynamics a Steyr. Ten prý dosud mlčel a právě jeho svědectví mohlo dle E15 překlopit misku vah v Dalíkův neprospěch. Dosud totiž proti sobě stála tvrzení Szücse a Dalíka.

O nákupu 199 pandurů (plus opci na 35 dalších vozidel) za celkovou cenu 20,8 miliardy korun rozhodla už v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Na konci roku 2007 však kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouské firmy. O půl roku později se však rozhodl jednat o nové zakázce. Topolánkova vláda nakonec s firmou Steyr uzavřela smlouvu za 14,4 miliardy korun na dodávku 107 obrněnců.

Připravujeme další podrobnosti.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...