Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Totální znevěrohodnění Vojenského zpravodajství: Pracovalo prý na objednávku Nagyové

Afghánistán

  11:02

Šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová dle policie využila zpravodajce ke sledování manželky Petra Nečase.

Zleva Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jana Nagyová. foto: © foto ČTK, http://www.mocr.army.cz, montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Tajné služby našich spojenců v NATO musely ve čtvrtek zkoprnět. Ze sdělovacích prostředků se totiž dozvěděly šokující zprávu, že současného ředitele Vojenského zpravodajství (VZ) Milana Kovandu a jeho předchůdce Ondreje Páleníka, v současnosti šéfa Správy státních hmotných rezerv (SSHR), zadrželi detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Dojde-li si protimafiánský policejní útvar v jeden den pro současného a bývalého šéfa vojenské tajné služby, lze tuto událost bez nadsázky nazvat výjimečným stavem.

Zároveň s nimi policie zadržela i Janu Nagyovou, ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula a další čtyři významné osoby. Skandál, který se dostal i na přední stránky zahraničních médií, zacloumal důvěryhodností naší zpravodajské komunity.

Přidal se i premiér Petr Nečas, jenž ve čtvrtek odpoledne vystoupil s projevem, v němž uvedl: „Zadržení úředníků vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s Vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim 2012, takzvaných rebelů (Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr — pozn. red.).“

Problém zřejmě nastal v komunikaci VZ, Úřadu vlády a trojicí poslanců ODS. Jenže od dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE jsme se dozvěděli, že neexistuje legální důvod pro přenos utajovaných informací mezi Vojenským zpravodajstvím a šéfkou kabinetu premiéra Nagyovou, a už vůbec ne mezi VZ a rebely. „Celé to zavání zneužitím služby. Když zatkli bývalého i současného ředitele, pak to znamená, že muselo jít o něco, co souvisí s činností této zpravodajské služby,“ řekl ČESKÉ POZICI bývalý vysoce postavený zaměstnanec rozvědky pod podmínkou anonymity.

V pátek dopoledne pak zazněla zdrcující zpráva: Obájce Páleníka, advokát Tomáš Sokol, pro ČTK uvedl, že policie viní jeho klienta, Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy Radky Nečasové, které si údajně objednala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová!

V zajetých kolejích

ČESKÁ POZICE už loni v září v souvislosti s nástupem Páleníka do funkce ředitele SSHR uvedla, že je považován za člověka bývalého mocenského triumvirátu v ODS reprezentovaného Mirkem Topolánkem, Markem Dalíkem a Petrem Tluchořem. Do stejné „rodiny“ patřil i exministr obrany Martin Barták.

Současný ředitel Vojenského zpravodajství Kovanda stoupal v kariéře v Páleníkových stopáchPremiér Nečas ČESKÉ POZICI zdůvodnil jmenování Páleníka ředitelem SSHR slovy: „Dlouhodobě zastávám názor, že stát se o odcházející ředitele zpravodajských služeb či o náčelníky generálního štábu musí alespoň na několik dalších let postarat. Stát si nesmí dovolit, aby takoví důležití lidé po odchodu z funkce volně pobíhali na trhu práce.“

Současný ředitel VZ Kovanda stoupal v kariéře v Páleníkových stopách. Nejprve po něm v roce 2006 převzal post velitele jednotky 601. Skupiny speciálních sil v Prostějově a loni ho nahradil v čele VZ. Páleník i Kovanda prošli bojovou misí v Afghánistánu.

Pokažená pověst

Snažili jsme se zjistit důsledky, jež bude mít čtvrteční razie na pověst zpravodajců u našich partnerských zpravodajských služeb. „Je to totální znevěrohodnění služby. Bude trvat léta, než znovu získá ztracený kredit. Pro každou službu je zlým snem, když do ní vtrhne policie a něco tam dělá. Okamžitě vás napadne, jak důsledně asi detektivové nakládají s utajovanými informacemi, na něž tam narazí. Nikdo s námi nebude chtít sdílet data,“ popsal problém důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE, jenž je s fungováním VZ dobře obeznámen.

Každý další ředitel Vojenského zpravodajství, který Kovandu nahradí, bude muset předvést heroický výkon, aby dal službu znovu dohromadyJiný zdroj z bezpečnostního prostředí ČESKÉ POZICI řekl, že zapojení ředitelů VZ do korupční aféry s politickými konotacemi ukazuje na dlouhodobý negativní trend: „S nástupem Páleníka do Vojenského zpravodajství začala služba pracovat jinak. Místo toho, aby byla loajální vůči českému státu, stala se loajální k vládnoucím elitám.“

Každý další ředitel Vojenského zpravodajství, který Kovandu nahradí, bude muset předvést heroický výkon, aby dal službu znovu dohromady a vrátil jí důvěru. Premiér Nečas na čtvrtek večer svolal mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu, jež vládě připravuje návrhy opatření k zajišťování bezpečnosti České republiky. Pikantní na této věci je, že dvěma jejími stálými členy jsou pánové Páleník a Poul, které zadržela policie.

Autor: