Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trocha optimismu v moři nářků: Je tu APEC, globální lídr

Evropa

  7:54

Integrujeme se pro růst, inovujeme pro prosperitu, znělo motto summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC).

Naše jednání byla konstruktivní. Máme konkrétní výsledky, prohlásil hrdě prezident Vladimir Putin na summitu APEC v ruském Vladivostoku. foto: © ReutersČeská pozice

Těžiště ekonomického vývoje se přesouvá z atlantické do pacifické oblasti, kde se euro neeuro odehrávají a budou odehrávat nové věci. Ve svých článcích Všimněme si, svět funguje i bez EU. Přišel čas pacifické oblasti! a Na dekadenci a sebelitování není v Jižní Koreji prostor ani čas tento trend připomíná spolupracovník ČESKÉ POZICE Bohumil J. Studýnka. Hybatelem ekonomického dění nejen v této části světa se cítí být Asijsko-pacifické hospodářské společenství (APEC), jehož právě skončenému summitu je věnován následující článek.

Jednání aktivnější části světa – uskupení APEC – zakončili politici v neděli ve Vladivostoku plánem nejen upevnit vlastní stabilitu, ale i přispět k rozjezdu světové ekonomiky z krize. Tyto obecné proklamace toho sice moc neříkají, ale vzkaz směrem k zadlužené eurozóně je jasný. Jestliže loni to bylo takové přátelské povzbuzení, letos APEC, v českém prostředí rovněž nazývaný Rada pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, vyzývá Evropu ke konání bez formálního otálení.   

Členové společenství však hodlají začít především sami u sebe. Věcný alarm zazněl mimo jiné hned v sobotním příspěvku čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, který kromě apelu na širší spolupráci 21 zemí organizace navíc slíbil, že se o globální růst zasadí sama Čína, když se pokusí bojovat i o posílení domácí poptávky a udržení čínského růstu.

APEC se oprávněně cítí být předvojem globálního růstu a garantem světové prosperity

Představitel hostitelské země, ruský prezident Vladimir Putin, zase vyzval ke smazání obchodních bariér (necelý měsíc po přijetí Ruska do Světové obchodní organizace WTO). Naznačil, že Rusko chce hrát roli pivota a mocnosti v rozvoji oblasti Asie a Tichomoří, a odlišit ji tak od dluhy postižené Evropy.

Aby bylo jasno, proč sliby APEC, byť nezávazné, mají váhu, dodejme pár čísel: společenství zahrnuje 40 procent světové populace, ale již 44 procent světového obchodu a 54 procent světové produkce vůbec. Za období 2007 až 2011 tato fungující a neformální integrační iniciativa svým členským státům vytvořila 58 miliard USD úspor, jak sdělil výkonný ředitel sekretariátu APEC Muhammad Noor.

Země APEC v roce 2011 vykázaly hospodářský růst 12,1 procenta a pro rok 2012 očekávají realisticky růst 4,6 procenta. Nejčerstvější údaje Mezinárodního měnového fondu (MMF) předpokládají ekonomický růst APEC ve výši 4,5 procenta, což je daleko před zbytkem světa. Sekční šéf MMF Denis Hew uvádí: „Přes (...) slabou globální poptávku a prudký pokles cen komodit byl ekonomický růst zemí APEC robustní a vytrvalý.“

Evropu vyřešíme

APEC se tedy oprávněně cítí být předvojem globálního růstu a garantem světové prosperity. „Členové APEC pokračovali v intenzivních pracích na (již) ,příští generaci‘ obchodních a investičních témat, aby přinesli soubor specifických a dostatečně hmatatelných návrhů (ještě) pro rok 2012,“ osvětlil rokování náměstek ruského ministra zahraničí Igor Morgulov. To má organizaci pomoci přiblížit se skutečné regionální integraci a především k vytvoření oblasti volného obchodu v Asii a Tichomoří.

Lídři APEC se v závěrečném prohlášení snažili odehnat hrozby eurozónní krize a slíbili rozvíjet zdravé veřejné finance ve své oblasti, stejně jako posílit hospodářský růst a zreformovat ekonomiky. „Události v Evropě negativně ovlivňují růst v našem regionu. Za těchto okolností vyřešíme kolektivně podporu růstu a posílení finanční stability a vrátíme důvěru. (...) Jsme rozhodnutí snížit nevyváženosti podporou ekonomik deficitních zemí zdravými a trvanlivými opatřeními, jež berou v potaz skutečné ekonomické podmínky,“ stojí v textu, jenž naznačuje pomoc při řešení evropské dluhové krize.

„Naše jednání byla konstruktivní. Máme konkrétní výsledky,“ prohlásil hrdě ruský prezident Vladimir Putin. A jasně demonstroval odhodlání Moskvy více rozvíjet aktivity v obchodě i investicích co nejdál od Evropy – podél ruského pacifického pobřeží.

Putin jasně demonstroval odhodlání Moskvy více rozvíjet aktivity v obchodě i investicích co nejdál od Evropy – podél ruského pacifického pobřeží

Jaké že konkrétní výsledky se tedy ve Vladivostoku upekly? Kromě plošné růstové podpory chtějí lídři APEC mimo jiné odstranit překážky vývozu potravin v dnešním ohroženém globálním trhu. Hodlají tím přispět ke světové jistotě ve výživě. Také k tomu cíli směřují omezování protekcionismu. Dále sníží cla na dovozy „zelených“ technologií.

Výstupem setkání je již rovněž tradičně podpora vývoje inovací, které by měly zajišťovat reálnost a udržitelnou úroveň rozvoje celého regionu jako celku. Růstově prověřená podpora malého a středního podnikání (například z thatcherovské Velké Británie) zase nachází odraz v podobné politice podpory těchto podniků. „Budou významným faktorem rozvoje a inovací v naší asijsko-pacifické oblasti,“ říká závěrečné prohlášení.

Směr zóna volného obchodu

Zvláštní důraz na vůdčí roli pacifického lemu kladou právě velmoci Čína, Rusko a USA. Protože v tomto regionu vidí masivní a vytrvalý ekonomický růst oproti euroatlantické oblasti, jež je zasažena ekonomickou krizí. Mexický prezident Felipe Calderon jde ještě dále, když říká: „Je jasné, že nejdůležitější oblastí pro ekonomický (světový) růst v této dekádě – a pravděpodobně i v té příští – je Pacifik“.

Pacifičtí lídři kolegiálně vítají evropské pokusy řešení tamní finanční krize a přidávají potřebný optimismus k panující bezradnosti a defétismu Evropy. Novozélandský premiér John Key konstatoval: „Přes všeobecně vnímanou křehkost světové ekonomiky je zde důvěra, že se dostaneme přes tyto problémy.“ To jsou ta potřebná slova v dnešním moři nářků a předkládaných neprůhledných fint proplachovaných evropskou hospodářskou politikou. Rychlé vytváření pacifické nezávislé zóny volného obchodu se zdá být všeobecnou prioritou.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...