Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Twitter oslavil deset let. Počet jeho uživatelů však stagnuje.

USA

  14:31
Ve 2:50 odpoledne 21. března 2006 napsal Jack Dorsey první tweet. O deset let později se na sociální síti Twitter, jež má takřka 4000 zaměstnanců, objeví takových krátkých zpráv o 140 znacích každý den více než půl miliardy.

Twitter foto: /AP

První uživatelé začali v ostrém provozu Twitter přijímat v průběhu roku 2006. Dnes na něm má svůj účet řada osobností od Baracka Obamy, přes papeže až třeba po Bohuslava Sobotku. Prezident USA je dokonce čtvrtým nejpopulárnějším se 70 miliony sledujících, po popových hvězdách Taylor Swiftové, Justinu Bieberovi a první Katy Perryové, kterou sleduje 84 milionů lidí z celé planety.

Na Twitteru je třeba i dvacítka kardinálů, včetně těch, kteří na konkláve vybírají hlavu katolické církve. Také se 13. března 2013 po bílém kouři nad Sixtinskou kaplí objevila právě na vatikánském twitterovém účtu zpráva Habemus papam Franciscum.

Na Twitteru se běžně ohlašují rozhodnutí soudu či popravy trestanců v USA. Vedle tradičního vyvěšení oficiálního oznámení jej zvolil také Buckinghamský palác pro oznámení narození dětí prince Williama a vévodkyně Kate.

Twitter se postupně etabloval jako seriózní informační kanál, často je rychlejší než klasická i webová média. Například zabití Usámy bin Ládina bylo poprvé ohlášeno na Twitteru. Slavný je tweet pákistánského IT konzultanta Sohaiba Athara, který nevědomky ohlásil samotnou operaci. „Vrtulníky v jednu ráno nad Abbottabadem (je nezvyklá událost),“ napsal z města, kde se terorista skrýval.

Významnou pozici měl Twitter i při událostech takzvaného arabského jara nebo při protestech v Íránu. Stejně jako další podobné služby je blokován v Číně.

Stále ve ztrátě

Na rozdíl od konkurenčního Facebooku se tak Twitter těší větší vážnosti a používá se jako oficiální komunikační a informační kanál. To síť Marka Zuckerberga je od počátku ztrátová, loni to bylo půl miliardy dolarů. Nedaří se mu najít způsob jak na svém postavení a uživatelích pořádně vydělávat.

Tržní kapitalizace Twitteru činí 11,7 miliardy dolarů, což je méně než u řady nových společností. Třeba hodnota taxislužby Uber se odhaduje na 50 miliard.

Roční obrat, který tvoří především příjmy z reklamy loni činil 2,2 miliardy dolarů, o rok dříve to bylo 1,4 miliardy. Tržní kapitalizace Twitteru činí 11,7 miliardy dolarů, což je méně než u řady nových společností. Třeba hodnota taxislužby Uber se odhaduje na 50 miliard. Akcie Twitteru se také pohybují pod upisovací cenou 26 dolarů z října 2013. Právě od vstupu na burzu jako by se štěstí společnosti vyčerpalo. V posledním roce zaznamenávají akcie setrvalý pokles.

Do čela firmy se tak musel loni vrátit spoluzakladatel Jack Dorsey, který zahájil změny nejen ve vedení, ale i v samotném fungování sociální sítě. Největším problémem je totiž stagnace růstu uživatelů a počtu tweetu právě od roku 2013. Pomalé přibývání nových fanoušků a jejich aktivity jsou ve světě internetového podnikání pro investory horší problém než samotná ztráta.

Aby přilákal nové lidi, zavádí nyní Twitter například výběr příspěvků podobně jako Facebook, a mluví se dokonce o prolomení omezení 140 znaků, což ovšem Dorsey popírá. „Pro nás je to dobré omezení, umožňuje tak důležitou stručnost,“ vysvětlil americké stanici NBC. Loni také Twitter koupil službu Periscope na přenos videa v reálném čase a prohloubil spolupráci s IBM, která chce využít obrovské množství jeho dat například pro firemní zákazníky a cílení jejich marketingu.

Čechů je jen 300 tisíc

Firma má dnes 3900 zaměstnanců a sídlí v San Francisku. Po celém světě má 35 poboček. V Česku se Twitter zatím nerozšířil tolik jako konkurenční Facebook. I u nás ale počet uživatelů roste. Podle odhadů se dnes počet českých účtů na Twitteru pohybuje kolem 300 tisíc. Facebook má asi čtyři miliony.

Prvním českým uživatelem Twitteru byl nejspíše uživatel s přezdívkou Tom a uživatelským jménem @maestorm. Zaregistroval se v dubnu 2006.

Účty především českých politiků někdy bojují s parodickými verzemi nebo s útoky hackerů. Nejslavnějším příkladem prvního je Karel Schwarzenberg, druhého pak premiér Bohuslav Sobotka.

Množství odeslaných tweetů každý den

 • 2015 - 550 mil.
 • 2014 - 500 mil.
 • 2013 - 340 mil.
 • 2012 - 250 mil.
 • 2011 - 100 mil.
 • 2010 - 50 mil.
 • 2009 - 2,5 mil.
 • 2008 - 300 000
 • 2007 - 5000
Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...