Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Účet za zpackaný prodej MUS? Údajně až sedm miliard.

  13:54

Policie obvinila šestici bývalých manažerů hnědouhelné firmy ze zneužívání informací v obchodním styku. Prý manipulovali s cenou akcií.

Aktualizováno. Lidové noviny přišly v pátek s novou cifrou, jež podle trestního oznámení odpovídá škodě, kterou stát utrpěl při divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) koncem 90. let minulého století. Celkově jde téměř o sedm miliard korun.

Účet se skládá ze 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun dle tehdejšího kurzu), což jsou peníze, za něž šestice bývalých manažerů doly ovládla, a které přitom patřily MUS. Zbylých 3,284 miliardy je rozdíl mezi prodejní cenou akcií společnosti a jejich skutečnou hodnotou. Tehdejší Zemanova vláda se totiž svého 46procentního podílu zbavila jen za 650 milionů korun, neboť byla údajně manipulací s cenou akcií uvedena v omyl. „Kupní cena prodávaných akcií měla činit 3,934 miliardy korun,“ píše se dle Lidovek v trestním oznámení.

Protikorupční policie ve středu na svém webu oznámila, že obvinila šest osob ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Podle dřívějších zpráv jde o Oldřicha Klimeckého, Luboše Měkotu, Antonína Koláčka, Petra Krause, Jiřího Diviše a Marka Čmejlu, kterým v případě odsouzení údajně hrozí až desetileté vězení. Obvinění vychází dle LN z podkladů, které dali dohromady švýcarští vyšetřovatelé. Ti obvinili zmíněnou šestku a Belgičana Jacquese de Groota loni na podzim.

Posun ve Švýcarsku

Kauza MUS se podle pátečních informací Aktuálně.cz pohnula i ve Švýcarsku. Případ se dle serveru po dvou měsících, které měla prokuratura v Bernu na doplnění obžalovacího spisu v případu privatizace dolů, vrací k tamnímu soudu.

Lhůta na doplnění vypršela více než před týdnem, konkrétně to mělo být dle Aktuálně.cz 12. června. „Pravděpodobně prokuratura splnila termín, který měla splnit, protože jinak by došlo k zastavení celého řízení. Takovou informaci jsme neobdrželi, tudíž vycházíme z předpokladu, že prokuratura doplnila spis,“ řekla serveru mediální zástupkyně obviněných uhlobaronů Alexandra Rudyšarová.

Samotní obvinění považují trestní stíhání v České republice za nezákonné, podle nich je výsledkem společenského tlaku a podají proti němu stížnost. Rudyšarová uvedla, že se obvinění netýkají procesu privatizace.

Promlčené?

Toto tvrzení Rudyšarové by mohlo být důležité, pokud by se celý případ dostal před soud. Jak tvrdí v komentáři pro páteční MF Dnes šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral, údajný trestný čin se totiž stal před patnácti lety a pokud nebyl spáchán při privatizaci, nešlo by na něj vztáhnout ustanovení o prodloužení promlčecí doby u trestných činů spáchaných při prodeji státního majetku na dvacet let. Soud by pak musel řízení zastavit.

Jak stát přišel o majoritu v Mostecké uhelné společnosti detailně popsal pro ČESKOU POZICI bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka.

Celý případ může mít ještě další rozměr. Vzhledem k tomu, že se někdejší vedení MUS dostalo dle policie k majetku firmy podvodným jednáním, stát žádá, aby byla tehdejší privatizační smlouva prohlášena za neplatnou. To by teoreticky mohlo zpochybnit i současné majetkové uspořádání ve společnosti, která se mezitím přejmenovala na Czech Coal a jejímiž konečnými vlastníky jsou nyní Pavel Tykač a Jan Dienstl. Pro oba pány by to mohla být nepříjemná situace v době, kdy vedou spor se společností ČEZ o cenu uhlí a ucházejí se o dvě elektrárny tohoto polostátního gigantu.

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...