Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ukrajinská krize: Spíše mocenský střet než nová studená válka

Německá snaha o snížení napětí a návrat k normálním vztahům s Ruskem ukazují, že se Německo vrací jako samostatný a v rámci Evropy dominantní subjekt. Toto jeho úsilí bude ovlivňovat EU i vztahy USA, Ruska a Evropy. Navzdory tomu o vývoji ukrajinské krize rozhodne dynamika vztahů USA a Ruska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

Pane Urbanče, kam jste ztratil

Včera ve Lvově proběhly, za účasti představitelů státu a města, oslavy ukrajinských fašistů, těch co bojovali po boku SS a vraždili na potkání nevinné, včetně dětí a těhotných žen.

http://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/627/627970_4_w_1000.jpg

V období mezi dvěma světovými válkami byl Lvov třetím největším městem Polské republiky. V letech 1939–1941 byl obsazen Rudou armádou, 1941–1944 byl součástí hitlerovského Generálního gouvernementu. Po 2. světové válce byl Lvov oblastním městem Ukrajinské SSR Sovětského svazu, rusifikace se ho však dotkla relativně málo.

0/0
25.5.2015 13:35
Foto

K96a77r61e55l 78P18l40í57h67a89l 2159145148191

Re: Pane Urbanče, kam jste ztratil

To, co se tam děje v určitém okruhu lidí, co pořád připomínáte, je podobná nacionalistická reakce namířena zejména proti vlivu Ruska, které prožívá něco podobného, ale ve větším měřítku. Tím, čím je pro UA Rusko, je pro Rusko zase Západ. Obě země prožívají svou frustraci z okolí, v obou zemích můžete vidět silné projevy nacionalismu. Problém UA je v tom, že Bandera využil válečných okolností a tak je s tím nacismem či fašismem spojován, kdežto Rusko je vykreslováno jako protivník fašismu. Tím je založena vzájemná nevraživost, umocněná snahou současné UA vstoupit do západních struktur. Ukrajinci očividně nemají zájem pozabíjet ostatní národy, oni se chtějí zbavit vlivu Rusů. Připomínám, že Stalin, který je v Rusku nemálo orodován, má na rukou více než dost krve a Bandera je vedle něj břídil. Obě země jsou velice podobné a navzájem chovají k sobě předsudky, které ztěžují dialog. Vrcholní politici se možná ještě domluví, ti primitivnější rambo bojovníci sotva. Váš poslední příspěvek tam d

0/0
25.5.2015 19:08
Foto

K44a54r60e57l 10P14l64í65h56a46l 2209675818461

Re: Pane Urbanče, kam jste ztratil

dole jsem nedočetl, protože mi to useklo pravý okraj. PS: před měsícem vyšel rozhovor s Posseltem v Respektu a nyní nově potvrzující zprávy, podle kterých německé sdružení Sudeťáků zrušilo svůj požadavek na vrácení majetků vyhnaným. Stalo se tak údajně na základě dřívější Nečasovy návštěvy v Bavorsku či lokálních akcí, při kterých Češi projevily známky odpovědnosti za tu sudetskou tragédii. Proč to píši - chci jen ukázat, jak dlouho trvá, než se usmíří národnostní křivdy a jak je složité i v míru najít společnou řeč. Tím se vracím k ruské roli, která na UA podněcuje napětí svým zasahováním do vnitřních záležitostí UA. Výsledkem je mnohem více mrtvých, než kolik bylo lidí zabito při nepokojích.

0/0
25.5.2015 19:19

Velký souhlas

0/0
25.5.2015 20:01

J. Křivan

opakuji, jinak příspěvek je čitelný pří řazení dle času.

Co chci? Chci být zdravý a mít štěstí, aby mne například nepřejelo auto a totéž přeji své rodině a ostatním.

Co považuji za rozumné jsem napsal. Dobrovolné připojení autonom. republiky Krym k RF nemá nic společného s fašizmem, to snad uznáte. Navíc RF není součástí konfliktu, stejně jako EU a USA. Teoreticky, pokud by zasahování do vnitřních záležitostí byl fašizmus, tak se počet demokratických států smrskne na pár malých států a možná současné Německo.

RF, jak již z názvu vyplývá je mnohonárodnostní federace, ve které každá republika má vlastní jazyk. Nemůže být nacionalistická už z principu. viz odkaz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rusko#/media/File:Russian-regions.png

Mimochodem, žije v ní i několik milionů sunnitských muslimů.

Chtěl jste vědět proč jsem došel k názoru, že kyjevská vláda fouká do ohníčku, tak jsem odpověděl, a Vy jste to jen potvrdil. Nemá řešení a myslí si, že jenom zmezinárodnění konfliktu jí může zachránit. Naposledy uzákonila možnost neplatit dluhy.

0/0
25.5.2015 23:10
Foto

K17a49r90e88l 69P69l47í46h31a26l 2729395518431

Re: opakuji, jinak příspěvek je čitelný pří řazení dle času.

Mě nevadí, že se Krym chtěl připojit k RF, nevadí mi to ani u těch na Donbase a nehájím Kyjev za spoustu kontroverzí, které udělal. Ale vadí mi ten způsob, jakým Rusko postupovalo na Krymu a postupuje na Donbase a celou situaci dělá mnohem horší. Rusko je součástí konfliktu - jde o ruskou menšinu na UA, vztah Ruska k separatistům - přinejmenším materiální pomoc, neochota Ruska utěsnit hranice tak, aby nedocházelo k příchodu militaristů kdesi z Čečenska a konečně ten největší paradox - odmítnutí uznat obě nové republiky jakožto jeden ze způsobů jak násilí ukončit. Separatisté si nechtějí připustit, že by se měli začlenit zpět do UA, byť za výhodných podmínek. A dokud Moskva na ně nezatlačí a nebude vystupovat pouze jako garant bezpečnosti v nouzi nejvyšší, brzo se tak nestane. Vedlejším efektem jsou poškozené vztahy se Západem. Poslechněte si ty ruské řeči a představy o ruském světě. A co USA? To je také pěkná směsice. Stačí, když jsou nacionalisté ti nahoře (viz třeba ten Kyjev).

0/0
26.5.2015 23:00
Foto

K85a26r87e55l 89P78l71í51h29a88l 2599485108401

Re: opakuji, jinak příspěvek je čitelný pří řazení dle času.

Kyjev sotva může nějaký ohníček rozfoukávat. Cílem Kyjeva je udržet i ty oblasti s velkou ruskou menšinou (většinou). Nejhorší prohřešek je ten jazykový zákon, který ani neplatí. Cílem Kyjeva je zlikvidovat separatistické vůdce, nikoliv občany. Tedy nevidím způsob, jakým by Kyjev rozpoutal velký oheň. Kyjev chce Donbas, Moskva tvrdí, že chce začlenit Donbas zpět do UA, ale separatisté to nechtějí. A dokud budou mít podporu od většího bratra, neustoupí a nezačnou rozhovory o zpětném připojení. Je to dvojí hra Moskvy, jak udržet UA mimo západní struktury a posilovat doma reference vládnoucích elit. Bez přispění Ruska by se tam ty soukromé armády dávno navzájem pobily a byl by klid.

0/0
26.5.2015 23:18

J. Křivan

Pane Urbanče, omlouvám se,

ale další pokračování diskuze podle vláken je už dost nepřehledné, tak začínám nové vlákno.

Doporučuji přečíst článek bývalého velvyslance v RF i UK pana Bašty, kterého rád citujete.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/basta-kruhy-a-nebo-spiraly-pani-victorie-n-/

0/0
24.5.2015 11:53
Foto

K30a25r45e20l 36P92l49í27h97a25l 2439445708961

Re: Pane Urbanče, omlouvám se,

Krásně to ukazuje, jak dvě strany hájí své zájmy a ta třetí je okradena. Zlá USA byla "potrestána" tím, že Rusko zabavilo Ukrajině Krym. A co p. Bašta měl na mysli tou kořistí - podání přihlášky svrchovaného státu ke členství do NATO? Zbytečně silné výrazy, které jenom jitří situaci. Nemusíme s USA souhlasit, ale trestat kvůli nim třetí zemi je prasárna a navíc se to obrací proti Rusku. Rozbilo si vztahy s Evropou, jeho hlavním partnerem. Rusko ve vztahu s Čínou bude tahat za výrazně kratší konec provazu. Jestli se do svazku vložila i Indie, jak je psáno, Rusko se stává okrajovou zemí. Nenechte se ovlivňovat těmi konspiracemi podbarvenými vhodně zvolenými slovy.

0/0
25.5.2015 19:46

B. Rudolf

Bude nutné zasáhnout vojenskou silou

Na Ukrajině dochází k mučení zajatců a to na obou stranách. Na straně Ukrajinců to provádějí oddíly Pravého sektoru. Na straně separatistů se to děje také. Nevíme, kdo s tím začal, ale to je okamžik, kdy už je - nebo brzy bude - nutné zasáhnout silou.

Rusové dodávají separatistům zbraně a vycvičené lidi. Ukrajinci mají zastaralé zbraně a neschopné vojenské velení (staří bolševici a tržní dárečky). Boje a mučení zajatců je nutné zastavit, ale to není možné za situace, kdy Rusové vyzbrojují jednu stranu konfliktu.

Proto bude na místě dodat Ukrajincům moderní zbraně a lidi z NATO, kteří budou mít strategické pravomoce, zabrání sabotážím a důsledkům totální neschopnosti Ukrajinské admirality a dohlédnou na to, aby se převaha Ukrajinců neproměnila v masakr zejména civilistů, ale ani protivníka, a aby bylo zastaveno mučení zajatců alespoň na straně Ukrajinců.

0/0
23.5.2015 6:45

Německo je dominantní, ale pouze natolik,

nakolik mu to USA dovolí !

Dotaz - co má značit toto "s cílem zadržovat Rusko", Rusko se někam dere? To je myšlení paranoiků !

Je to jistě zájem Ruska. Mít kolem sebe “cordon sanitaire”. Boj se vede o to, kdo v něm bude mít větší vliv.

Každá velmoc se zabezpečuje, třeba USA si chce zajistit Ukrajinu, aby se tamtudy Rusové nedostali na americké hranice .... ?

0/0
21.5.2015 19:11

J. Křivan

A průšvih je na obzoru.

Kyjevská vláda vypověděla smlouvu o vojenské spolupráci z Ruskem, včetně dohodnutého tranzitu ruských mírových sborů do sporné části na hranicích mezi Ukrajinou a Moldovou zvaný Pridněstrově.

PS Hodně se snaží aby do toho konfliktu zatáhli kde koho.

0/0
21.5.2015 15:46

J. Křivan

Jako vždy

Titulek článku je protimluv. Jedno druhé nevylučuje.

0/0
19.5.2015 14:29
Foto

Tatana

Imigranti a chudoba

V Německu společnost otevřela otázku dědictví. Současná mládež vzhledem k ekonomickým podmínkám EU pravděpodobně nikdy nezbohatne tak, jako generace jejich rodičů a prarodičů v 70-tých letech.

Proto se dnešní mladí lidé v Německu dělí na ty, které mají dobré ekonomické zázemí, rodiče investovali do jejich vzdělání a ekonomicky jim pomohli na začátku vyřešit otázku prvního vlastního bydlení. Těch je ale menšina.

Většina si musí životem klestit cestu sama, i zde je rozhodujícím kritériem rodinné zázemí a flustrace z obtížnosti ekonomického vzestupu - v 70-tých letech bylo studentů VŠ z rodin neakademiků cca 70%, dnes cca 30%.

Na samém dně jsou imigranti, kteří se pravděpodobně nikdy nevyrovnají domácí populaci.

Politici před touto výbušnou situací sice stále úspěšně zavírají oči, ale tlak ze spoda sílí.

A naše republika leží uprostřed, jak dlouho potrvá, než se problematika uprchlíků z jihu a východu spojí v jediný nezadržitelný proud? Budeme v epicentru?

0/0
19.5.2015 10:19
Foto

J44o84s69e62f 30K78u40c58i63r77e12k 4732659298

Otazkou je

"A tyto války značně znásobily řady „teroristů“, jejichž potlačení bylo oficiálním důvodem těchto válek."

na kolik destabilisace a chaos v urcitych regionech, je soucasti americke strategie. Strategie, ktera je levnejsi nez valka (pro USA) Chaos na strednim vychode, Chaos na Ukrajine a rozvracena Evropa uprchliky ze vsech techto regionu.

0/0
18.5.2015 16:52
Foto

S12u38p30r68a17b26o16l80a61k 13Z 57B93o68l27e71s21t55i 7175737285843

dobry

vyvazeny clanek

0/0
18.5.2015 0:45

dobrý, jen zbytečně dlouhý článek

Dobrý rozbor rusko-ukrajinského konfliktu a současné politické situace pólů evropsko-americké politiky - Německa, Ruska a USA. Jen mohl být autor alespoň trošku stručnější.

0/0
17.5.2015 19:52
Foto

Tatana

Mnoho slov o ničem

Proč autor nezmínil, že Kerry přijel minulý týden do Moskvy na jednání s Lavrovem a Putinem?

Proč zapomněl na skandál s odposlechy, kdy USA tvrdě hájí své zájmy kdekoli a odmítá dohodu, která by je postavila na roveň s jinými státy v Japonsku a Německu.

Proč autora nenapadlo, že Německo bylo poraženo 4 státy, které společně zakázaly samostatnou činnost německé rozvědce, to znamená že i Rusko má právo na odposlechy v Německu, stejně jako USA, Francie a VB a německá Sicherheitsdienst je povinna ze záhona jim je předkládat?

Německo je sice ekonomickým lídrem EU a hlavním sponzorem EURa, ale jeho ústava odpovídá porážce ve 2. světové.

0/0
17.5.2015 19:08

J. Poděbradský

III.WW?

Washington se nyní věnuje blokování vzestupu dvou velkých jaderně vyzbrojených zemí. Toto úsilí je důvodem krize, kterou nyní Washington vytvořil na Ukrajině, a jejího využívání jako protiruské propagandy. Čína je nyní konfrontována s ukotvováním v Asii a budováním nových amerických námořních a leteckých základen, které mají zajistit kontrolu Washingtonu nad Jihočínským mořem, definovaném nyní jako oblast amerických národních zájmů. 9/11 posloužilo jako důvod pro zahájení války neokonzervativců o ovládnutí Středního východu. 9/11 posloužilo také jako důvod pro rozvoj domácího policejního státu. Zatímco občanské svobody byly zkrouhávány doma, válčily USA téměř po celé 21. století, kdy to byly války, které  stály, podle Josepha Stiglitze a Lindy Bilmes, nejméně 6 bilionů dolarů. Tyto války probíhaly velmi zle. Destabilizovaly vlády v důležité oblasti produkující energii. A tyto války značně znásobily řady „teroristů“, jejichž potlačení bylo oficiálním důvodem těchto válek.

0/0
17.5.2015 18:57
Foto

K13a89r85e79l 60P88l66í80h42a34l 2299835968941

Re: III.WW?

Nejprve je potřeba si zamést před vlastním prahem, protože tu krev Orientálců, o které píšete, má rodič USA především na svých rukou. Neměřte dvojím metrem a kritizujte i směrem do vlastních řad. Nebo snad naši vojáci kdesi na východě brání tamější obyvatele proti silám USA? A co Afrika? Tak nenadávejte jen na Američany jako na symbol všeho zla. Oni to mají po svém rodiči, který tohle praktikoval již dávno předtím, než se nějaký George Washington narodil. Ostatně, USA vznikly jen díky tomu, že jsme se nechovali zrovna dvakrát uctivě k původním obyvatelům, že? Evropané by měli držet ústa a krok ze všech nejvíc. Ani tisíce let kontinuální civilizace, vědy, techniky a umění či zavedení školní docházky nezabránily zvěrstvům, která mají ještě dnes živoucí pamětníky. A není to jen o těch na západě Evropy. Vzpomeňte na komunismus se svými "vedlejšími účinky", který jsme schvalovali i my Češi.

0/0
17.5.2015 19:56
Foto

K85a23r74e63l 80P26l62í33h66a14l 2359205228851

Odpověď na otázku, proč chce Západ

Ukrajinu ve sféře svého vlivu, je dvojí - ještě ne zcela zapomenuta studená válka, tedy existující zájem o členství UA v NATO, a pokračování myšlenky o sjednocené Evropě. V Moskvě samozřejmě moc dobře věděli to, o čem píše autor - zemi se sporným územím, byť malým, nikdo nepřijme. A protože EU ani NATO nemá žádný smluvní závazek Ukrajinu bránit a vzhledem k existenci hospodářských vztahů s Ruskem proto neexistuje zájem na vojenském řešení. Těší mne, že se emoce trochu uklidnily a o celé záležitosti se začíná přemýšlet i trochu jinak, než vytvářením hloupých konspirací, které tady donedávna zaznívaly. Fantazie nezná meze.

0/0
17.5.2015 17:47
Foto

Tatana

Re: Odpověď na otázku, proč chce Západ

Pane Urbanče, položte si otázku kdo co a proč chce, co nechce, a co z toho bude.

Někdo chce Ukrainu Ukrainců prostou - to znamená, že kdo přežije, bude vypuzen / požáry v lesích kolem Černobylu, válka, chudoba, nemoci/.

My a Rusko dostaneme ty vypuzené - oni ruskojazyčné, my ty ostatní.

Co s prázdnou zemí? Pro koho ji někdo připravuje? Co z toho vzejde?

0/0
17.5.2015 19:44
Foto

K52a31r93e10l 46P44l97í48h43a88l 2559365488981

Re: Odpověď na otázku, proč chce Západ

Nějaký bubák chce obsadit prázdné území mezi Slovenskem a Ruskem. Nazývejme věci pravými názvy a nedělejme z věcí tajuplné záhady. Bubákem jistě myslíte USA. Pokud nemáte příbuzné v nejvyšších politických kruzích USA, pak je to čistě Vaše fantazie. Ty příbuzné nemám ani já. Vycházím z dějin a ty říkají něco zcela jiného. Takže už zde máme konspiraci levného skupování pozemků, genocidy ukrajinských Rusů a nyní nově osídlení Američany. To už jsou tři a zcela určitě si na několik dalších nevzpomínám. A to se bavíme jen o území Ukrajiny. Nedovedu si představit, jaké fantazie musí panovat mezi muslimy nebo jaké fantasmagorické poměry zde panovaly za celo-kontinentální války.

0/0
17.5.2015 20:14

J. Křivan

Re: Odpověď na otázku, proč chce Západ

Pane Urbanče zdravím, už jsem si myslel, že jste se odmlčel definitivně, to by byla škoda, a nyní k věci.

Paní Tatana nejspíš nemá na mysli občany USA. I já někdy zatím potichu přemýšlím, komu se tu dělá prostor, který stát potřebuje zadní vrátka.

0/0
17.5.2015 22:39
Foto

K28a78r38e19l 70P32l84í96h79a53l 2919125318781

Re: Odpověď na otázku, proč chce Západ

Také Vás zdravím. Chodívám tu stále. Ale diskuze jde od zdi ke zdi. Před Ukrajinou byla fajn, pak se tu vyrojila spousta ideologů až hrůza, teď zase nikdo moc nereaguje na příspěvky ostatních, je to takové stěžování si na nějaký vyšší princip... K tématu - Rusům se rozpadl SSSR, VS, RVHP a ten jejich pakt s Kazachstánem a Běloruskem není žádné terno. Naopak z jejich pohledu "venku" všechno vyrostlo - NATO, EU, obrovský ekonomický (často i populační) růst Číny, ale i Indie, Jižní Koreje a dalších. Nedávno zaostalá Čína dnes vyrábí hi-tech produkty, zatímco Rusové jsou stále závislí na surovinách... Proto je vcelku logické, že Rusové mají nutkání vzpomínat na staré časy a snaží se sami sobě dokázat význam svého postavení ve světovém řádu. Vzhledem k charakteru Ruska vnější projev síly může být vnitřním stabilizujícím prvkem. V ukrajinské krizi vidím jednoznačně ruského ducha jako reakci na světové změny, nikoliv vojenské nebezpečí.

0/0
18.5.2015 2:21
Foto

K32a81r53e50l 76P79l38í20h39a28l 2479625958461

Re: Odpověď na otázku, proč chce Západ

Podotknu k vojensko-strategickému významu Ukrajiny - v situaci, kdy NATO už beztak dosáhlo hranic Ruska (a na východě sousedí již dávno) a rozhodující úderné síly jsou ty nejrychlejší a s největším dosahem a obrovským účinkem, jaké doposud mělo lidstvo k dispozici - letectvo a balistické nosiče schopné rychle zasáhnout odkudkoliv (tedy i od severu), pak politická orientace Ukrajiny se stává především záležitostí ideologickou. Vzhledem k vojenské technice mi přijde jaksi už mimo mluvit o Ukrajině jako o nástupním prostoru z dob nacistů valících se ve svých tancích po šírých plání východní Evropy. Rozhodující je ekonomická síla, za kterou se dá vybudovat a udržovat ta vojenská. Protože pro Rusko je důležitý vývoz surovin do EU, je i v jeho zájmu, aby mělo s EU dobré vztahy a je zcela jedno, zda Ukrajina bude její součástí či nikoliv. Proto soudím, že současná angažovanost Rusů na Ukrajině má spíše ten ideologický a nacionalistický podtext. Svědčí proto mnoho věcí.

0/0
18.5.2015 2:57

J. Křivan

Ukradl jsem na PL u Polreich a zkrátil.

Otázka PL: Ruský vládce pravil, že na počátku 21. století se mnozí domnívali, že Rusko přestane existovat.

Odpověď Polreicha: Pokud si dobře vzpomenu na vyjádření našeho velvyslance v Rusku Luboše Dobrovského, že je třeba pracovat na tom, aby se z Ruska vytvořilo mnoho samostatných nezávislých republik....

PS. Dobrovský, původně v 60. létech prominentní komunistický novinář akreditovaný v SSSR. Podíl na excesech let 50.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/U-nas-se-nesmi-rikat-pravda-o-Vladimiru-Putinovi-Je-takovato-rika-zkuseny-diplomat-a-rozvedcik-Miroslav-Polreich-375605.

0/0
18.5.2015 17:52
Foto

K79a84r18e54l 76P63l15í86h75a26l 2499895108541

Re: Ukradl jsem na PL u Polreich a zkrátil.

Díky za zajímavý rozhovor. Polreicha jsem doposud neznal. Především velice oceňuji, že se snaží o věcech myslet bez nějakých ideologických předsudků a dogmat a ponechává věci otevřené. Velice se mi líbilo, že společnost chápe jako směsku různých lidí a nedělá drama z toho, když někdo pronese silná slova. Důležité je, co převažuje v administrativě a zákonodárství za názor a ne to, co je nejvíce slyšet. Očividně je to člověk, který se nenechá manipulovat.

0/0
18.5.2015 23:43
Foto

K51a50r18e43l 22P28l25í61h45a15l 2589675708171

Re: Ukradl jsem na PL u Polreich a zkrátil.

Před odchodem na kutě jsem náhodně narazil na tento zajímavý rozhovor: http://domaci.ihned.cz/c1-64017430-rusky-svet-je-jiny-rika-politolog-krastev-zapad-si-s-nim-prestava-rozumet .Evropský historický vývoj je diametrálně odlišný od toho ruského a je složité si představit, že by se ty vztahy posunuly z roviny spolupráce do jakéhosi svazku. U Rusů je přespříliš národní hrdosti k tomu, aby se podřizovali sdílené autoritě - oni chtějí být partnery. Podobné znaky chování ve vztahu k EU lze pozorovat i u Britů.

0/0
19.5.2015 1:01

Zdravím Vás pane Skřivánku,

všichni tady mluvíte mezi řádky, jak kdyby už zase byla totalita. Nebo je? Já to vidím jednoznačněji.

1) Jakýkoli chaos a války v Evropě , na Středním východě , nebo v Africe oslabují Evropu a Rusko. Jsou odbytištěm amerických zbraní

2) USA se bojí spojení Německa /potažmo celé Evropy/ s Ruskem.

Evropa stagnuje USA mají šanci růst. Jen ať se hloupí evropané mydlí.

0/0
18.5.2015 15:15