Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V čele přerovské továrny na exekuce jsem stál jen formálně

  16:41
„Žádný exekutor nebude u dlužníků oblíben, pokud dělá svou práci dobře. A to jsme dělali, úřad fungoval výborně a obraceli se na něj největší věřitelé v Česku. Problémem ale je, že i když chybu udělá kterýkoli z dvou set zaměstnanců úřadu, kritika se snese na exekutora,“ říká v rozhovoru Tomáš Vrána, exšéf Exekutorského úřadu Přerov.

Tomáš Vrána, soudní exekutor, který byl do 31. března v čele Exekutorského úřadu Přerov. foto: Foto Michal ŠulaMAFRA

Přerovský exekutor Tomáš Vrána loni v září rezignoval na svou funkci. Její výkon mu skončil 31. března. Výběrové řízení na jeho místo v únoru vyhrál Lukáš Jícha, jenž dosud v úřadu pracoval jako právní expert. Vrána s Jíchou se ale dosud nedohodli na podmínkách předání úřadu. Naopak mezi nimi trvá ostrý spor. Z obou stran padají trestní oznámení, v úřadu dokonce před čtyřmi týdny došlo k násilné potyčce, kterou musela řešit policie.

Jádrem sporu je rozdělení peněz, které exekutor inkasuje jako odměnu a náklady v každé exekuční kauze (zhruba 15 procent z vymáhané částky). Odcházející exekutor přitom má právo na část těchto peněz z rozpracovaných případů, které dokončí až jeho nástupce. V tomto případě jde o stamiliony korun, živých kauz totiž na přerovském úřadu leží několik set tisíc.

Tomáš Vrána v rozhovoru mimo jiné říká: „Spor se netýká exekuční činnosti. Přesně dle zákona předám svému nástupci všechny spisy. Stejně i přístup k účtům, kde jsou shromažďovány peníze vymožené od dlužníků a jsou vypláceny věřitelům. Exekuční kauzy situací nejsou ohroženy. Na hlavním depozitním účtu je asi 300 milionů vymožených od dlužníků, které jsou v naprostém bezpečí. Byl bych sebevrah, kdybych se je pokusil vyvést, když jsem vyšetřován za zpronevěru.“

LIDOVÉ NOVINY: Na vašem odchodu z čela přerovského úřadu se začalo pracovat už loni v dubnu. Proč?

Je pravda, že za celý úřad jsem nesl zodpovědnost, a zkrátka jsem byl hromosvodem, po kterém se svezly všechny průšvihy

VRÁNA: Po 15 letech začne mít člověk chuť na změnu. Předtím jsem 15 let pracoval jako soudce, tak to mám jako takové nepsané pravidlo. (úsměv) Především jsem ale byl už unaven mediálním tlakem, který se stal až neúnosným. Navíc se mi nedávno narodila dcera, takže jsem si chtěl chránit soukromí a zabránit, aby mou rodinu někdo obtěžoval.

LIDOVÉ NOVINY: Stal jste se ztělesněním všeho špatného, co se v exekucích odehrává. Zaslouženě?

VRÁNA: Určitě ne, žádný exekutor nebude u dlužníků oblíben, pokud dělá svou práci dobře. A to jsme dělali, úřad fungoval výborně a obraceli se na něj největší věřitelé v Česku. Problémem ale je, že i když chybu udělá kterýkoli z dvou set zaměstnanců úřadu, kritika se snese na exekutora. Na druhou stranu je pravda, že za celý úřad jsem nesl zodpovědnost, a zkrátka jsem byl hromosvodem, po kterém se svezly všechny průšvihy.

LIDOVÉ NOVINY: Váš úřad si vybudoval pověst, že vymůže i to, kde si jiní exekutoři vylámali zuby. Na druhou stranu vám bylo vytýkáno, že k dlužníkům přistupujete tvrdě a vytváříte psychický nátlak zabavováním vybavení bytů a domů. Byl to váš cíl?

VRÁNA: Šlo o přirozený vývoj a reakci na poptávku věřitelů po efektivnějším vymáhání. Rozhodně neříkám, že se nikdy nestala chyba, ale snažili jsme se vše dělat v souladu se zákonem.

LIDOVÉ NOVINY: Byla mezi vámi a Lukášem Jíchou uzavřena dohoda o předání úřadu? Při únorovém výběrovém řízení totiž Jícha její existenci deklaroval a také díky tomu byl vybrán za vašeho nástupce. Proč teď není avizovaná dohoda dodržována?

Neříkám, že se nikdy nestala chyba, ale snažili jsme se vše dělat v souladu se zákonem

VRÁNA: Doktor Jícha je odborně velice kvalifikovaný a byl by schopný takto velký úřad uřídit. Proto jsem jeho kandidaturu podporoval a přislíbil, že úřad bude předán bez problémů. Tehdy mě ani nenapadlo, že by mohly nastat jakékoli potíže. Žádná konkrétní smlouva týkající se převodu majetkové části exekutorského úřadu (pracovních poměrů, vybavení kanceláří či automobilů) ale podepsána nebyla.

Spor se netýká exekuční činnosti. Přesně dle zákona předám svému nástupci všechny spisy. Stejně i přístup k účtům, kde jsou shromažďovány peníze vymožené od dlužníků a jsou vypláceny věřitelům. Exekuční kauzy situací nejsou ohroženy.

LIDOVÉ NOVINY: Kde se domluvený klidný přechod změnil v konflikt, kdy na sebe obě strany podávají trestní oznámení, a odehrál se dokonce násilný střet, kvůli němuž musela zasahovat policie?

VRÁNA: Zlom nastal, když jsem začal vyžadovat přístup k informacím o úřadu, zejména k účetnictví. Je pravdou, že jsem si zvykl stát v pozadí a důvěřovat svým podřízeným, především manažerům v čele s ředitelem úřadu Robertem Runtákem. Ale uvědomil jsem si, že když nebudu mít dokonalé informace o svém úřadu v okamžiku jeho předání Lukáši Jíchovi, pak pokud by nastal nějaký problém ve chvíli, kdy už v něm nebudu, mohlo by se mi to šeredně vymstít.

Doktor Jícha je odborně velice kvalifikovaný a byl by schopný takto velký úřad uřídit. Proto jsem jeho kandidaturu podporoval a přislíbil, že úřad bude předán bez problémů.

Proto jsem začal jednat. Do úřadu jsem uvedl nově jmenovaného generálního ředitele Jiřího Bílka spolu se svým právním zástupcem Janem Vančurou. Též jsem pověřil společnost C. M. B. CZ Facility, aby v této věci jednala mým jménem. Dosavadnímu řediteli úřadu Robertu Runtákovi byl předán můj pokyn, aby s novým vedením spolupracoval na bezproblémovém převedení úřadu na nového exekutora, tedy především na vypracování ekonomického auditu a předání účetnictví.

Reakce ale byla naprosto hysterická a situace připomínala akční filmy, puč. Nový generální ředitel byl násilím vytlačen z úřadu, kde se zabarikádovali zaměstnanci v čele s ředitelem Runtákem.

LIDOVÉ NOVINY: S vysláním nových lidí do úřadu jste rovněž vybral peníze ze všech podnikatelských účtů, údajně desítky milionů. Váš nástupce Lukáš Jícha vás ovšem obvinil ze zpronevěry s tím, že jste vyvedl i 3,4 milionu z účtu úschov, které vám nepatřily...

VRÁNA: Exekutoři mají dva typy účtů. Prvním jsou běžné podnikatelské účty, kde se shromažďují odměny a náklady exekutora na činnost a platí se z nich náklady na chod úřadu. To jsou moje peníze, se kterými si mohu dělat, co chci, a nikomu do toho nic není. (úsměv)

Zlom nastal, když jsem začal vyžadovat přístup k informacím o úřadu, zejména k účetnictví

Problém se zmíněnou částkou byl v tom, že sice opravdu šlo o peníze dané do úschovy, ale u příslušného účtu v bance nebyl vyznačen zvláštní režim, ale byl veden jako běžný účet. Poté, co kontrola komory i ministerstva tuto skutečnost objasnila, byla příslušná částka odeslána na zvláštní úschovní účet a rozhodně si tyto peníze nijak nenárokuji.

LIDOVÉ NOVINY: Takže peníze klientů vyvedeny nebyly?

VRÁNA: To absolutně odmítám. Všechny účty se zvláštní ochranou plus ten jeden sporný jsou zablokované a je vydán pokyn, že dispoziční práva k nim mám pouze já. Na hlavním depozitním účtu je asi 300 milionů vymožených od dlužníků, které jsou v naprostém bezpečí. Byl bych sebevrah, kdybych se je pokusil vyvést, když jsem vyšetřován za zpronevěru.

LIDOVÉ NOVINY: Proč jste si k vyřešení situace vybral právě C. M. B. CZ Facility, jejímž prokuristou je Vít Zaorálek odsouzený za vytunelování několika společností?

VRÁNA: Očekával jsem problémy od ředitele úřadu a ty přišly. Zastrašování, nátlak, zneužívání policie, jeho vztahy v bankách, na úřadech a komoře. Kolik asi najdu spojenců ochotných a schopných tomu čelit? Zmíněná společnost mi byla doporučena mým známým, její minulost jsem neřešil. Kdybych soudil sebe dle toho, kolik na mne bylo podáno trestních oznámení, nemohl bych se podívat do zrcadla...

LIDOVÉ NOVINY: Už roky se říká, že v čele úřadu stojíte jen formálně, zatímco jej vedou o generaci mladší manažeři pod ředitelem Runtákem...

Problém byl v tom, že sice opravdu šlo o peníze dané do úschovy, ale u příslušného účtu v bance nebyl vyznačen zvláštní režim, ale byl veden jako běžný účet

VRÁNA: Je pravdou, že jsem svou činnost postupně utlumoval, zejména po roce 2009, kdy nám výrazně narostl počet exekucí. Úřad také nabobtnal, původně jsem chtěl 20 lidí, dnes jich je necelých dvě stě. Stále jsem byl soudním exekutorem, výkonná moc v úřadu ale spočívala v rukou Roberta Runtáka.

S ním jsme v roce 2001 úřad rozjížděli, tehdy jsme byli opravdu čtyři do mariáše. (smích) Vybudoval jsem si k němu až přátelský vztah a důvěřoval jsem mu, že zajistí dobré fungování úřadu, které je v našem společném zájmu. Je totiž opravdu skvělý manažer.

LIDOVÉ NOVINY: V roce 2009 jste se ho ale chtěl zbavit. On situaci v e-mailu zaměstnancům (Vrána jej poskytl médiím) interpretuje tak, že se pracovníci úřadu postavili na jeho stranu. Znamená to, že jste v uplynulých letech ztratil kontrolu nad úřadem a reálně jej ovládal Runták?

VRÁNA: Vznikly mezi námi určité spory, které jsme však posléze urovnali. Úřad ale fungoval dobře a je jasné, že pokud máte skvěle fungující automobil, nechcete měnit motor uprostřed jízdy. Je ovšem pravdou, že doktor Runták má výjimečnou schopnost jednat s lidmi a cíleně je vést za svým zájmem.

LIDOVÉ NOVINY: Je to schopný manipulátor?

Všechny účty se zvláštní ochranou plus ten jeden sporný jsou zablokované a je vydán pokyn, že dispoziční práva k nim mám pouze já

VRÁNA: Já naznačil, vy jste řekl přímý výraz. (úsměv) Umí svým nadšením a charismatem strhnout lidi na svou stranu. Je to vůdcovská povaha. Já jsem přesný opak, a proto je jasné, že v jakémkoliv konfliktu bude mít navrch, pokud svou situaci naprosto dokonale nevysvětlím. Je to vidět i na aktuální kauze. Když jsem si četl vyjádření Lukáše Jíchy, kde mě hystericky obviňoval ze zpronevěry (kvůli zmíněným 3,4 milionu korun z účtu úschov), hned jsem ze stylu a dikce poznal, že to psal Robert Runták.

LIDOVÉ NOVINY: Robert Runták je bohatý člověk, v minulosti například spoluvlastnil fotbalový klub Sigma Olomouc. Mohl si na to vydělat ze svého platu?

VRÁNA: Měl velmi dobrý plat, navíc jako pouhý exekutorský koncipient nebyl limitován zákonem ve svém dalším podnikání, na rozdíl ode mě a mých exekutorských kandidátů. O jeho aktivity mimo úřad jsem se nezajímal.

Ale nyní jsem se podíval do katastru a zjistil, že vlastní desítky různých nemovitostí. Že má takto rozsáhlé majetky, jsem netušil. Rovněž mě překvapilo, že rozsáhlým majetkem disponují i další bývalí a současní zaměstnanci úřadu.

LIDOVÉ NOVINY: Hrubým výpočtem lze odhadnout, že váš úřad mohl za uplynulých 15 let vynést přinejmenším půl miliardy korun, spíše miliardu. Vy byste tím pádem měl být asi nejbohatším českým právníkem...

Důvěřoval jsem zaměstnancům, kteří mi předkládali ekonomické výsledky. Do hloubky jsem se tím nezabýval, protože už tak byly výsledky dobré. Asi to byla chyb.

VRÁNA: Takové peníze nemám, mé příjmy nedosahovaly těchto řádů.

LIDOVÉ NOVINY: Někdo ty peníze vyvedl ven?

VRÁNA: Důvěřoval jsem zaměstnancům, kteří mi předkládali ekonomické výsledky. Do hloubky jsem se tím nezabýval, protože už tak byly výsledky dobré. Asi to byla chyba, ale bohužel nevím, jestli někdo nějaké peníze vyváděl, případně jakým způsobem.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká byla role advokátní kanceláře Brož, Sokol, Novák? Sídlíte v domě patřícím Jiřímu Novákovi, údajně za vysoký nájem. Údajně šlo o jeden ze způsobů vyvádění peněz...

VRÁNA: Je to normální obchodní vztah, vztah mezi vlastníkem nemovitosti a nájemcem prostor. Od začátku můj úřad sídlil v nemovitostech doktora Nováka, který nám do rozjezdu nabídl výhodnější podmínky. Také jsme vymáhali pohledávky této advokátní kanceláře, stejně jako stovek jiných.

Tomáš Vrána (53)

  • Jako soudní exekutor v čele Exekutorského úřadu Přerov působil od roku 2001.
  • Funkce mu zanikla v důsledku rezignace k 31. březnu 2016.
  • V minulosti pracoval jako trestní soudce a advokát.