Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V ODS vzniká plán, jak zachránit volby

  21:36

Mezi špičkami strany sílí přesvědčení: Potřebujeme do čela kandidátek nasadit lidi, u kterých je jisté, že se neobjeví nějaký kostlivec ve skříni.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Preference ODS se pohybují na historickém minimu (dle některých průzkumů dokonce pod deseti procenty) a vzniká plán strategie, s níž jít do voleb. Mezi členy grémia už se proto hovoří o způsobu, jak zdůvěryhodnit kandidátní listiny – především jejich nejviditelnější jména. A to tak, že lídry, kteří povedou ODS v jednotlivých regionech, by mohlo vybírat vedení strany. Krajské organizace by – na rozdíl od minulého volebního období rozhodovaly až o dalších jménech v pořadí.

Jsou to zatím nezávazné diskuse, formální debata na toto téma grémium teprve čeká. Formuje se však část špiček ODS, které jsou tomuto postupu nakloněny. „Osobně bych to podporovala, ale žádné rozhodnutí v tomto smyslu ještě učiněno není, budeme se k tomu muset vrátit,“ řekla ČESKÉ POZICI místopředsedkyně strany Miroslava Němcová, která bude téměř jistě volebním lídrem ODS.

Vzhledem k tomu, že bude kampaň občanských demokratů stát především na ní, je logické, že nebude kandidovat na své Vysočině, tedy v jednom z nejmenších volebních krajů Česka. Přirozeným regionem pro volebního lídra ODS by mohla být Praha, případně Střední Čechy. Němcová však ještě nechce říct, kde se pokusí zatím chabé preference ODS zvýšit. „O tom, kam bychom lídra nasadili, jsme se ještě nebavili,“ řekla.

Proti zákulisním dohodám

Myšlenku, že by vedení strany s posvěcením výkonné rady určovalo nejviditelnější kandidáty, podporuje i šéf europoslaneckého klubu Jan Zahradil. „Pokud to na grémiu někdo předloží, nebyl bych proti. V situaci, v jaké jsme, potřebujeme silně centralizovanou kampaň a do čela kandidátek nasadit lidi, u kterých je jisté, že se neobjeví nějaký kostlivec ve skříni,“ řekl Zahradil ČESKÉ POZICI.

Zabránilo by se, aby se na čelní místa kandidátek dostávali lidé, kteří se více než politice věnují uzavírání zákulisních dohod

Předseda senátorského klubu Jaroslav Kubera soudí, že by se podobným postupem zabránilo, aby se na čelní místa kandidátek dostávali lidé, kteří se více než politice věnují uzavírání zákulisních dohod. „Jde o to, aby nedocházelo k tomu, že se v nějakém regionu spojí několik oblastí a do čela kandidátky se dostane někdo, kdo nedosáhne výsledků, které bychom si představovali. Nemůže tam prostě být někdo, kdo třeba troje volby prohrál. I do Poslanecké sněmovny se nám dostali lidé, kteří prohráli, co se dalo, třeba i na komunální úrovni, ale na sněmovní kandidátku se dostali vysoko díky tomu systému regionálních nominací,“ řekl Kubera.

Podle něho nemůže grémium přímo diktovat konkrétní obsazování kandidátních listin, ale rozhodně do něj chce mluvit víc než před minulými volbami. „Nebude to úplně tak, že by byly jedničky vybrané centrálně, nadirigované z Prahy. Ale vedení ODS bude chtít mít větší vliv na jejich složení. Ovšem jen s ohledem na volební výsledek. Máme lidi, kteří by chtěli být v čele kandidátky, ale budou buď vykroužkovaní, nebo ten výsledek bude horší, než kdyby tam byl někdo jiný. Někde je to evidentní,“ prohlásil Kubera bez bližšího určení, koho konkrétně má na mysli.

Nestranické eso pro jižní Moravu?

Všichni oslovení členové nejužšího vedení strany tvrdí, že se ještě nezabývali konkrétními jmény pro čela kandidátek. V zákulisí se navzdory tomu o jednotlivých lídrech hovoří.

Pro nejsilnější regiony – Prahu a Střední Čechy (každý z nich dodává ODS téměř pětinu celkového počtu poslanců) – je nejčastěji zmiňována Miroslava Němcová a šéf pražského regionu, exprimátor Bohuslav Svoboda. Na severní Moravě by měl kandidátku vést bývalý ministr dopravy a exšéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. V Plzeňském kraji nejspíš opět povede kandidátku Jiří Pospíšil.

V problematickém Ústeckém kraji, kde tento týden začala policie stíhat například regionálního předsedu Petra Fialu, by někteří kolegové rádi viděli v čele populárního primátora Teplic, senátora Jaroslava Kuberu, který je ve své krajské organizaci solitérem odstřiženým od nejproblematičtějších osobností, jako je Alexandr Novák nebo Patrik Oulický. Kubera však takové úvahy odmítá: „Někoho to možná napadlo, ale já bych měl požadavek, že bych si zbytek kandidátky najmenoval sám, což by bylo pro regionální politiky nepřijatelné, a hlavně já v tuhle chvíli nemůžu pustit Teplice.“

Do silného jihomoravského kraje ODS chystá překvapení. Pokud budou námluvy úspěšné, zdejším volebním tahákem by se mohl stát bývalý ministr školství Petr Fiala. Nedávno v rozhovoru pro iDNES.cz připustil, že má nabídku účastnit se některých voleb v příštím roce. Informace ČESKÉ POZICE, že jde o nabídku od ODS pro volby do sněmovny, Fiala potvrdit nechtěl. „Zvěsti nemohu komentovat. Platí, že o svém případném politickém angažmá budu informovat, až se pro něj rozhodnu.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!