Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Václav Klaus: Do důchodu v žádném případě nepůjdu

  8:09

Prezident Václav Klaus v exkluzivním rozhovoru pro ČESKOU POZICI poprvé promluvil o svých představách na téma „co po prezidentování“.

Prezident Václav Klaus se po únoru 2013 do důchodu odejít nechystá. foto: © ČTKČeská pozice

Kdo počítal s tím, že prezident Václav Klaus po únoru 2013 odejde do důchodu, mýlil se. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI poprvé promluvil o svých plánech: vyučovat na vysoké škole doma či v cizině a zároveň se postavit do čela nového pravicového think-tanku. Nevyloučil ani návrat do politiky, pokud se nebude ubírat racionálním způsobem.

ČESKÁ POZICE: Na veřejnost pronikly informace, že se zabýváte myšlenkami na vytvoření prezidentské knihovny. Je to vážný projekt, nebo jen jedna z úvah na téma „co po prezidentování“?

KLAUS: Platí obojí. Je to jedna z úvah na téma „co po prezidentování“ a současně vážná myšlenka. Slovo projekt je asi trochu nadsázkou. Je to spíš ideový projekt, který je ještě velmi daleko od projektu prováděcího, abych použil terminologii z investiční výstavby. Určitě po skončení prezidentování nepůjdu do byznysu ani do důchodu. Variantou je pro mne vyučování na vysoké škole (doma či v cizině) nebo, ale případně i současně, postavení se do čela nějakého institutu, nějakého think-tanku. Jednou z variant je právě koncept takzvané prezidentské knihovny, v jehož názvu je důležité spíše adjektivum prezidentský než substantivum knihovna. V každém případě think-tank, což je slovo, které se do češtiny špatně překládá.

ČESKÁ POZICE: Prezidentské knihovny jsou, zdá se, v módě. U nás si jednu otevřel exprezident Václav Havel. I když zatím není příliš jasné, co bude náplní její činnosti. Bylo to pro vás inspirací?

KLAUS: Nemohu potvrdit, že si jednu takovou knihovnu „otevřel“ Václav Havel. Vím pouze, že se o tom mluví, ale že by byla otevřena, to netuším. Pro mne byla daleko větší inspirací zkušenost amerických prezidentských knihoven, z nichž jsem některé dokonce navštívil. Nemohou být návodem svou velikostí – Prezidentská knihovna Ronalda Reagana je obrovskou výzkumnou institucí s rozpočtem, o kterém by se nemohlo snít ani našim velkým akademickým institucím –, ale mohou být návodem svým stylem práce a svou funkcí, kterou v zemi plní.

ČESKÁ POZICE: Z rozhovoru, který nám poskytl Peter Kovarčík, lze nabýt dojmu, že tento podnikatel má být v projektu něčím, jako je Zdeněk Bakala Václavu Havlovi. Nebo je snad v pozadí Karel Muzikář?

KLAUS: Žádného svého Bakalu mít nebudu a pánové Muzikář a Kovarčík tuto roli určitě nebudou hrát. O tomto projektu, který nepochybně vyžaduje nemalé finanční zdroje, jsem již mluvil s desítkami zástupců českého byznysu včetně obou těchto pánů. Jestli teď někoho začínám hledat, pak je to někdo jako výkonný ředitel.

Videozáznam rozhovoru s Peterem Kovarčíkem na téma prezidentské knihovny.

ČESKÁ POZICE: Jaký přínos by měla mít knihovna pro Václava Klause po skončení prezidentského mandátu?

KLAUS: Věřím, že by to mohl být důstojný prostor pro mou následnou seberealizaci a pro viditelné setrvání ve „veřejném prostoru“. Nemyslím, že mám zůstat sedět doma a eventuálně něco psát. Potřebuji mít – jako po celý svůj život – židli, stůl a kancelář, kam každé ráno přijdu do práce. Potřebuji mít kolem sebe lidi, spolupracovníky.

ČESKÁ POZICE: Máte Centrum pro ekonomiku a politiku. Nepůjde o dublování CEPu?

KLAUS: Nepředpokládám, že by bylo možné mít současně CEP a tuto novou instituci. Určitě by se musely sloučit. Téma je jedno a jediné: nepřipustit opuštění našich polistopadových plánů, kterými bylo a je vytvoření svobodné společnosti založené na parlamentní demokracii a tržní ekonomice, což je dnešním vývojem Evropy, ale i u nás, zásadně ohrožováno. Vracíme se – samozřejmě pod jinými symboly, slogany a institucemi – do světa, který jsme s takovou obtížností před 20 lety opouštěli.

ČESKÁ POZICE: Prozradíte nám v této souvislosti své plány v roce 2013 a pro další roky?

KLAUS: Myslím, že to, co jsem právě uvedl, jsou plány víc než bohaté. Věřím, že se naše politická scéna bude ubírat racionálním způsobem, že v ní bude důsledně pravicová politika dostatečně zastoupena a že proto nebude třeba, abych do ní znovu vstupoval. I když politik nemá nikdy použít slovo nikdy.

O tom, jakou vizi má Karel Muzikář st., si přečtěte v článku Rodí se prezidentská knihovna Václava Klause.

O roli Petera Kovarčíka se dozvíte více v rozhovoru Prezidentská knihovna je projekt Václava Klause.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...