Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vakcína, jež se má vyrábět nedaleko Prahy, by měla na covid fungovat

Celý svět se snaží vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19. foto: Reuters

První fáze klinických studií vakcíny americké firmy Novavax ukázala, že je bezpečná, navíc vyvolává imunitní odpověď organismu. Pozitivně se během první fáze výzkumu jevila i účinnost vakcíny, jež v imunitních systémech testovaných vyvolala produkci protilátky, dokonce čtyřikrát až šestkrát vyšší než u pacientů, již covid prodělali.
  11:24

Naděje. Jedním slovem se dá popsat zpráva, že vakcína americké firmy Novavax, která se bude vyrábět v Bohumili nedaleko Prahy, je bezpečná. Ukázala to první fáze klinických studií. Navíc látka vyvolává imunitní odpověď organismu, což znamená jediné: že bude nejspíš fungovat. Pozitivní oznámení přichází ve chvíli, kdy se Česko topí ohledně covidu spíše v negativních zprávách.

Zhoršující se situace v Česku už si všímají evropské státy. Hrozí proto, že by mohlo na zahraničních semaforech rizikovosti přebliknout do výhrůžné červené. I proto je posun ve vývoji vakcíny, na kterou by Česko podle ředitele Novavaxu Stanleyho Ercka mělo mít právo přednostní rezervace, tak důležitý. Účinná očkovací látka by totiž boj s virem zásadně změnila k lepšímu. Mimo jiné by umožnila chránit rizikové skupiny, mezi něž patří třeba senioři.

Optimistické závěry

Úspěšné výsledky signalizoval Novavax již na začátku srpna, nyní je potvrdila studie, jejíž závěry zveřejnil prestižní časopis The New England Journal of Medicine. „Na základě pozitivních výsledků první fáze testování jsme zahájili několik klinických studií, očekáváme, že potvrdí účinnost vakcíny,“ uvedl pro server CNN prezident výzkumu Novavaxu Gregory Glenn s tím, že použití vakcíny by mělo být brzy možné nejen v USA, ale po celém světě.

Pozitivně se během první fáze výzkumu jevila i účinnost vakcíny, jež v imunitních systémech testovaných vyvolala produkci protilátky, dokonce čtyřikrát až šestkrát vyšší než u pacientů, kteří covid prodělali. Testování se uskutečnilo v Austrálii a vzorek účastníků se skládal ze 131 zdravých dobrovolníků mladších 60 let, kteří onemocnění covid-19 neprodělali. Ti, kteří byli na koronavirus pozitivně testováni nebo se z nemoci již vyléčili, byli z výzkumu vyloučeni. Byť jde o optimistické zprávy, dle firmy je nutné brát v úvahu, že úspěchy jsou z počátečních fází výzkumu.

Úspěšné výsledky signalizoval Novavax již na začátku srpna, nyní je potvrdila studie, jejíž závěry zveřejnil prestižní časopis The New England Journal of Medicine. Byť jde o optimistické zprávy, dle firmy je nutné brát v úvahu, že úspěchy jsou z počátečních fází výzkumu. Počet testovaných lidí byl malý a všichni účastníci byli v dobrém zdravotním stavu.

Počet testovaných lidí byl malý a všichni účastníci byli v dobrém zdravotním stavu. „Bude nutné otestovat desítky tisíc lidí, abychom dosavadní výsledky avizující bezpečnost a účinnost vakcíny potvrdili,“ řekl Paul Offit, ředitel vakcinologického centra nemocnice ve Filadelfii. Druhá fáze testování už začala, klinické studie se odehrávají na vzorcích populace v Jihoafrické republice Africe a v USA. „Co nejrychleji se chceme dostat do třetí fáze testování, ideálně už během října,“ uvedl pro Radiožurnál šéf společnosti Erck. Výsledky budou v listopadu či v prosinci.

Očkovací látka se má v září testovat i na vzorku 300 Čechů. U nich se má dle Ercka zkoumat především její účinnost u mladší populace. Projde-li vakcína úspěšně všemi fázemi klinických studií, měla by pak dle ředitele firmy mít Česká republika přednost při rezervování. Premiér Andrej Babiš (ANO) na konci srpna uvedl, že vláda již objednala vakcínu proti koronaviru pro 3,6 milionu lidí, a to prostřednictvím EU. Je možné, že stát nakoupí i vakcíny, které se budou vyrábět v Bohumili.

„Vir tady s námi bude tak dlouho, dokud nebudeme mít vakcínu. A na tom už se pracuje. Tím, že firma Novavax je u nás v Čechách, chceme s nimi o vakcíně diskutovat a případně uzavřít smlouvu,“ uvedl Babiš.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!