Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve čtvrté průmyslové revoluci bude hrát hlavní roli umělá inteligence

Umělá inteligence. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Ve čtvrté průmyslové revoluci bude mít dopady srovnatelné se třemi předchozími používání umělé inteligence. Klíčové budou vyšší nároky na kvalifikaci a společensko-sociální důsledky průmyslu 4.0.
  19:35

Volby, jmenování vlád, jejich výměny, teroristické útoky či prohlášení politiků a reakce na ně ovlivňují společnost. Vedle nich bublají pod povrchem vědecké objevy a procesy, ať je u vesla jakýkoli politik nebo politická strana – ty a nové technologie mění nejen společnost, ale i politicko-ekonomické vztahy. V současnosti jsme na prahu takových velkých změn.

Ve čtvrté průmyslové revoluci bude mít dopady srovnatelné se třemi předchozími používání umělé inteligence. O těchto změnách se však s výjimkou odborných konferencí příliš nemluví. V minulosti tomu nebylo jinak, nástup průmyslových revolucí se většinou odehrával za nezájmu tehdejších vládnoucích elit.

Obrovské investice

Před první a druhou průmyslovou revolucí byla v centru pozornosti aristokracie. Málokdo si tehdy pomyslel, že se děje něco převratného ve špinavé a začouzené dílně britského vynálezce Richarda Trevithicka (1771–1833), který v roce 1804 sestrojil první parní lokomotivu. Tu následně zdokonalil britský inženýr George Stephenson (1781–1848) a v roce 1829 dosáhla rychlosti 19,2 kilometru za hodinu. Právě parní stroj je symbolem první průmyslové revoluce, kdy se výroba začala přesunovat z ruční výroby do manufaktur.

Ve čtvrté průmyslové revoluci budou výrobu ovládat automatizované systémy a roboti a lidé působit pouze v řídícím centru. Do umělé inteligence již dnes průmyslové koncerny investují obrovské finanční prostředky, protože díky ní skokově zvyšují svou produktivitu a ekonomickou sílu.

Po vynálezu parní lokomotivy se jí většina aristokracie posmívala. Smrděla, byla hlučná, vyfukovala špinavý kouř, zpočátku neměla šanci se vůči koňům prosadit. Po několika letech však železnice a parní lokomotivy způsobily společenskou revoluci. Železnic začalo přibývat a zanedlouho měla Velká Británie nejhustší železniční síť na světě a rychlý hospodářský růst. Podobně tomu bylo v USA. Říká se, že Divoký západ dobyly kamna, železnice a Winchestrovky. Železnice a puška Winchester byly důsledkem technologického vývoje.

Nyní nastupuje čtvrtá průmyslová revoluce – propojení technologických celků, respektive továren řízených přes internet nebo satelit. Výrobu budou ovládat automatizované systémy a roboti a lidé působit pouze v řídícím centru. Podobné lze očekávat u autonomních aut. Do umělé inteligence již dnes průmyslové koncerny investují obrovské finanční prostředky, protože díky ní skokově zvyšují svou produktivitu a ekonomickou sílu.

Zúžená představa

Přelomovým objevem čtvrté průmyslové revoluce bude dokončení vývoje organického čipu (obecněji organického počítače), který přinese obrovský skok kupředu v umělé inteligenci, protože bude schopná se učit ze svých chyb. Některé státy jej údajně mají a používají pro vojenské účely. Již nyní vědci dokážou vyrobit organický tranzistor, organický počítač, výroba organického čipu je jen otázkou času.

Představa, že jedinou změnou čtvrté průmyslové revoluce bude úbytek manuální práce, je zúžená. Některé profese zmizí, jiné přibudou.

Představa, že jedinou změnou čtvrté průmyslové revoluce bude úbytek manuální práce, je zúžená. Některé profese zmizí, jiné přibudou. Změní se profese nejen například právníků, překladatelů či odhadců, ale i účetních, auditorů, kosmetiček nebo kadeřnice. Právníka zastoupí u soudu online právní robot a při jednání bude vystupovat umělá inteligence. Po narození dítěte bude ženě pomáhat zvládat domácnost robotická chůva.

Pro čtvrtou průmyslovou revoluci budou klíčové vyšší nároky na profesní kvalifikaci a společensko-sociální dopady průmyslu 4.0, jež jsou ještě důležitější než samotný tento průmysl. Je třeba se nastupujícímu trendu přizpůsobit – připravovat se na čtvrtou průmyslovou revoluci, učit se a pružně reagovat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat