Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Vědecký průlom Čechů: „Odemkli“ genom pšenice

Lidstvo se ocitlo na prahu šlechtitelské revoluce - získalo přístup ke klíčové dědičné informaci pšenice. K objevu přispěli vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a z Centra regionu Haná.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Křivan

20. 7. 2014 13:21
úspěch, který doprovází otázky

Nejsem odborník, ale dokážu si představit šlechtění pšenice jinou pšenicí, případně druhově podobnou rostlinou. Něco jiného je genetická manipulace, kdy se do genomu pšenice budou implantovat například geny z opice a výsledek bude mutant, který není schopný reprodukce.

Vítězové nad hladem Paul Henry De Kruif 1940 Takhle to začínalo

0 0
možnosti

P. Mach

20. 7. 2014 20:54
Úspěch českých vědců otázky,

otázky tohoto typu určitě nedoprovází, tedy každopádně ne od jedinců s alespoň průměrnou inteligencí. Co otázky budí, a to závažné, je v Evropě panující absurdní a dementní hysterie kolem GMO a různé dojmy o "opičích genech". Výměna genů i mezi nepříbuznými organismy je totiž běžný přírodní proces, viz http://www.osel.cz/index.php?clanek=5024. Mimochodem, říká vám něco odrůda ječmene Diamant? Zřejmě ne, jinak byste si kladl zcela jiné otázky http://www.gate2biotech.cz/radiacni-mutagenese/

0 0
možnosti
Orná půda?

Možná že zanedlouho u nás bude problém pěstovat jakékoli obilí. Denně ubývají desítky hektarů - obyčejně té nejlepší půdy, protože má hodnotu prakticky jen jako stavební. Každý majitel ji raději prodá jako stavební půdu, než ji pronajme zemědělci za symbolický peníz. Pokud o půdu nemají zájem stavebníci nebo neslouží k výrobě biomasy pro energii, je zatravňovaná. Kdo nedostane dotace nepokryje náklady na výrobu.

0 0
možnosti

20. 7. 2014 5:47
CO NA TO SOUDRUZI V BRUSELU ,

Ti prece veskere geneticky modifikovane plodiny v Evrope zakazali pestovat a dovazet. znamena to, ze tuhle novou psenici zakazi zakonem. Jaky je rozdil mezi modernim slechtenim zemedelskych plodin a genetickou modifikaci ????????????  Neni to snad tak, ze kdyz neco vynalezne americka firma Monsanto, tak je to zlocin, ale kdyz se to vynalezne v Evrope tak je to velky vedecky  uspech

Kdepak je ta nase vrcholna odbornice, Kaca Jau Jau, kdyz ji potrebujeme.

0 0
možnosti

20. 7. 2014 8:48
Re: CO NA TO SOUDRUZI V BRUSELU ,

Tohle mě napadlo také.

0 0
možnosti