Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vedení Strany zelených odstoupí. Kvůli volebnímu výsledku.

  8:31

Na lednovém sjezdu budou zelení volit nové předsednictvo včetně šéfa strany.

Jsme závislí jen na příspěvcích od našich členů a podporovatelů, říká předseda strany. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Předsednictvo Strany zelených se na páteční schůzce v reakci na volební výsledek dohodlo, že na lednovém sjezdu celé odstoupí a strana ho bude volit znovu. Zelení v předčasných volbách získali 3,19 procenta hlasů, a nedostali se tak do Poslanecké sněmovny. „Sám jsem to navrhl, protože chci, aby strana dala hlasováním jasně najevo, jestli vedu stranu správným směrem,“ potvrdil ČESKÉ POZICI předseda zelených Ondřej Liška.

Většina námi oslovených členů strany Liškovi vinu za nepřekročení pětiprocentní hranice nedává. Strana se podle nich díky Liškovi odrazila ode dna a je nyní nejsilnější neparlamentní stranou. Oproti volbám v roce 2010 si téměř o procento polepšila. „Podle mě je Ondřej Liška dobrým předsedou a stála bych za ním,“ uvedla Jitka Seitlová, volební lídryně v Jihomoravském kraji. Sama zatím členkou strany není, ale o členství uvažuje. Podobně to vidí i místopředsedkyně strany Pavla Brady, lídryně v Severomoravském kraji. „Podle mě má ve straně podporu a vede ji dobře,“ myslí si Brady a v lednu pro něj pravděpodobně bude hlasovat.

Například místopředseda strany Matěj Stropnický je však jiného názoru. Dle něj mají voliči osobu Ondřeje Lišky stále spojenou s účastí strany ve vládě Mirka Topolánka v letech 2006 až 2010, kde Liška vykonával funkci ministra školství. A proto mnozí z nich stranu nevolili. „Voliči chtěli v těchto volbách skutečnou změnu. Tu v případě Ondřeje Lišky podle mě neměli,“ řekl ČESKÉ POZICI Stropnický. Sám by se rád i nadále podílel na vedení strany, o kandidatuře na předsedu však zatím neuvažuje. Raději by v čele strany viděl úplně novou tvář. Taková strategie podle Stropnického vyšla KDU-ČSL s Pavlem Bělobrádkem. Uvnitř strany ani v jejím okolí se však zatím nezdá, že by se rodil nějaký Liškův konkurent.

Analýzu situace ve Straně zelených si můžete přečíst zde.

Autor: