Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Velkolepé plány čínské skupiny CEFC se zbortily i v Portugalsku

  9:32
Česko není jedinou zemí, v níž se nezdařila transakce čínské skupiny CEFC. Totéž se stalo v Portugalsku, kde jako u nás deklarovala záměr vybudovat finanční centrum pro Evropu. Portugalská nadace Calouste Gulbenkian nedávno ukončila jednání s CEFC China o prodeji ropné firmy Partex – kvůli nejasnostem kolem šéfa CEFC Jie Ťien-minga.

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice čínské skupiny CEFC, přišla na jednání s premiérem v demisi Andrejem Babišem do Strakovy akademie. Schůzky se zúčastnil i šéf představenstva CITIC Čchang Čen-ming za CEFC Jaroslav Tvrdík. foto:  František Vlček, MAFRA

Zisk polovičního podílu v J&T Finance Group měl být klíčovou tuzemskou transakcí společnosti CEFC. Zatím se ji však dotáhnout nepodařilo. Česko přitom není jedinou zemí, kde se velkolepé plány čínské skupiny zbortily. Nezdarem skončila i transakce v Portugalsku, kde podobně jako u nás deklarovala CEFC záměr vybudovat své finanční centrum pro Evropu.

Portugalská nadace Calouste Gulbenkian nedávno ukončila jednání s CEFC China o prodeji ropné firmy Partex. Na krach rozhovorů tento týden upozornil portál Sinopsis.cz. Důvodem jsou nejasnosti kolem šéfa CEFC Jie Ťien-minga, který je vyšetřován pro podezření z porušení zákona. „Po zveřejnění zpráv o situaci čínské skupiny a vzhledem k její neschopnosti je objasnit jsme dospěli k závěru, že neexistují podmínky pro pokračování rozhovorů,“ uvedla nadace.

Nezávislá kapitálová banka

Portugalci vyjednávali s Číňany déle než rok. A podle zpráv z médií vše směřovalo ke zdárnému podpisu smlouvy. Kupní cena za Partex, jehož tržby loni dosáhly 320 milionů dolarů, se očekávala kolem půl miliardy eur (12,2 miliardy korun). Šéfa Partexu Antónia Costu Silvu v polovině února citoval portál Portugalglobal, podle něhož má CEFC „jasnou vizi, co dělat s Partexem, a to transformovat portugalskou společnost v globální platformu“. Číňané ale nakonec nedostali příležitost svou vizi naplnit.

Skupina CEFC zamýšlela založit nezávislou kapitálovou banku J&T v Šanghaji, zajišťovat přeshraniční platby i zúčtování a spolupracovat s Čínskou rozvojovou bankou (ICBC). J&T se měla stát evropským portálem půjček a centrem zúčtování zahraničních plateb.

Aktivity CEFC v České republice pak zmiňuje nedávná rozsáhlá reportáž o této skupině, kterou napsala Ťi Tchien-čchin z ekonomického magazínu Caixin. „Investice CEFC v Česku byly zřejmě silně ovlivněny osobní historií a vkusem jejího zástupce, fanouška Slavie Jaroslava Tvrdíka,“ píše se v necenzurované verzi, která byla koncem března zveřejněna díky australskému sinologovi Andrewu Chubbovi. Jak vyplývá z textu, budoucnost skupiny CEFC by měla být spojena se zcela jinými obory než s těmi, do nichž směřovaly čínské peníze v Česku.

CEFC má ve zdejším portfoliu například lukrativní nemovitosti, firmu ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz a právě Slavii. Dvě nohy, na nichž měla CEFC stát, představovaly energetika a finance. Klíčová pro expanzi v oblasti financí byla dle magazínu Caixin koupě polovičního podílu v J&T Finance Group, kde teď CEFC drží necelých deset procent. Skupina zamýšlela založit nezávislou kapitálovou banku J&T v Šanghaji, zajišťovat přeshraniční platby i zúčtování a spolupracovat s Čínskou rozvojovou bankou (ICBC). J&T se měla stát evropským portálem půjček a centrem zúčtování zahraničních plateb.

Nezodpovězená otázka

Banka měla reprezentovat Českou republiku po boku čínské ICBC jako hlavní iniciátor investičního fondu (Central and Eastern European Investment Fund), na němž participuje 16 zemí střední a východní Evropy a který má usnadnit propojení čínských podniků při spolupráci na projektu Nové hedvábné stezky. Koupi poloviny J&T Finance Group ale koncem loňského roku neodsouhlasila Česká národní banka kvůli pochybnostem o původu čínských peněz. CEFC podala novou žádost, tu ale nedávno stáhla.

Reportáž magazínu Caixin o CEFC upozorňuje, že ropný průmysl, do něhož chtěla skupina masivně investovat, je extrémně náročný na kapitál. Nezodpovězenou otázkou zůstává, kde chtěla CEFC získat peníze.

Důvodem, jak skupina uvedla, mají být změny v akcionářské struktuře. Do ní by měla vstoupit státní CITIC Group. „Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe,“ uvádí skupina v tiskové zprávě z 19. března. CEFC v posledních týdnech naráží se svými plány nejen v Česku a nejen v oblasti financí. Mezi světovou byznysovou třídu měl společnost dostat nákup více než 14procentního podílu v ruském ropném gigantu Rosněfť, za nějž měla skupina zaplatit přes devět miliard dolarů.

Jie Ťien-ming se časopisu Caixin svěřil, že uzavření této transakce představuje splnění jeho dlouholetého snu. V polovině března ale agentura Bloomberg s odkazem na čínskou ratingovou společnost uvedla, že plánovaný obchod byl posunut. Reportáž magazínu Caixin o CEFC upozorňuje, že ropný průmysl, do něhož chtěla skupina masivně investovat, je extrémně náročný na kapitál. Nezodpovězenou otázkou zůstává, kde chtěla CEFC získat peníze.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč