Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Via Chem Group bondy nevyplatil. Jak v kauze Key Investments dál?

Slovensko

  21:49

Postiženým investorům, zejména městským částem Praha 6 a Praha 10, se naskýtají tři varianty řešení – a všechny znamenají finanční riziko.

foto: © FOTO ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Co teď budeme dělat? Tuto otázku si kladou klienti zkrachovalého obchodníka s cennými papíry Key Investments, kteří 1. října nedostali výplatu dluhopisů firmy Via Chem Group za více než 300 milionů korun.

Největší starosti mají nepochybně politici městských částí Praha 6 a Praha 10, kterým Key Investments před několika lety nadělila nejvíce bondů Via Chem Group, podniku, který ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák.

Praze 6 a její stoprocentní dceřiné firmě SNEO dluží Via Chem Group celkem 187 milionů korun, Praze 10 „jen“ 94 milionů. Započítáme-li i nezaplacený sedmiprocentní úrok z bondů, dluh jen v případě Prahy 6 činí zhruba 200 milionů. Na svoje peníze čekají i další municipální klienti Key Investments, například město Sokolov (asi 28 milionů), ale i řada fyzických osob.

Uvěří klienti Ivo Halovi?

Právní zástupce Via Chem Group Ivo Hala poskytl deníku MF Dnes dopis z 25. září 2013, v němž Praze 6 oznamuje, že jeho klient nemá peníze na výplatu dluhopisů, ale ani úroků. Hala v dopise oslovuje všechny majitele bondů. Tvrdí, že Via Chem Group pracuje na zlepšení své situace. Ve skupině má údajně podniky, jejichž hodnota se zvyšuje. Firma podle Haly není schopna svá hodnotná aktiva nyní přeměnit na finanční prostředky a splatit ke stanovenému dni závazky „především z důvodu omezené kapacity akciových trhů v České republice“.

Via Chem Group podle Haly nabízí držitelům dluhopisů přijatelné řešení situace na základě závěrů renomovaného odborného poradce, který prý poskytne ujištění, že hodnota dluhopisů Via Chem Group není do budoucna ohrožena. Advokát Ivo Hala zároveň nabízí setkání držitelů dluhopisů s vedením společnosti Via Chem Group.

Otázka zní, jak klienti Key Investments na dopis zareagují. Uvěří Halovi a začnou s ním vážně jednat? Nebo dopis označí za pouhý trik a snahu vlastníků firmy Via Chem Group získat čas? Zmíněné radnice pražských městských částí nyní každopádně spřádají plány, jak dostat peníze zpět. Například radnice Prahy 6 na pátek 4. října svolala na toto téma mimořádné zasedání zastupitelstva.

Klienti Key Investments však nemají silnou pozici, navíc proti nim stojí mazaní finančníci, kterým pomáhají ještě mazanější právníci. Variant řešení je několik, jenže ani jedna nezaručuje vrácení původně investovaných peněz, o úrocích nemluvě.

Varianta 1: Insolvence

Držitelé neobchodovaných dluhopisů by mohli poslat Via Chem Group do insolvence, ale při takovém postupu by narazili na dva zásadní problémy.

Firma sice vlastní akcie (62 procent) fungující, byť loni ztrátové chemičky Spolchemie, ale ta má svůj majetek zcela zastavený proti úvěrům u bank, kterým dluží více než dvě miliardy korun. To znamená, že držitelé dluhopisů by z insolvence nedostali ani korunu. Navíc nelze vyloučit, že celé insolvenční řízení by probíhalo více méně pod kontrolou právníků protistrany.

Útok na struktury Key Investments prostřednictvím insolvenčního řízení na Via Chem Group ovšem zahrnuje pro politiky dotčených městských částí i další, mnohem větší riziko. Radnice se tomuto kroku budou bránit, protože jejich radní či politické strany mohli v minulosti přijmout od lidí spojených s Key Investments protiplnění za to, že této podvodné firmě svěřili stamilionové částky z finančního majetku městských částí. A pokud klíčové osoby kolem Key Investments zjistí, že se jejich bývalí obchodní partneři z ODS a z ČSSD postavili proti nim, mohly by opět otevřít dodnes utajovaný archiv klientů. Najdou v něm tajené miliony neposlušných politiků a nemilosrdně je předhodí médiím. Archiv Key Investments je silná zbraň, například bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) byl také klientem této firmy…

Varianta 2: Prodat za polovinu

Pro radnice je riziková i varianta, kdyby se našel záhadný zájemce, který by od nich chtěl prostřednictvím společnosti Cyrrus dluhopisy Via Chem Group koupit, samozřejmě s vysokým diskontem. Ačkoli si myslíme, že bez souhlasu radikalizované opozice by takový návrh těžko prošel, zkusme si představit, že ano. V tomto případě by sice radnice obdržely zhruba polovinu původně investovaných peněz, jenže to není cesta zcela bezpečná.

Kdyby se totiž Via Chem Group v budoucnosti dostala do insolvence, její správce by mohl zažalovat městské části Praha 6 a Praha 10, aby peníze, které za dluhopisy dostaly, z nějakého důvodu (například neplatnosti úpisu bondů) vrátily zpět do majetkové podstaty firmy.

Něco takového už se v kauze Key Investments stalo. Insolvenční správce Key Investments Jiří Švihla v srpnu 2013 u Městského soudu v Praze zažaloval Prahu 13, aby vrátila 106 milionů korun, které tato městská část za záhadných okolností dostala zpět v létě 2011 od Jana Pacovského, právníka Key Investments.

Varianta 3: Výměna starých bondů za nové

A nakonec se rýsuje třetí možnost řešení – vyplývá z informací z blogu novináře Miroslava Motejlka. Ten tento týden přinesl informaci, že finančník Petr Sisák připravuje další divoký projekt. „Jeho Via Chem Group startuje vydávání dluhopisů až do celkové výše 1,8 miliardy korun,“ uvedl. Podrobnosti o této transakci, která se má odehrát na Slovensku, nejsou veřejnosti známé, ale nejspíše se jedná o neveřejný úpis dluhopisů. Otázka však je, jak bude za dluhopisy zaplaceno.

Penězi těžko, protože není představitelné, že by se opět našli hejlové jako Praha 6 či Praha 10, kteří do dluhopisů Via Chem Group před několika lety prostřednictvím Key Investmements nalily stovky milionů v hotovosti. Za nové bondy firmy může být zaplaceno směnkou nebo pohledávkou nějaké společnosti, ale určitě ne reálnými penězi. A až se tyto dluhopisy upíší, Via Chem Group se může obrátit na Prahu 6 a Prahy 10, aby staré bondy, za které firma v termínu 1. října 2013 nezaplatila, radnice vyměnily na nově emitované.

Kdyby na to politici zmíněných městských částí náhodou přistoupili, peníze by sice nedostali zpět, avšak v bilancích radnic by byly zapsané nově vydané dluhopisy. Výměna starých bondů za nové by nic nevyřešila, současný problém by však byl oddálen zase o několik let, kdy budou nové dluhopisy maturovat.

Autor: