Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Viktor Orbán: Co se stalo s Evropskou unií? Kam zmizel evropský sen?

Maďarský premiér Viktor Orbán. foto: Reuters

Na konferenci Třicet let svobody v sobotu 19. června v Budapešti se maďarský premiér Viktor Orbán v projevu věnoval budoucnosti Evropské unie. A uvedl sedm tezí, jimiž jeho vláda hodlá přispět do panevropské diskuse o budoucnosti Evropy.
  8:39

Projev maďarského premiéra Viktora Orbána na konferenci Třicet let svobody v sobotu 19. června v Budapešti, v den maďarské svobody.

Dobrý den přeji! Srdečně zdravím pana předsedu Parlamentu, paní předsedkyní Máriu Schmidtovou. Srdečně zdravím přítomné členy sboru zahraničních zastupitelství akreditovaných do naší země, členů vlády, své staré přátele, vůbec srdečně zdravím všechny, kteří přišli.

Chtěl bych pokračovat tam, kde přestala paní předsedkyně, protože dnes je ten den, kdy se ozve Maďarsko poprvé v diskusi o budoucnosti Evropské unie, která začala v květnu. Přesně v tento den.

Nejdůležitější je přesný význam slov. Nemáme-li pořádek v našich slovech, nemáme pořádek ani ve svých myšlenkách.

Diskuse, která začala v květnu v Evropské unii, ani moje přednáška není o budoucnosti Evropy, nýbrž o budoucnosti Evropské unie. Součástí Evropy je také Norsko, Švýcarsko, Spojené království, celý Balkán, Ukrajina a určitě Bělorusko, jako i Rusko až po Ural, dále také turecký svět zasahuje do tohoto geografického prostoru, který nazýváme Evropou.

Evropa je kulturním výtvorem, fantastická, fascinující a neopakovatelná, až se člověku tají dech. Dědictví vzájemně se oplodňujících trojvrší, tří kopců, Akropole, Kapitole a Golgoty je neopakovatelné, jako vinný keř vyháněný z výhonku révy vštípené do sebe

Evropa je kulturním výtvorem, fantastická, fascinující a neopakovatelná, až se člověku tají dech. Dědictví vzájemně se oplodňujících trojvrší, tří kopců, Akropole, Kapitole a Golgoty je neopakovatelné, jako vinný keř vyháněný z výhonku révy vštípené do sebe. Víno se dělá na mnoha místech světa, také evropskou kulturu se pokouší zdomácnět na mnoha místech, ale nikdy nelze dosáhnout ty chutě, krásu té původní, ať se opijí i nespočetněkrát do němoty.

V životě Evropy se střídali lepší, a horší období, ale Evropa je věčná, a je jí také dnes, darmo se blyští lépe háby jiných. Jenomže dnes se nenalézáme na jednání umělecké akademie, kde vzájemným soupeřením chválíme velikost našeho kontinentu, ale na politické akci, a musíme rozmýšlet ne o Evropě, ale o budoucnosti Evropské unie.

Evropská unie je politickým výtvorem stvořeným člověkem a byla založena, aby chránila ekonomické a vojenské zájmy svých členů. Byla založena, aby poskytla odpověď na politický fakt, že po druhé světové válce obsadili jednu půlku Evropy Američané a druhou Rusové. Evropská unie byla založena, aby se neztratila naděje, že jednou o osudu Evropy budou moci rozhodovat zase Evropané.

Vážené dámy, vážení pánové!

Frankfurter Allgemeine Zeitung píše na základě průzkumu, že v červnu 2021 tvrdilo jenom 45 procent Němců, že může vyjádřit svobodně svůj názor, a 44 procent z nich mělo opačný názor. Podle respondentů si můžou raz dva popálit prsty, řeknou-li o islámu, nebo o vlastenectví to, co si myslí.

Václav Klaus, který je dnes nejdále svítícím duchem Evropy z dřívějších politických lídrů, říká, že člověk, rodina, a národ jsou najednou pod útokem ohrožujícím budoucnost Evropy. Paní Barleyová, místopředsedkyně Evropské parlamentu mluví o tom, že Maďarsko a Polsko je třeba vyhladovět. Jeden z místopředsedů Evropské komise mluví o jedné členské zemi Evropské unie, zrovna o nás, že jsme nemocná demokracie. Co se stalo s naší Evropskou unií?

Vážené dámy, vážení pánové!

Evropská unie poskytovala v roce 2008 25 procent z celosvětového HDP, z celkového produktu světa, v roce 2019 už jenom 18 procent. Evropská unie poskytovala v roce 2008 22 procent celkové průmyslové přidané hodnoty světa, v roce 2019 už jenom 15 procent. Mezi 50 největšími firmy světa bylo v roce 2001 ještě 14 evropských, dnes už jenom sedm. Mezi deseti největšími finančními centry světa se dnes už nenalézá ani jedna evropská lokalita.

Během uplynulých 30 let zvýšily USA své vojenské výdaje o 30 procent, Čína devítinásobně, to znamená o 900 procent. Evropská unie se nalézá tam, kde byla před 30 lety. Mezi deseti zeměmi s nejvyššími vojenskými výdaji nalezneme dnes už jen dvě země z Evropské unie.

Evropská unie podávala před 30 lety sedmkrát tolik patentů jako Čína, dnes Čína podává čtrnáctkrát tolik co Evropská unie. Na světě bylo založeno během uplynulých 25 let 20 firem, jejichž hodnota dnes přesahuje 100 miliard dolarů – devět amerických, osm čínských, evropská mezi nimi nebyla. Co se stalo s naší Evropskou unií?

Během uplynulých 30 let zvýšily USA své vojenské výdaje o 30 procent, Čína devítinásobně, to znamená o 900 procent. Evropská unie se nalézá tam, kde byla před 30 lety. Mezi deseti zeměmi s nejvyššími vojenskými výdaji nalezneme dnes už jen dvě země z Evropské unie. Co se stalo s naší Evropskou unií?

Vážené dámy, vážení pánové!

Čtvrtina občanů Evropské unie si myslí, že budoucí generace bude žít lépe než ta dnešní. Sedmapadesát procent Francouzů, 53 procent Belgičanů a 44 procent Němců si myslí, že budoucí francouzské, belgické a německé generace budou žít hůř než dnešní. Kam se poděl evropský sen? Co se stalo s naší Evropskou unií?

Čtvrtina občanů Evropské unie si myslí, že budoucí generace bude žít lépe než ta dnešní. Sedmapadesát procent Francouzů, 53 procent Belgičanů a 44 procent Němců si myslí, že budoucí francouzské, belgické a německé generace budou žít hůř než dnešní.

Podle studie Institutu Bertelsmann z roku 2016 jednotný vnitřní trh přináší členským státům nadměrné příjmy. Je pravdou, že ne v rovném poměru. To představuje pro Němce 1046, pro Francouze 1074, pro Maďary 408 a pro Poláky 382 eur dodatečných příjmů na osobu, což znamená, že místo konvergence pozorujeme divergenci.

Na základě analýzy také německého institutu CEP z roku 2017 zavedením eura získaly výhradně Německo a Nizozemsko, všechny ostatní země eurozóny mají velké ztráty. Co se stalo s naší Evropskou unií?

Vážené dámy, vážení pánové!

Dnes je den maďarské svobody. Třicet let svobodně. Je tomu 30 let, co jsme vyhráli studenou válku. Prezident Reagan přehodil výhybky a spustil rozhodující útok studené války. Polská Solidarita pomocí odvahy, která se jí dostala od polského papeže, dokázala, že jediný nástroj, který ještě drží pohromadě socialistický tábor, armáda a násilí, Sověti už nemají sílu nasadit. Rok 1956 je minulostí.

Víme, že svoboda se nenastolila, ale že jsme si ji vydobyli. Komunismus se nezhroutil, ale porazili jsme jej. Berlínská zeď se nezbourala, ale zbourali jsme ji. Sověti neodešli, ale vytlačili jsme je. Šikovně, bez ztráty krve, odvážně a chytrým způsobem porazili, zbourali, vytlačili, a vydobyli si svobodu.

A po uplynutí sedmi let my, středoevropské národy, s odvahou získanou od Poláků jsme se postavili vedle Polska a vyhráli poslední bitvu studené války v letech 1989 až 1990. My jsme tam byli. Víme, že svoboda se nenastolila, ale že jsme si ji vydobyli. Komunismus se nezhroutil, ale porazili jsme jej. Berlínská zeď se nezbourala, ale zbourali jsme ji. Sověti neodešli, ale vytlačili jsme je. Šikovně, bez ztráty krve, odvážně a chytrým způsobem porazili, zbourali, vytlačili, a vydobyli si svobodu.

Dnes jsme stejní, jako jsme byli: dodnes poslední bojovníci za svobodu Evropy. Historie Evropy se nezměnila, ale zato my jsme ji změnili. Víme, že teď, když je Evropská unie je v potížích, nezlepší se, nepromění se, a nepostaví se na správnou cestu sama od sebe. My ji musíme opravit, proměnit a vrátit na správnou, tehdy úspěšnou cestu.

Vážené dámy, vážení pánové!

Evropská unie dnes potřebuje přesně takové bojovníky za svobodu, jako jsme my.

Vážená konference!

Dnes formulujeme teze. Teze, kterými maďarská vláda přispívá k celoevropské diskusi o budoucnosti Evropské unie, po čem doufám bude následovat podobné stanovisko maďarského Parlamentu.

Naše první teze je, že směřujeme k Evropské unii s charakterem říše. Namísto Evropy národů se buduje v Bruselu evropský superstát, k němuž nikdo neposkytl oprávnění.

Naše první teze je, že směřujeme k Evropské unii s charakterem říše. Namísto Evropy národů se buduje v Bruselu evropský superstát, k němuž nikdo neposkytl oprávnění. Evropský démos neexistuje, existují jenom národy. Bez démosu ale nelze budovat demokracii, proto budování bruselské říše vede nutně k deficitu demokracie.

To, co bychom chtěli, je něco úplně jiného. Chceme demokracii, jejíž základy tvoří evropské národy. Nebojme se vyslovit: my, demokraté stojící na národních základech, čelíme budovatelům říše, kteří jsou v podstatě také nepříteli demokracie.

Naše druhá teze je, že Brusel dnes řídí ti, kteří se dívají na integraci nikoli jako na nástroj, ale jako na cíl, samoúčel. Proto chtějí přepsat všechny národní zájmy a naše tradiční hodnoty. Legislativa a instituty EU nebrání tomuto úsilí, ale pomáhají mu.

Naše druhá teze je, že Brusel dnes řídí ti, kteří se dívají na integraci nikoli jako na nástroj, ale jako na cíl, samoúčel. Proto chtějí přepsat všechny národní zájmy a naše tradiční hodnoty.

Proto naši političtí oponenti usilují o oslabení přirozených komunit tvořících základ evropské kultury. Na mušce je národ, regióny, křesťanské a židovské církve, rodiny. Proto říká maďarská vláda, že ze Základní smlouvy EU je třeba výraz „ever closer union“ vymazat při první příležitosti.

Naše třetí teze je, že Brusel outsourcoval značnou část své moci, a přihrál jí sítím organizovaným a řízeným mimo Evropy, především sítím Sorose, i zájmům amerických demokratů v jejich pozadí. To se děje následujícím způsobem. Jako první krok posunuly Evropskou komisi z politicky nestranné pozice „strážce smluv, a vytvořili z ní politický sbor.

To nezačalo v tajnosti, ale veřejným oznámením předsedy Junckera. Proto nepodporovali Maďaři a Britové zvolení pana Junckera předsedou Evropské komise, a koneckonců to vyústilo také do brexitu. Druhým krokem je, že komise přetransformovaná na politický sbor se rozhodla vypracovat o členských státech EU správu o právním státu. Tyto zprávy o členských státech se ale nepřipravují na základě názoru, dokumentů členských států, anebo na základě faktů.

Naše třetí teze je, že Brusel outsourcoval značnou část své moci, a přihrál jí sítím organizovaným a řízeným mimo Evropy, především sítím Sorose, i zájmům amerických demokratů v jejich pozadí

Tato práce se outsourcuje k NGO, pseudoorganizacím občanské společnosti, které působí v členských státech a jsou ve skutečnosti politické organizace patřící na celém kontinentu takřka bez výjimky k síti George Sorose, což nijak nepopírají. Třetí krok: demokraticky zvolené vlády členských států jsou hodnocené na základě jimi poskytovaných údajů a názorů, a chtějí také potrestat ty, kdo se jim nelíbí. To je zneužití moci, té moci, kterou odevzdali členské státy komisi.

Naše čtvrtá teze je, že bez společného ekonomického úspěchu se Evropská unie rozpadne. Myšlenka EU se totiž zakládá na jednoduchém předpokladu, že členské státy mohou dosáhnout společně větší ekonomický úspěch než každý zvlášť. Pokud se však ukáže, že zvlášť máme, anebo můžeme mít větší ekonomický úspěch, pak Evropská unie skončila.

Naše čtvrtá teze je, že bez společného ekonomického úspěchu se Evropská unie rozpadne

Proto my, zastánci Evropské unie, můžeme podporovat jenom politiku, která se zaměřuje výhradně na společný ekonomický úspěch. Brusel namísto toho bojuje sám se sebou, s vlastními členskými sáty – poučuje, vyhrožuje, donucuje, anebo dokonce trestá, čili zneužívá svou moc, čímž demontuje sám sebe.

Naše pátá teze je, že příští desetiletí bude obdobím nebezpečných výzev – stěhovaní národů, migrace, epidemie a pandemie

Naše pátá teze je, že příští desetiletí bude obdobím nebezpečných výzev – stěhovaní národů, migrace, epidemie a pandemie. V tomto nebezpečném období musíme vytvořit bezpečnost, a být úspěšnými ve světové ekonomice. Předpokladem úspěchu je náprava evropské demokracie. V zájmu ochrany národní a ústavní identity členských států je proto třeba vytvořit zapojením ústavních soudů členských států novou instituci.

Naše šestá teze je, že Evropský parlament se z aspektu evropské demokracie dostal do slepé uličky

Naše šestá teze je, že Evropský parlament se z aspektu evropské demokracie dostal do slepé uličky. Zastupuje jen vlastní stranické, ideologické a institucionální zájmy. Nepřidává, ale ubírá ze síly Evropské unie. Proto je třeba značně zvýšit role národních Parlamentů, do Evropského parlamentu bychom měli posílat poslance národních zákonodárných sborů – podle vzoru parlamentní plenární schůze Rady Evropy.

Národním Parlamentům je třeba kromě toho poskytnout právo, aby mohly zastavit legislativní proces unie, když zjistí, že porušuje národní pravomoci, čili je třeba zavést „červené karty“.

Naše sedmá teze, ceterum censeo, je, že Srbsko musí být přijato

Naše sedmá teze, ceterum censeo, je, že Srbsko musí být přijato. Na členství Srbska má větší zájem EU než Srbové. Tento fakt je třeba si uvědomit, proto je třeba je přijmout.

Vážené dámy, vážení pánové!

Historie teď nabízí možnost na podnosu. Začala se tato debata, konečně můžeme mluvit otevřeně o problémech, o všem, co vadí nám a občanům členských států. Pódium bylo již vytesáno pro nás – doufám, že jde o to, co vidím – už potřebujeme pouze patřičnou intelektuální odvahu, a můžeme ji použít pro vlastní cíle.

Před 30 lety jsme si mysleli, že Evropa je naše budoucnost, dnes vidíme, že my jsme budoucnost Evropy. Mějme odvahu být demokraty a bojovníky za svobodu také v Bruselu, protože jenom z toho se může zrodit nová evropská renesance.

Dostali jsme příležitost, abychom zastavili proces, aby se z Evropské unie stal Sovětský svaz, a z Bruselu Moskva. Víme, jaké nebezpečenství nám hrozí, protože žijeme svobodně jenom 30 let. Byli jsme vždy bojovníky za svobodu Evropy. My jsme si vybojovali svobodu, přičemž naši západní přátelé ji zdědili. Jaký to rozdíl!

Mějme dostatek duševní a politické odvahy, abychom uznali, že časy se změnily. Před 30 lety jsme si mysleli, že Evropa je naše budoucnost, dnes vidíme, že my jsme budoucnost Evropy. Mějme odvahu být demokraty a bojovníky za svobodu také v Bruselu, protože jenom z toho se může zrodit nová evropská renesance.

Bůh nad námi všemi, Maďarsko nade všechno! Maďarsko, do toho, Maďaři, do toho!

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!