Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda podle očekávání pokus o svržení ustála

  10:30
Opozice v pátek 23. listopadu nesehnala dost hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO). Sněmovní diskuse trvala sedm hodin a z hlediska podobných pokusů patřila ke kratším. K pocitu zmaru přispělo, že bylo od počátku jasné, jak dopadne. Obě strany sporu o to, má-li Babiš zůstat, paradoxně argumentovaly ohledy na rodinu.

Andrej Babiš na hlasování o nedůvěře vládě v Poslanecké sněmovně. foto:  Michal Šula, MAFRA

Debata o nedůvěře vládě připomínala české pojetí slevové akce černý pátek. Obojí trvalo týden a pátek 23. listopadu byl jen formálním vyvrcholením, který se v ničem podstatném nelišil. Vláda podle očekávání pokus o svržení ustála a na diskutujících poslancích ze všech táborů byla znát únava z opakovaného probírání kauzy Čapí hnízdo. I tak trvala v pátek 23. listopadu sněmovní diskuse sedm hodin. Z hlediska historie podobných pokusů ale patřila k těm kratším.

K celkovému pocitu zmaru přispělo, že bylo od počátku jasné, jak dopadne. Devět solitérů z provládních stran, které by se k „sestřelu“ vlády připojily, opozice nesehnala. „Za této situace nemám důvod odstupovat. Musíte mě buď odvolat, nebo nás zkuste porazit ve svobodných demokratických volbách. A potom to bude jasné. Takže jinak než na základě většiny naší společnosti, našich občanů, se mě prostě nezbavíte,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

Neexistence jednoznačné linie

Zmíněnou situací měl na mysli aféru, kterou spustila skrytě pořízená nahrávka Seznamu. Premiérův syn Andrej uvedl, že se musel pod dohledem ruského ošetřovatele nedobrovolně odebrat na anektovaný Krym, protože jeho otec chtěl, aby zmizel kvůli Čapímu hnízdu. Otec i syn jsou v této věci obvinění. Babiš zopakoval, že celý příběh je vymyšlená mediální kauza, jež má shodit vládu, respektive odstavit ho od politické kariéry. V momentě zveřejnění vyvolala reportáž poměrně jednoznačné emoce, které se ale postupně relativizovaly.

Jednoznačná linie, proč opozice usiluje o vyslovení nedůvěry, neexistovala – důvody, jak je opoziční poslanci popisovali, se lišily. Lidovci zdůrazňovali, že nejde o osobu Babiše, někteří občanští demokraté naopak mluvili výslovně o něm,

Ústřední postavou politické krize byl syn, který podle premiéra trpí schizofrenií, takže se začalo zdát problematické spoléhat na jeho slova o únosu. Posléze se přidala i přemrštěná reakce některých demonstrantů, když 17. listopadu vyhodili do koše květiny, které k památníku na Národní třídě položili Babiš a Tomio Okamura z SPD. Jednoznačná linie, proč opozice usiluje o vyslovení nedůvěry, proto v pátek 23. listopadu už neexistovala – důvody, jak je opoziční poslanci popisovali, se lišily. Lidovci zdůrazňovali, že nejde o osobu Babiše, někteří občanští demokraté naopak mluvili výslovně o něm.

Piráti probírali kvality vlády jako takové. Podle předsedy ODS Petra Fialy byl pátek 23. listopadu o tom, jestli země setrvá v neudržitelné situaci, kdy osobní problémy premiéra překrývají každou jinou agendu. „Pokud zůstane předseda vlády ve funkci, v žádné chvíli nebudeme vědět, kdo k nám mluví. Zda jde o vystupování a jednání obviněného, který chce minimalizovat pravděpodobnost odsouzení, což je oprávněný zájem každého obviněného, ale už to není legitimní jednání premiéra, nebo jde o jednání otce, který chrání své obviněné děti, což je zase přirozené jednání každého otce,“ řekl Fiala.

Ostřelování ČSSD

Obě strany sporu o to, zda má Babiš zůstat, paradoxně argumentovaly stejně – ohledy na rodinu. Podle opozice tyto ohledy nebere premiér, protože upřednostňuje funkci před klidem pro své blízké. Podle Babiše tohoto zřetele nedbá opozice, protože jí není žinantní propírat stav jeho dětí. „Je mi velmi líto, že situace je takto vyhrocená vůči rodině předsedy vlády. Je to velmi nepříjemné, ale principem přece je, že celou rodinu do toho zatáhl on sám. Já se divím, že je dál ochoten obětovat i ten klid v rodině. Vždyť tu situaci prohlubuje, vždyť ji částečně i sám způsobuje,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Kromě premiéra zažili ostřelování i koaliční sociální demokraté. Ti se rozhodli svými hlasy nepřispět ke konci vlády – především proto, že SPD se hlásila o místo ČSSD a prezident avizoval, že stejně znovu a znovu jmenuje premiérem Babiše. Šlo jen o to, zda vláda bude s ČSSD, nebo bez ní.

Jména svých potomků uvedl Babiš do příběhu poprvé v proslovu ke sněmovně v březnu 2016, kdy poprvé ozřejmoval, komu patřila Farma Čapí hnízdo, jež získala vyšetřovanou 50milionovou dotaci. Tehdy řekl, že v době žádosti o evropskou subvenci náležela firma synovi a dceři z prvního manželství, dále jeho nynější choti a jejímu bratrovi. Kromě premiéra zažili ostřelování v pátek 23. listopadu i koaliční sociální demokraté. Ti se rozhodli svými hlasy nepřispět ke konci vlády – především proto, že SPD se hlásila o místo ČSSD a prezident avizoval, že stejně znovu a znovu jmenuje premiérem Babiše.

Šlo jen o to, zda vláda bude s ČSSD, nebo bez ní. Navíc sestavení koalice bez nějaké účasti hnutí ANO vzhledem k početnosti sněmovních klubů není možné a hnutí jasně deklarovalo, že svého nominanta na předsedu vlády měnit nehodlá. ČSSD ale nehlasovala ani pro vládu, aby dala symbolicky najevo, že jí kauzy kolem premiéra nevyhovují.

„Vzhledem k tomu, že opozice nemá vizi, jak dál, tak ten dnešek je do jisté míry divadlo. Už jsem řekl, že slovenský model, kdy se do čela vlády na stejném půdorysu postavil někdo jiný, by sejmul z vlády zátěž,“ vysvětlil pozici ČSSD její předseda Jan Hamáček. Pro takový vývoj ale není konstelace; podle Babiše se dokonce žádná vládní krize neodehrála.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!