Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda si rozpočtem opět koleduje o drsný náraz

  7:20

Ministerstvo financí v nové prognóze vývoje ekonomiky nevylučuje recesi. Jenomže k čemu to je, kdy se na ni současně nepřipravuje?

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ČTKČeská pozice

Shodou okolností ten samý den, kdy Řecko zaskočilo svět vyhlášením referenda o přijetí zahraniční pomoci, jsem byl v Bratislavě. Slovenská média byla zděšena a ptala se: „Co by to znamenalo, kdyby Řekové v referendu pomoc odmítli?“ A ještě zděšeněji se zatvářili nad mou odpovědí: „Nic – to přece není podstatné.“

Opravdu to není podstatné. Irsko v referendu o Lisabonské smlouvě také řeklo: „Ne“. A Evropa mu dala novou šanci. Irové se „polepšili“ a opravili na „Ano“. Netrvalo dlouho – a měli jsme tu znovu totéž v bledě modrém v Řecku: Už druhý den Řekové otočili. Žádné referendum nevyhlásí. Pochopili snad, že je to zbytečné?

Některé věci jsou prostě už předem rozhodnuty – nejsou tudíž tak důležité, jak se na první pohled zdá. To jen média krouží po povrchu a kladou si zbytečné otázky, na něž je předem nadiktována „politicky korektní“ odpověď. A zrovínka tak to je i s českým státním rozpočtem. Anebo s predikcí hospodářského růstu.

Na každý pád pesimismus

Domácí média propadala hrůze: Ministerstvo financí (MF) prohlásilo, že čeká příští rok skoro třikrát pomalejší růst, než očekávalo ještě v létě. Jako by to nebylo tak trochu jedno, jaká ona predikce vlastně je. (Vážně, nedělám si legraci.) Důležité totiž je, aby stát nehospodařil hůř, než si naplánoval – to proto se predikce dělá.

Predikce se dělá proto, aby stát nehospodařil hůř, než si naplánovalA pokud jde státu o to, aby byl dobrý hospodář (o co jiného by mu mělo jít?), měl by vždy vycházet z pesimistického scénáře. Takže v případě, že predikce nevyjde a realita bude lepší, najde v pokladně nečekaně víc peněz. A pokud bude realita opravdu tvrdá, najde tam to, co si naplánoval. Nehrozí nepříjemné překvapení.

Prý dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Mně se ale zdá, že ČR do stejné řeky vstupuje. V říjnu 2008 si tehdejší premiér Mirek Topolánek pozval na konzultaci pár ekonomů (mezi nimi i mě). Zajímal ho ekonomický výhled. Tehdy jsme byli ve srovnání se státem pesimističtí; čekali jsme, že ekonomika zpomalí. (Realita přitom byla ještě mnohem horší.)

Nicméně stát náš varovný názor ignoroval a v rozpočtu počítal s rychlým růstem. A byl z toho průšvih. Už počátkem roku 2009 státu chyběly peníze. Ekonomům sice prognózy tak docela nevyšly, byly proti realitě ještě optimistické, avšak pořád byly nesrovnatelně lepší než očekávání státu. Kdyby se jich vláda držela, vyšlo by nás to mnohem levněji.

Smršť už se na nás žene

A nyní se situace opakuje. Už v létě se zachraňovalo Řecko, Spojeným státům americkým se zhoršil rating a akcie prudce klesaly. Mohl se snad někdo domnívat, že ekonomika v roce 2012 poroste rychleji než letos? Nikoli, žene se na nás smršť.

S růstem ekonomiky v roce 2012 o procento mělo MF počítat už v létě. Nyní by mělo být pesimističtější.Už 17. srpna jsem napsal článek Ekonomika ztrácí dech. Nezačíná takto krize?, kde jsem varoval, že očekávání MF o 2,5procentním růstu je nereálné. Teprve až o dva a půl měsíce později úřad svou prognózu změnil. Místo 2,5 procenta v roce 2012 nyní čeká jen jedno procento. Zdá se to jako dramatická změna? Kdepak. S růstem o procento mělo MF počítat už v létě. Nyní by mělo být ještě pesimističtější.

Několik varování:

  1. Predikce ministerstva financí stále očekává růžovější vývoj v zahraničí, než jaký ve skutečnosti bude. Například pro Německo počítá s růstem kolem 1,2 procenta. Nicméně samy německé ekonomické instituty už počítají jen s 0,8 procenta. A to přitom v poslední době stále rosteme pomaleji než Německo. Už jen touto triviální optikou by tedy Česká republika neměla růst dokonce ani o 0,8 procenta. A kde je pak nějaká rezerva pro dobrého hospodáře?
  2. Nezaměstnanost by měla v příštím roce podle MF poklesnout. Jenomže jestli ekonomika zpomalí, nezaměstnanost spíš vzroste. To by znamenalo i nižší objem vyplácených mezd a platů. Ale ministerstvo počítá s úplným opakem!
  3. Výhled inflace. Pokud ekonomika neporoste ani o procento, které očekává ministerstvo, státní pokladně bude chybět víc než 20 miliard korun. Pokud bude chtít stát naplnit sliby o „dobrém“ hospodaření, bude muset peníze narychlo sehnat. Jak to půjde nejrychleji? Zvýšením DPH. (Jasně, že to je pro ekonomiku další podpásová rána, ale to přeci stát nezajímá.) Nechtěla snad vláda 19procentní sazbu už dávno? Nejdříve to mělo být kvůli důchodové reformě – to jí veřejnost nespolkla. Tak se téhož docílí kvůli krizi. Důvod se vždy najde. Pokud se ale zvýší DPH, znamená to růst cen. Jinými slovy, inflace bude vyšší, než MF očekává.

Je podivuhodné, proč MF čeká, že koruna bude dlouhodobě posilovat, když bude ekonomika strádatTakže tu máme už řadu varování, že predikce nemusí vyjít. A to jsme ještě nemluvili o vývoji koruny. Považte sami: například pro 4. čtvrtletí 2011 počítá MF s průměrným kurzem 24,30 koruny za euro. Dnes máme už více než třetinu kvartálu za sebou a průměr za něj zatím činí 24,88 koruny. Aby se tedy očekávaný vývoj naplnil, musela by koruna v příštích dnech dramaticky posílit. Což se vzhledem k vývoji ve světě stane hodně těžko.

Vlastně je vůbec podivuhodné, proč MF čeká, že koruna bude dlouhodobě posilovat, když bude ekonomika strádat. Spíš k pobavení je potom fakt, že v roce 2014 čeká průměrný kurz 22,90 koruny za euro – a přitom vzhledem k tomu, co se děje v eurozóně, tu v roce 2014 euro možná ani nebude. Nezapomínejme, že 74 procent Němců už nechce půjčovat Řecku a 51 procent jich žádá návrat k marce…

Až zahřmí...

MF ve své predikci správně poukazuje na rizika a dokonce nevylučuje recesi. Jenomže k čemu to je, když se na ni současně nepřipravuje a čeká, až zahřmí?

Podle premiéra Petra Nečase vláda prý v reakci na novou predikci připraví v příštím roce několik variant úprav rozpočtu. Ke které z nich se nakonec přikloní, rozhodne až v lednu. To je asi jako kdybychom řekli, že nevíme, co je za zatáčkou, a proto je zbytečné brzdit předem – zda použít brzdy, se rozhodneme až při nárazu do kamionu.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat