Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vladimír Sitta: Mé trestní stíhání iniciovali Rittigovi lidé

  9:38
V roce 2011 vynesl podnikatel Vladimír Sitta policii dokumenty, kterými chtěl poukázat na problematické zakázky v dopravním podniku. Právě tehdy vznikla jízdenková kauza. V rozhovoru říká: Vrchní soud v Praze pravomocně konstatoval, že jsem žádnou škodu firmě Neograph nezpůsobil.

Podnikatel Vladimír Sitta. foto:  Petr Topič, MAFRA

Český stát obchoduje s firmou, která je historicky dávaná do souvislosti s politickým podnikatelem Ivem Rittigem. Státní tiskárně cenin (STC), která je firmou spadající pod ministerstvo financí, dodává ceninové papíry na výrobu alkoholových a cigaretových kolků společnost SPM – Security Paper Mill (dříve Neograph).

Tiskárnu ovládá podnikatel a finančník Michael Broda, jehož jméno zaznělo v policejních odposleších zachycujících debatu mezi Rittigem a jemu blízkým právníkem Davidem Michalem v pražském hotelu Ventana. STC zakázku na dodávku ceninového papíru zadávala podobně jako pražský dopravní podnik své jízdenky – tedy bez výběrového řízení. Právě kvůli této zakázce přitom Rittig a spol. čelí trestnímu stíhání.

Státní tiskárna cenin zakázku na dodávku ceninového papíru zadávala podobně jako pražský dopravní podnik své jízdenky – tedy bez výběrového řízení

Detektivové a žalobci se v jízdenkové kauze domnívají, že dopravnímu podniku vznikla zakázkou škoda 63 milionů korun. Část peněz totiž putovala do karibské společnosti Cokeville Assets, která si odměnu vysloužila za nápad, že jízdenky budou dodávány jako cenina – té se kvůli utajovaným informacím netýká veřejná soutěž.

Na zakázku SPM pro státní podnik upozornil v rozhovoru Vladimír Sitta, jehož rodině patřila polovina firmy Neograph (starý název pro dnešní SPM). „Pokud se nic nezměnilo, tak tato papírna ovládaná rittigovci – jak prokázal i soud – dále dodává papír, včetně znalostí utajovaných prvků, na alkoholové a cigaretové kolky, doklady a podobně Státní tiskárně cenin,“ řekl Sitta mladší.

Jeho rodina o 50procentní podíl v Neographu přišla na konci roku 2013, kdy za právní asistence Rittigovi blízké advokátní kanceláře MSB Legal papírnu ovládl Broda a jeho manažeři. Sitta mladší se svým otcem a právníkem byli tehdy obviněni za údajné tunelování papírny, loni v září je pak soud nepravomocně odsoudil za zneužití informace a postavení v obchodním vztahu.

Soudce Alexander Sotolář však ve svém zdůvodnění rozsudku konstatoval, že kriminalizace rodiny Sittových mohla být pomstou, že Sitta mladší na konci roku 2011 veřejně vystoupil proti Rittigovi a jízdenkové zakázce. „S ohledem na to, co zaznělo v odposleších, mohlo jít o jakousi formu odplaty za zveřejnění vyvádění finančních prostředků z Dopravního podniku hlavního města Prahy,“ sdělil soudce.

Sitta mladší se svým otcem a právníkem byli na konci roku 2013 obviněni za údajné tunelování papírny, loni v září je pak soud nepravomocně odsoudil za zneužití informace a postavení v obchodním vztahu

Security Paper Mill v letech 2014 a 2015 dodala státní tiskárně podle její mluvčí Lenky Šustrové ceninový papír pro alkoholové a cigaretové kolky za 21,2 milionu korun. Dodejme, že částka peněz za dodávky papíru od SPM se postupně snižuje: v roce 2011 šlo o 17 milionů, o rok později o 12 a v roce 2013 státní tiskárna poslala do Neographu necelých 11 milionů korun.

Ministr financí Andrej Babiš, pod jehož ministerstvo tiskárna cenin spadá, uvedl, že zakázky nechá prověřit. „Je to zvláštní. Musím se zeptat v tiskárně cenin, nechám věc zkontrolovat,“ řekl šéf hnutí ANO. „Naše vztahy jsou takové, že ti pánové (míněni Ivo Rittig a David Michal – pozn. red.) jsou obchodní partneři pana Janků a já jsem je za ně vždy považoval. Potom co jsem odkoupil podíl pana Janků, skončili právníci MSB Legal i jako náš právní zástupce,“ napsal LN Broda.

O tom, že pro Rittiga a spol. není Broda cizí figurou, svědčí policejní odposlechy, které zazněly veřejně v srpnu u městského soudu v případu Sittových. Detektivové nastražili prostorové odposlechy v hotelu Ventana v centru Prahy poblíž Prašné brány, kde se Rittig scházel se svými věrnými.

V březnu 2012 tam mikrofony zaznamenaly hlasy Rittiga či jeho advokátů z kanceláře MSB Legal. Z konverzace mezi Rittigem a Michalem vyplynulo, že cílem bylo dosadit do vedení Neographu Brodu, který měl nahradit dosavadního spolumajitele Janků. „To je magor, absolutní debil,“ uvedl Michal na adresu Janků a dodal: „... já si myslím, že Broda fakt maká, jak může.“

Detektivové nastražili prostorové odposlechy v hotelu Ventana v centru Prahy poblíž Prašné brány, kde se Rittig scházel se svými věrnými

V další pasáži zaznělo, aby dosluhující šéf Janků seznámil Brodu s tehdejším ředitelem Státní tiskárny cenin Richardem Bulíčkem. „Jediné, co bych potřeboval, aby Janků vzal Brodu za Bulíčkem a řekl mu, že to je manažer Neographu, který má na starosti běžné věci,“ pronesl Michal. Broda LN sdělil, že žádná schůzka nebyla.

Broda společnost SPM – Security Paper Mill ovládá z 92 procent skrze investorskou skupinu Delta Capital. „Všechny akcie máme dnes na jméno, abychom měli průhlednou akcionářskou strukturu, protože to od nás vyžaduje ČNB a zároveň NBÚ kvůli přístupu k utajovaným informacím,“ dodal Broda.

Zajímavé je, že člověkem zodpovědným za strategii projektů a mezinárodní development je zde expremiér Petr Nečas. Nemusí jít o náhodu, že někdejší předseda vlády skončil právě ve skupině Delta Capital. Když v roce 2012 policie začala odposlouchávat lobbisty Rittiga, Romana Janouška či Tomáše Hrdličku, netušila, že se ve sledování těchto vlivných podnikatelů postupně dostane až k ředitelce Nečasova kabinetu a premiérově milence Janě Nagyové, dnes Nečasové.

Vladimír Sitta v rozhovoru mimo jé říká: „Pokud někdo někde krade a pak se rozhádá s ostatními ve skupině a jde o jejich činnosti nakonec informovat policii, nese si riziko, že se do toho namočí s ostatními. Můj případ je ale jiný. Byl bych nesvéprávný blázen, kdybych zároveň chodil za policisty a informoval je o podivném dění ve firmě a současně začal tuto firmu pár měsíců nato stejným způsobem vykrádat, a činil tak po dlouhé dva roky transparentním způsobem.“

LIDOVÉ NOVINY: V polovině září jste byl nepravomocně odsouzen k roční podmínce. Jak se zpětně díváte na celý proces?

K mému překvapení se dozorová státní zástupkyně Dagmar Máchová účastnila jen začátku líčení, dokonce si nevyslechla ani moji úvodní řeč a nechala se nahradit zastupujícím státním zástupcem. Přišlo mi to nekorektní.

SITTA: Absolvoval jsem osobně celé líčení, které mělo snad více než 20 dnů v průběhu loňského léta. K mému překvapení se dozorová státní zástupkyně Dagmar Máchová účastnila jen začátku líčení, dokonce si nevyslechla ani moji úvodní řeč a nechala se nahradit zastupujícím státním zástupcem. Přišlo mi to nekorektní, protože svým názorem na věc a obviněním mé osoby změnila osud mé rodiny. Tudíž jsem měl za to, že u soudu si celou věc vzájemně vyjasníme.

LIDOVÉ NOVINY: V čem tedy spočívá vaše vina?

SITTA: Podstata je v tom, že jsem měl společnosti Neograph způsobit nějakou újmu, když jsem na základě platné smlouvy, nezastřeným způsobem a na žádost svého šéfa pana Janků zajistil pro Neograph nové obchodní případy k prokazatelnému prospěchu firmy.

Dle názoru prvoinstančního soudu jsem však společnosti Neograph způsobil újmu, neboť jsem neměl nárok na odměnu za zprostředkování kontraktů. Rozumím tomu tak, že jsem buď neměl zajišťovat nic, nebo to činit bezplatně, na své náklady a ve svém volném čase.

LIDOVÉ NOVINY: Co jste tedy firmě Neograph způsobil?

Firmě Neograph jsem způsobil profit ze zakázek, které by si buď sama nikdy nezajistila, anebo by si je zajistila ve vyšších cenách, což prokazují i původní autentické cenové nabídky

SITTA: Profit. Profit ze zakázek, které by si buď sama nikdy nezajistila, anebo by si je zajistila ve vyšších cenách, což prokazují i původní autentické cenové nabídky. Půl roku poté, co jsem sám ze své vůle začal spolupracovat s protikorupční policií v roce 2009 a pomáhat s rozkrytím skupiny, která měla tunelovat dopravní podnik, jsem měl dle státní zástupkyně Dagmar Máchové sám začít tunelovat vlastní firmu, ale nezastřeným způsobem, na žádost svého šéfa pana Janků, se schválením účetní a auditorky Neographu. Když na konci roku 2011 Rittigovi obchodní partneři a přátelé tento příběh proti mně tvořili, nevěděli, že již dva roky spolupracuji s protikorupční policií.

LIDOVÉ NOVINY: V kauze Oleo Chemical, v níž též uvízl Rittig, se někteří obvinění hájí, že je nesmysl, aby tunelovali vlastní firmu...

SITTA: Odpovím tak, že kdyby Neograph nebyla papírna a pěstovala například žampiony, tak by Neograph dodával předražené žampiony závodní jídelně dopravního podniku. Obchodní partneři historicky napojení na Ivo Rittiga účelově hledají státní podnik ovládaný spřátelenými osobami.

Pro Neograph zakázka na jízdenky představovala necelá dvě procenta roční výrobní kapacity, navíc v době, kdy se 80 procent produkce exportovalo. To znamená, že Neograph tu zakázku nepotřeboval.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste z dodávky jízdenek neprofitoval?

Kdyby Neograph nebyla papírna a pěstovala například žampiony, tak by Neograph dodával předražené žampiony závodní jídelně dopravního podniku

SITTA: Neograph podepsal kontrakt s dopravním podnikem v lednu 2008, ale téměř rok se nic nedělo, protože podnik byl předzásobený jízdenkami od předchozího dodavatele. První jízdenky jsme dodali téměř až po roce. První provize na Panenské ostrovy do schránky Cokeville však začaly proudit až rok a půl po podepsání původní smlouvy mezi Neographem a dopravním podnikem!

Když jsme tuto věc v polovině roku 2009 zjistili, platby byly provedeny a my měli v ruce první důkazy, začali jsme shromažďovat informace a na podzim 2009 jsem je já osobně dobrovolně předal protikorupční policii.

LIDOVÉ NOVINY: Hodnotíte svůj případ jako pomstu ze strany podnikatelů, proti kterým jste na konci roku 2011 kvůli zakázce pro dopravní podnik vystoupil?

SITTA: Samozřejmě. Ale nejde ani tak o to, jak to dnes hodnotím já, ale co řekl během rozsudku soud po provedeném dokazování. Konstatoval, že trestní stíhání bylo iniciováno lidmi kolem Ivo Rittiga a že šlo o mstu za mé angažmá v kauze jízdenek pro dopravní podnik.

První provize na Panenské ostrovy do schránky Cokeville však začaly proudit až rok a půl po podepsání původní smlouvy mezi Neographem a dopravním podnikem

Co se týká odposlechů, seznámil jsem se s nimi v plné šíři. Běhal mi mráz po zádech, když slyšíte, jak se v březnu 2012 (tedy čtyři měsíce poté, co Sitta veřejně vystoupil s kritikou Rittiga a spol. za jízdenkovou zakázku – pozn. red.) o vás lidé baví – třeba tak, že „oba Sitty je třeba kriminalizovat, najít na ně nějakou škodu“ –, nebo když hlavním středobodem je to, aby mému otci účastníci odposlechů ukradli akcie naší firmy. Nejhorší je, že vše, o čem se v březnu 2012 bavili, do tří let naplnili.

LIDOVÉ NOVINY: Co následovalo po nepravomocném rozsudku z loňského září? Pokračuje případ nějak?

SITTA: Ano. Krátce na to v říjnu následoval paralelní soud v civilní větvi. Ta od počátku trestní linii stínovala. Šlo o to samé: skupina přátel Ivo Rittiga požadovala, abych vrátil, co jsem údajně – naší rodinné firmě – ukradl.

LIDOVÉ NOVINY: Jak tento soud dopadl?

SITTA: Šlo o odvolání u Vrchního soudu v Praze, který pravomocně konstatoval, že jsem žádnou škodu firmě Neograph nezpůsobil a že vše bylo fakturováno řádně ku prospěchu společnosti a s vědomím spolumajitele Janků a na jeho pokyn i řádně celé roky propláceno.

Vrchní soud v Praze pravomocně konstatoval, že jsem žádnou škodu firmě Neograph nezpůsobil a že vše bylo fakturováno řádně ku prospěchu společnosti a s vědomím spolumajitele Janků a na jeho pokyn i řádně celé roky propláceno

Jinými slovy tento soud prokázal, že Janků lhal a lže, když tvrdí, že nevěděl o existenci firmy Avium Partners a mých obchodních aktivitách či provizích (kvůli kterým byl nepravomocně odsouzen v trestní větvi – pozn. red.). Ostatně i trestní soud decentně řekl, že Jan Janků zůstal ve svých názorech osamocen.

LIDOVÉ NOVINY: Takže rozsudek vrchního soudu jde proti rozsudku městského soudu ve vaší trestní větvi?

SITTA: Ano. Ty rozsudky se popírají. Nepochybuji, že pravomocný rozsudek mi pomůže i v trestní linii, která, až se odvolám, půjde rovněž k pražskému vrchnímu soudu. Nejde ale jen o to. V mezičase jsem se soustředil na skutečnosti, které mi městský soud v trestní věci vytkl, respektive které překvapivě považoval za neprokázané. Opatřil jsem si proto i další autentické písemné důkazy, které nebyly dosud použity a které doplní dokazování u odvolacího soudu.

LIDOVÉ NOVINY: Budete usilovat o návrat do Neographu? Máte přehled o tamním dění?

SITTA: To není vůbec na pořadu dne. Pochopil jsem, že inkriminovaná paní státní zástupkyně, která tak zásadním způsobem zasáhla do chodu Neographu, je určitým X-faktorem této země. Co se týká současnosti Neographu – dnes již s názvem SPM Security Paper Mill –, mají technologie, stále vyrábějí papír a podle mých informací by rádi získali i další státní zakázky.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo dnes drží vliv nad chodem papírny?

Pochopil jsem, že inkriminovaná paní státní zástupkyně, která tak zásadním způsobem zasáhla do chodu Neographu, je určitým X-faktorem této země

SITTA: Jak zaznělo u městského soudu, SPM je společnost ovládaná lidmi kolem Ivo Rittiga. Prokazuje se to i na daných odposleších, z nichž je poznat, že současný ředitel a akcionář SPM Michael Broda si chodil pro úkoly k panu Rittigovi už v roce 2012. Pokud se nic nezměnilo, tato papírna ovládaná rittigovci – jak prokázal i soud – dále dodává papír, včetně znalostí utajovaných prvků, na alkoholové a cigaretové kolky, doklady a podobně Státní tiskárně cenin.

LIDOVÉ NOVINY: Je snad pro státní tiskárnu smlouva s SPM nějak nevýhodná?

SITTA: Smlouvu SPM a státní tiskárny neznám a nemohu se k ní ani vyjádřit. Zcela bez souvislosti a bez jakékoliv narážky, na základě mých obecných zkušeností soudního znalce lze jen spekulovat, že pokud znáte všechny ochranné prvky třeba na alkoholové kolky, nevhodně řečeno se je „vyplatí padělat“. To platí v každé zemi.

Malý kus papírku výrobně za pár haléřů nese významnou nominální hodnotu v desítkách korun a navíc není tak ostře sledovaný jako bankovky. Nic nenaznačuji, jen spekuluji, ale přece nemusíte zakázku nutně předražovat, aby dopolední směna vyrobila třeba oficiální produkci a ta odpolední zase dodávku pro černý trh.

LIDOVÉ NOVINY: Má Neograph, respektive SPM, v České republice konkurenci?

Pokud znáte všechny ochranné prvky třeba na alkoholové kolky, nevhodně řečeno se je „vyplatí padělat“. To platí v každé zemi.

SITTA: SPM má monopolní postavení výrobce papíru jištěných proti padělání v České republice i na Slovensku. V zahraničí je ale řada výrobců, kteří by se v České republice mohli ucházet o zakázky. Většina evropských zemí nakupuje papír na ceninový tisk v zahraničí. Je to zcela běžné.

LIDOVÉ NOVINY: Byl jste zatím nepravomocně odsouzen. Myslíte, že to odradí další jedince, kteří budou mít pocit, že jsou svědky nějakého korupčního jednání, na které by chtěli upozornit?

SITTA: Pokud někdo někde krade a pak se rozhádá s ostatními ve skupině a jde o jejich činnosti nakonec informovat policii, nese si riziko, že se do toho namočí s ostatními. Můj případ je ale jiný. Byl bych nesvéprávný blázen, kdybych zároveň chodil za policisty a informoval je o podivném dění ve firmě a současně začal tuto firmu pár měsíců nato stejným způsobem vykrádat, a činil tak po dlouhé dva roky transparentním způsobem.

Takže pro mě jde o zkušenost, která by mě tenkrát nenapadla ani v nejdivočejším snu, chci ale věřit, že to vše mělo smysl. V opačném případě se tu jinak nechme dále okrádat skupinkou politických podnikatelů a nestěžujme si.Anebo to pojďme změnit i s riziky, která to s sebou může dočasně přinést. Je jen na nás, v jaké společnosti chceme žít a vychovávat své děti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!